Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 8021
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Moja i Twoja historia

Sobota, 29 sierpnia 2020, 10:16
Aktualizacja: Poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 9:55
Autor: Krzysztof Tęcza
Powiat: Moja i Twoja historia
Fot. Archiwum K. Tęczy
Do Bukowca dotarła 27 sierpnia prawie 40-osobowa grupa uczestników projektu „Moja i Twoja historia” realizowanego przez Fundację świętej Jadwigi w Morawie.

Projekt skierowany do seniorów, ale także młodzieży zakłada wspólne działania mające przyczynić się do ich aktywizacji społecznej. Każdy z uczestników dzięki stworzeniu warunków do spotkań i wspólnych działań wnosi swoje dotychczasowe doświadczenie i tworzy własną historię. Chodzi przede wszystkim o przekazywanie młodszemu pokoleniu zapominanych a sprawdzonych działań, m.in. poprzez warsztaty kulinarne, rękodzielnicze, ceramiczne czy spotkania ze sztuką. W ramach spotkań każdy mógł zarówno sięgnąć pamięcią w lata swojej młodości by przypomnieć sobie co wówczas przeżywał jak i podzielić się tym z innymi by w jakiś sposób kontynuować ową historię. Często zdarzało się, że poszczególne osoby znajdywały wspólne tematy co owocowało ich kontynuacją.

Przeprowadzano także zajęcia terenowe takie jak obecna podróż po Kotlinie Jeleniogórskiej. Takie wspólne poznawanie terenu to znakomita okazja nie tylko do poznania terenów poza miejscem swojego zamieszkania ale także nawiązania nowych przyjaźni. Tym razem grupę prowadził przewodnik sudecki Jacek Pielich z Wałbrzycha. Dzięki jego wiedzy możliwe było poznanie wielu różnorodnych obiektów. Odwiedzono Dom Modlitwy w Łomnicy, Wieżę Książęcą w Siedlęcinie oraz zaporę w Pilchowicach.

Głównym jednak celem była wizyta w Bukowcu, gdzie zapoznano się z historią pałacu będącego obecnie siedzibą Związku Gmin Karkonoskich. W trakcie oprowadzania po obiekcie uczestnicy wycieczki poznali historię tego miejsca, dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia właścicieli (Fryderyki i Fryderyka von Reden), ale także poznali kilka tajemnic o których nie wszyscy wiedzą. Zobaczyli jak dawniej radzono sobie z życiem codziennym pomimo braku prądu, wody i kanalizacji. Poznali tajne przejścia i znajdujące się tu skrytki. Oczywiście nie wszystkie. Nie udało im się także spotkać Białej Damy, która zwykle spaceruje w godzinach wieczornych.

Ukoronowaniem wizyty w Bukowcu był spacer po pięknym parku i podziwianie rozległych krajobrazów roztaczających się z punktów widokowych położonych na osiach założenia parkowego.
Wygląda na to, że główny zamiar organizatorów wypadu do Bukowca został w pełni zrealizowany i już zapowiedzieli kolejną wizytę we wrześniu. Serdecznie zapraszamy.

Twoja reakcja na artykuł?

8
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
151
Coraz lepiej
25%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
40%
Nie najlepiej
13%
Wciąż fatalnie
23%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group