Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 6825
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Monument już gotowy

Piątek, 14 września 2018, 6:26
Aktualizacja: Sobota, 15 września 2018, 10:17
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Monument już gotowy
Fot. MOKSiAL
Od kilku dni na terenie kamieniołomu Wiciarka w pobliżu Szklarskiej Poręby można podziwiać monumentalną rzeźbę „100 Ton” powstałą podczas międzynarodowego pleneru rzeźbiarskiego, zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej.

Inicjatorem był znany rzeźbiarz Zbigniew Frączkiewicz. Nad powstaniem dzieła pracowało czterech artystów: Ales John, Martin Skala (obaj z Czech), Maciej Wokan i Grzegorz Pawłowski. Mieli za zadanie wyrzeźbić w blokach granitowych stopy, które pod koniec pleneru osadzono pod olbrzymim, 100-tonowym bloku granitowym, który mieścił się w kamieniołomie Wiciarka. Według autora projektu Z. Frączkiewicza, monument jest hołdem dla ludzi pracujących w granicie. Dla ich olbrzymiego trudu fizycznego, ale również dla ich umiejętności i finezji. Dla odbiorców może stać się niezwykłym symbolem łączenia siły, abstrakcyjnego myślenia człowieka i siły natury.

- Podczas pleneru powstała niezwykła na skalę europejską rzeźba, która wyróżniać będzie Szklarska Porębę na tle innych turystycznych miejscowości - mówi dyrektor MOKSiAL Anita Kaczmarska. - Jest to jednak jedynie pierwszy etap kilkuletniego projektu. Jego efektem ma być powstanie szlaku granitowego, prowadzącego w Szklarskiej Porębie przez miejsca z granitem karkonoskim związane. Będzie to interaktywna, urozmaicona, intrygująca i magiczna podróż w świat: sztuki, sztuki użytkowej, architektury, geologii, petrologii, przemysłu kamieniarskiego i niezwykłych pod względem przyrodniczym miejsc Szklarskiej Poręby.

Twoja reakcja na artykuł?

4
20%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
5%
Złości
13
65%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group