Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 1922
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Monar dla alkoholików

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 29 maja 2010, 9:41
Aktualizacja: 9:42
Autor: Angela
Po długich staraniach o pomieszczenia, a następnie o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień Monar w Jeleniej Górze w końcu otwiera dzienny oddział dla alkoholików. Zajęcia dla siedmiu zakontraktowanych osób rozpoczną się 14 czerwca. Trwa nabór osób uzależnionych.

Zorganizowane zajęcia dla osób uzależnionych od alkoholu na oddziale dziennym będą prowadzone przez specjalistów pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 do 14.00. Poza zajęciami standardowymi czyli psychoedukacją, psychoterapią związana z terapią uzależnień od alkoholu, będą też zajęcia dodatkowe.

Dwa razy w tygodniu pacjenci będą mogli skorzystać z arteterapii, zajęć z malowania czy rękodzieła, pantomimy czy obsługi komputera. Podopieczni oddziału dziennego będą też uczyli się pisania podań o pracę, CV, zakładanie poczty internetowej, czy pisania listów motywacyjnych. Wezmą też udział w warsztatach poszukiwania pracy. Do wykorzystania leczeni będą mieli pomieszczenie socjalne, gdzie będzie lodówka, kuchenka gazowa czy czajnik.

Na początku kwietnia br. otrzymaliśmy od miasta pomieszczenia po byłej przychodni Doktor czyli prawe skrzydło w naszym budynku przy ulicy Wolności 70, w ostatnich dniach natomiast otrzymaliśmy kontrakt od pierwszego czerwca na ośmiomiesięczne leczenie dla „siedmiu i pół osoby” miesięcznie – mówi Żaneta Marmon - Leśniak, kierownik poradni profilaktyki i terapii uzależnień Monar w Jeleniej Górze.

– Obecnie zbieramy ludzi do oddziału. Osoby chętne, które mają problem z alkoholem, mogą się do nas zgłaszać osobiście przychodząc do naszej siedziby lub telefonicznie dzwoniąc pod numer 75 64 3390 lub na numer zaufania 91288. Zgłaszać się do nas mogą zarówno osoby ubezpieczone, jak i nieubezpieczone, ale muszą być pełnoletnie – dodaje.

Dotychczas oddziały dzienne były w Głogowie, we Wrocławiu i w Legnicy i żaden mieszkaniec Jeleniej Góry nie miał szans, by się do niego dostać. W jednym z pozyskanych od miasta pomieszczeń powstanie też miejsce w stylu klubu abstynenta, gdzie osoby leczone będą mogły się spotkać po terapii i porozmawiać czy pograć w szachy.

W budynku Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień prowadzony jest obecnie remont wejścia i korytarza, który potrwa jeszcze około dwóch tygodni. Na jego przeprowadzenie pracownicy Monaru zbierali pieniądze przez trzy ostatnie lata, oszczędzając na swoich pensjach i zrzekając się należnych im premii. Koszt tego remontu to około 15 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Obywatel 29-05-2010 10:40
Dobrze że istnieje taka instytucja jak MONAR, która pomaga w dramatycznych chwilach ludziom i rodzinom. "Człowiek ma prawo patrzeć na drugiego z góry tylko wówczas, kiedy chce mu pomóc, aby się podniósł"
~~~:) 29-05-2010 17:27
Jestem z gatunku-trzeźwy-czy ja mógłbym się załapać na te pół osoby w ramach kontraktu,bo rozumię,że osobą-całą- to byłbym jakbym był alkoholikiem.Fajnie byłoby zacząć Dzień Dziecka w wesołym towarzystwie.Obiecuję,że będę tani w utrzymaniu,ponieważ nie będę korzystał z zajęć standartowych ani też dodatkowych.Szkoda byłoby stracić te pół osoby-"genialny" urzędniczyno,który to tak dokładnie wyliczyłeś w tkz.nfz.Bo ja to nie mogę się załapać na"fundusz"na USG w jakimś realym terminie.Panowie z MONARU.A pogonić tych 7 kontraktowych do sprzątania miasta,rowów z śmieci,parków-niech wiedzą za co mają te luksusy-nikt ich na siłę nie uzależniał,więc to ich problem i nie tylko ich -niestety. ... gdzie osoby leczone będą mogły się spotkać po terapii i porozmawiać czy pograć w szachy. No -nie- to są chyba jakieś -jaja-znaczy się -te-szachy-Czy ktoś w to wierzy?Bo ja wierzę,że z-malowanie,rękoczyny,pantomima to wyjdzie.YES,YES,YES,ale PC,CV-o czym?,E-MAIL-czy to nie jest zbyt trudne-dla nich?!Robi się pogoda-Miłego dnia. P.S. A co będzie serwowane na otwarciu?Wiadomo co mam na myśli ;).Jednym jestem "załamany"-to tam nie będzie kap,kap-liczki?Jeżeli-NIE-to jestem ZBUDOWANY.
~bartekjg 30-05-2010 9:08
do autora postu z 17.27-- widać mierny człowieczku że Twoja wiedza na temat problemów z uzależnieniem jest żadna,po co wiec zabierać głos i wywijać rozumem,którego pewnie niewiele masz ???To co napisałeś jest po prostu żałosne ,współczuje CI.A osobą próbującym wyzwolić się ze szponów nałogu życzę wytrwałości i kolejnych trzeźwych 24 godzin.
~obywatelka 30-05-2010 16:13
Monar jest instytucja bardzo potrzebna. Istniejacy do tej pory ktory pomaga uzaleznianym od narkotykow spelnia swoje zadanie doskonale. I mysle ze wielu ludzia pomoze ten nowo otwarty jak i nadal ten istniejacy.
~ 31-05-2010 12:05
Nie mozna narzekac na takie instytucje, bez wzgledu na to, jak postrzegamy sprawe nalogu (ze "sam sobie winny" itp.).Jezeli jest jakas szansa na wyleczenie jednego z dziesieciu-to juz jest sukces! Jedna rodzina patologiczna mniej-jedna zona borykajaca sie z problemem mniej-jedno dziecko po traumie mniej.Alkoholik jest drogi: sluzba zdrowia buli za leczenie chorob krazenia, trawienia, psychicznych...lista jest dluga. A poza tym Monar daje miejsca pracy. Polska jest krajem cywilizowanym, a w takich krajach alkoholizm nalezy wedlug WHO do chorob, a choroby sie leczy. Rozejrzyjcie sie po ulicach: ilu jest wszedzie grubasow? prawie KAZDY ma po 40-tce nadwage. A stad choroby: cukrzyca, nadcisnienie, krazenie, kregoslup...a przeciez SAMI SOBIE winni-przynajmniej wiekszosc z nich. Sa chorzy z obzarstwa. W wiekszosci. Czy im tez nalezy odmowic leczenia????Bo...sami sobie winni???
magikwasilewski 1-06-2010 0:58
Nie za madry jestes?
~ 1-06-2010 8:10
ano jestem....boli?
magikwasilewski 3-06-2010 0:12
Podoba mi sie!
~Przemaaaaaas 12-08-2010 19:14
http://www.youtube.com/watch?v=bD70kbGl6lY Ja pije i zyje !!!!!!!!!!!!!! chcecie mnie uleczyc ??? 669 031 388 . W ogole w was nie wierze , p...lcie sie . Nie jestem chamem . A Wy wlaczcie linie interpunkcyjne , czasami ktoś z probam nie i ma problemu i jest na poziomie . !!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group