Sobota, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 5551
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Most przyjaźni polsko–holenderskiej wytrzymał napór wody

Środa, 3 sierpnia 2011, 10:29
Aktualizacja: 10:30
Autor: Fundacja NEMO
REGION JELENIOGÓRSKI: Most przyjaźni polsko–holenderskiej wytrzymał napór wody
Fot. Fundacja NEMO
Holenderscy wolontariusze z fundacji Nemo zbudowali nowy most dla pieszych na potoku Kamienica między wioską Kopaniec, Międzylesie a Małą Kamienicą (gmina Stara Kamienica).

W tym miejscu, bardzo blisko holenderskiego centrum turystyki pieszej grupy Nemo, znajdował się kiedyś ważny punkt komunikacyjny zwany Rambergiem wraz z zajazdem i młynem. W tej chwili jest to fragment niezwykle malowniczej okolicy należącej do pasma Gór Izerskich. Grupa Nemo opracowała dla tego obszaru bardzo wiele tras wędrówek pieszych. Krajobraz pól, łąk i starych gospodarstw wiejskich na lesistych stoczach gór posiada dla turystów czar szczególny.

Powódź zniszczyła kilka lat temu stary most. Ten sam los groził w ostatnich dniach lipca nowej budowli, jednak dzięki wspólnej akcji ratowniczej wielu wolontariuszy most ocalał i nadal łączy ludzi oraz skraca drogi wędrowców. Oficjalnego otwarcia nowego mostu dokonała pani Maria Strojek, która mieszka tuż przy nim od przeszło czterdziestu lat.

Teraz i ona ma blisko, gdy zechce wybrać się z wizytą do przyjaciół w Małej Kamienicy. Również turyści piesi i rowerowi korzystający z mostu cieszą się pięknem krajobrazu zagrożonego kilka lat temu planami jednej z firm parających się wydobyciem skalenia, zamierzającej otworzyć właśnie w tym miejscu kopalnię. Dzięki energicznej i solidarnej akcji protestacyjnej mieszkańców okolicznych wiosek plany firmy zostały udaremnione.

Nowy most na Kamienicy jest więc nie tylko symbolem przyjaźni między Holandią a Polską, lecz zarazem symbolem oporu przeciw niszczycielskim planom kopalni. Bo fakt, że turyści tak wysoko cenią sobie wartość tego
unikalnego krajobrazu, pomaga również w budzeniu ludzkiej świadomości, że konieczna jest obrona zagrożonego piękna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group