Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 7999
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Monar otworzy oddział dzienny dla alkoholików?

Poniedziałek, 19 kwietnia 2010, 9:17
Aktualizacja: 15:47
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Monar otworzy oddział dzienny dla alkoholików?
Fot. Angela
Urząd miasta przekazał Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień Monar w Jeleniej Górze pomieszczenia po byłej przychodni Doktor w budynku przy ulicy Wolności. Na tę decyzję Monar czekał pół roku. Teraz planuje otworzyć tam dzienny oddział dla alkoholików. W najbliższym czasie kierownictwo złoży wniosek na konkurs ogłoszony przez NFZ.

Chodzi o pomieszczenia po byłej przychodni Doktor mieszczące się w drugiej części budynkuprzy ulicy Wolności 70., gdzie funkcjonuje Monar. Pozyskanie nowych pomieszczeń umożliwi placówce rozwinięcie działalności o oddział dzienny dla osób uzależnionych od alkoholu.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji miasta, ciszymy się i teraz czekamy na ogłoszenie przez NFZ konkursu, dzięki któremu moglibyśmy zabezpieczyć środki na rozszerzenie naszej działalności. Mamy wstępne informacje, że konkurs ma zostać ogłoszony niebawem, ale czy tak się stanie, czas pokaże – mówi Żaneta Marmon - Leśniak, kierownik poradni profilaktyki i terapii uzależnień Monar w Jeleniej Górze.

– Gdyby udało nam się pozyskać pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia, w przekazanych pomieszczeniach od czerwca zacząłby funkcjonować oddział dzienny czyli minimum pięć godzin przez pięć dni w tygodniu zajęć zorganizowanych dla osób uzależnionych od alkoholu NFZ daje możliwość, by na tym oddziale przebywali również hazardziści czy osoby z uzależnieniem mieszanym czyli nadużywający alkoholu i narkotyków.

Wcześniej nie było warunków do prowadzenia takich zajęć, dlatego ich nie prowadzono. Teraz jest jednak wszystko na dobrej drodze. Oddziały dzienne są w Głogowie, we Wrocławiu i w Legnicy, dlatego żaden mieszkaniec Jeleniej Góry nie ma szans by na taki oddział się dostać.

W planach Monar ma również zmianę obecnego, obskurnego wejścia do placówki na to, z którego korzystała przychodnia Doktor.
– Obecne wejście odstrasza, na razie też ZGL odmawia nam remontu tego budynku. Jesteśmy w stanie partycypować w kosztach remontu tej klatki schodowej, natomiast nie mamy szans dostosowania wejścia do potrzeb osób niepełnosprawnych, bo jest to obiekt zabytkowy i niewiele da się tu zrobić. Gdybyśmy zamontowali wciągarkę przy wejściu to najprawdopodobniej przez noc zostałaby ona wyniesiona na złom przez złodziei – mówi Żaneta Marmon- Leśniak.

Przy wejściu z drugiej strony budynku można zrobić podjazd łamany na trzy i spokojnie dostosować go dla niepełnosprawnych. Pacjenci mogliby wówczas przejechać do poradni przez klatkę schodową w budynku. Jest bowiem możliwość przejechania wózkiem czy chodzikiem między poradniami.

Jak mówi kierownictwo, już pojawiają się zapisy na nowy oddział dzienny, który miałby ruszyć od czerwca br. Pacjenci oddziału dziennego mieliby po pięć godzin dziennych zajęć zorganizowanych od poniedziałku do piątku. W ramach tych zajęć byłyby trzy grupy terapeutyczne, zajęcia aktywizujące również zawodowo czy wyjścia do teatru.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1076
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group