Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 5947
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Mniej pasażerów w KD

Niedziela, 7 lutego 2021, 7:00
Autor: WAC
Region: Mniej pasażerów w KD
Fot. KD
Pandemia sprawiła, że ubiegły rok był pierwszym w historii spółki Koleje Dolnośląskie ze spadkiem liczby pasażerów.

Spadek to efekt ograniczenia mobilności i czasowego zamknięcia wybranych gałęzi gospodarki w związku z pandemią koronawirusa. W tym czasie Koleje Dolnośląskie przewiozły ponad 9,1 mln pasażerów. Pomimo pandemii spółka zwiększyła jednak swój udział w krajowym rynku przewozów kolejowych obliczany według liczby przewiezionych osób o ponad procent.

To był trudny rok dla całego sektora transportu publicznego – zauważył Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. - Pomimo ogólnego spadku liczby pasażerów zwiększyliśmy udział w rynku przewozów pasażerskich. Analizując wyniki przewozowe, widać związek pomiędzy wprowadzaniem obostrzeń w różnych obszarach życia społecznego a znacznymi, okresowymi spadkami liczby pasażerów. Gdy te ograniczenia znoszono – podróżni wracali. Nasze działania związane z bezpieczeństwem w trakcie epidemii COVID-19 dodatkowo to zaufanie pasażerów do KD ugruntowały.

Dla Kolei Dolnośląskich 2020 rok upłynął też pod kątem inwestycji i wdrażania nowych rozwiązań. Wzmocniono rozkład jazdy o kolejne połączenia przyspieszone i ekspresy regionalne. Po sukcesie pierwszego w Polsce pilotażowego programu przystanków na żądanie, spółka wprowadziła na stałe do rozkładu jazdy 22 takie przystanki. Na Dolnym Śląsku zainwestowano również w rozwój usług pasażerskich. Dzięki wprowadzeniu nowych terminali konduktorskich podróżni mogą szybciej kupować bilety oraz dokonywać płatności bezgotówkowych we wszystkich pociągach. Natomiast zmiany wprowadzone w systemie sprzedaży online eKD umożliwiły zakup biletów do 5 minut przed odjazdem pociągu, zamiast obowiązujących wcześniej 30 minut.

W ostatnich miesiącach spółka rozstrzygnęła także dwa przetargi i podpisała umowy na dostawę nowego taboru. W tym roku na Dolny Śląsk trafi sześć trójczłonowych, hybrydowych składów Impuls II. Od 2022 roku spółka będzie miała do dyspozycji nowe, pięcioczłonowe, elektryczne pociągi Elf2; zakontraktowano dostawę pięciu takich pojazdów.

Czekamy na pierwsze dostawy nowego taboru - informuje D. Stawikowski. - Z uwagą śledzimy także informacje o przejmowaniu i planowanym remoncie kolejnych linii kolejowych przez samorząd województwa. To dla nas naturalne pole do rozwoju, dlatego przygotowujemy już wstępne analizy eksploatacyjne pod kątem realizowania w przyszłości połączeń na tych odcinkach, gdy tylko organizator będzie gotowy do ich uruchomienia – kończy prezes dolnośląskiego przewoźnika.

Inwestycje taborowe są współfinansowane przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Projekt „Aglomeracyjna Kolej Dolnośląska – zakup taboru kolejowego do obsługi ruchu pasażerskiego we Wrocławskim Obszarze Funkcjonalnym” jest dofinansowany kwotą 85,1 mln złotych ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Twoja reakcja na artykuł?

30
57%
Cieszy
7
13%
Hahaha
1
2%
Nudzi
9
17%
Smuci
2
4%
Złości
4
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (88) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group