Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 6544
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: Mniej za wodę i ścieki

Piątek, 8 stycznia 2021, 6:01
Autor: WAC
Podgórzyn: Mniej za wodę i ścieki
Fot. WAC
To dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Podgórzyn. Od 1 stycznia płacą mniej za wodę oraz odbiór ścieków.

Obniżka stawek opłat za wodę oraz obiór ścieków jest wynikiem wejścia w życie nowych taryf, zweryfikowanych przez Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji, a zatwierdzonych przez spółkę Wody Polskie. Do końca 2019 r. cena brutto metra sześciennego wody w gminie Podgórzyn wynosiła 12,74 zł, a za obiór ścieków 16,45 zł. Po obniżce ceny te wynoszą odpowiednio: 10,98 zł za wodę i 14,98 zł za ścieki. Dodatkowo od 1 października gmina Podgórzyn przywróciła także wstrzymane na kilka miesięcy dopłaty po 2 zł za m sześć. do cen wody i obioru ścieków.

Przypomnijmy. Obniżka cen wody oraz ścieków była możliwa, bo w taryfie jaka obowiązywała do końca 2019 r. służby KSWiK stwierdziły kilka elementów, które znalazły się w niej, a nie powinny.

Między innymi były to koszty amortyzacji podatku od modernizacji oczyszczalni ścieków w Marczycach, którą już w ubiegłym roku gmina zadeklarowała, że wybuduje z własnych środków - informuje dyrektor ds. technicznych KSWiK Krzysztof Ślęzok. - Czyli nie można było tego traktować jako kosztu KSWiK. Błędnie w taryfie uwzględniono też raty kapitałowe ponad wartość amortyzacji sieci.
Mniejsze koszty szczególnie na ściekach wynikają też z tego, że ścieki z Miłkowa i Ścięgien miały już uwzględnioną wyższą taryfę w związku z oddaniem do użytku oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach, dlatego że według planów miała ona już funkcjonować – dodaje prezes KSWiK Dariusz Daraż. - Kiedy okazało się, że ta oczyszczalnia ostatecznie zostanie oddana później, to trzeba na ten czas cenę obniżyć. Podgórzyn korzysta też z tego, że cena hurtowa wody dla Karpacza rośnie z 2,70 zł/m sześć. na 4,20 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

23
49%
Cieszy
10
21%
Hahaha
2
4%
Nudzi
3
6%
Smuci
0
0%
Złości
9
19%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1065
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group