Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8164
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Mocny błysk „Kliszy pamięci”

Sobota, 15 sierpnia 2009, 20:09
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 20:30
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Mocny błysk „Kliszy pamięci”
Fot. TEJO
Nagrodzona oklaskami sobotnia premiera widowiska „Klisza pamięci” opracowanego podczas trzeciego turnusu warsztatów „Lato w teatrze” to przedostatni akcent przygody ze sceną, zafundowanej przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie oraz jeleniogórski urząd miasta.

Przyznać trzeba, że za sprawą warsztatów i twórcy przedstawienia Jacka Paruszyńskiego dokonało się wydarzenie o randze historycznej. Mimo kilku zapowiedzi a nawet początku realizacji scenariusza, na norwidowskich deskach nigdy wcześniej nie podjęto tematyki związanej z początkami polskiego osadnictwa w Jeleniej Górze, tak ważnym dla tożsamości współczesnych jeleniogórzan. „Lato w teatrze” przyniosło pierwszy efekt sceniczny poszukiwań teatralnej wypowiedzi nawiązującej do tamtych czasów.

Dzięki instruktorom: wspomnianemu Jackowi Paruszyńskiemu, Grażynie Tabor i Tadeuszowi Wnukowi oraz ciężkiej pracy młodzieży, powstał spektakl symboliczny, pokazujący jak młodzi ludzie odbierają dzieje swoich dziadków, którzy w 1945 roku i później przybywali na ziemię nieznaną, nierzadko wyrzuceni z dotychczasowych małych ojczyzn i tu budowali nowe życie i nowy świat.

W tej pielgrzymce przez lata widz towarzyszy młodym aktorom, którzy przeżywają wojenną traumę (bombardowanie), z walizkami (często jedynymi przedmiotami zabieranymi przez repatriantów) maszerują ku nowemu, jadą pociągiem ciągniętym przez tuwimowską „Lokomotywę”. Organizują sobie życie na pełnej rozgardiaszu ulicy, szabrują poniemieckie mienie. W końcu – mają też czas na potańcówkę i seans w kinie. Tu na ekranie zobaczą swoich dziadków, którzy w sierpniu 2009 roku opowiedzą, jak im się żyło jako pionierom Jeleniej Góry.

Przed sztuką Tadeusz Wnuk podkreślił, że koniec warsztatów „Lato w teatrze” to nie koniec edukacji teatralnej, która przy nowym kierownictwie Teatru Norwida będzie jeszcze bardziej intensywna. Po przedstawieniu koordynator projektu podziękował wszystkim uczestnikom: realizatorom, ekipie technicznej oraz – a może przede wszystkim – młodym aktorom. Kiedy już odetchnęli po pierwszych wrażeniach, w teatralnym foyer Tadeusz Wnuk powitał wszystkich wśród „ludzi teatru” i wręczył dyplomy pamiątkowe. Nie obyło się bez oklasków i okrzyków zachwytu przy wymienianiu poszczególnych nazwisk. Na koniec zainteresowani obejrzeli impresję filmową z warsztatów autorstwa niżej podpisanego.

– Pamiętajcie, że jeszcze jutro czeka was przedstawienie i nie bawcie się za bardzo – napomniał Tadeusz Wnuk młodych ludzi. Wszyscy zapraszają na niedzielny pokaz „Kliszy pamięci” do Teatru Norwida na godz. 18. Wstęp wolny!

W projekcie wzięli udział: Sylwia Gałuszka. Klaudia Kawarska, Paulina Zielińska, Bartosz Czarnecki, Marta Banach, Helena Markowska, Wojciech Polak, Dominika Winiarz, Natalia Lipka, Przemysław Piskozub, Anna Paruszyńska, Patrycja Wiśniewska, Dominika Świerad, Aleksandra Woźniak, Dominik Górski, Łukasz Kwiliński, Weronika Kołodziejska, Dagmara Niemiec, Joanna Kowalska, Martyna Rudnicka, Marzena Malitowicz, Mateusz Brodowski, Agnieszka Mirek, Tomasz Bojęć i Natasza Sołtanowicz. Opiekę pedagogiczną sprawowały Barbara Paruszyńska oraz Jolanta Meres.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group