Czwartek, 4 marca
Imieniny: Eugeniusza, Kazimierza
Czytających: 2284
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Mniej dymu w centrum. Podłączają centralne

Czwartek, 3 listopada 2011, 8:57
Aktualizacja: 8:58
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Mniej dymu w centrum. Podłączają centralne
Fot. RED
Na ulicy 1 Maja kończą się prace polegające na przyłączeniu do sieci ciepłowniczej jednej z zabytkowych kamienic przy śródmiejskim trakcie.

W dawnej zabudowie centrum miasta w większości mieszkań są piece lub działa tzw. ogrzewanie etażowe. Stąd duszący dym, który snuje się w chłodne dni nad śródmieściem. Jednak są i takie kamienice, których lokatorzy zdecydowali się na przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki temu nie muszą palić w piecach i mają także ciepłą wodę. Montaż przyłącza wiąże się jednak ze sporym nakładem pracy. Przy ulicy 1 Maja trzeba było zdjąć kostkę brukową i położyć rury na liczącym ponad sto metrów odcinku.

Czy podłączenie do sieci ciepłowniczej jest opłacalne? Od stycznia przyszłego roku po wprowadzeniu akcyzy, podrożeje węgiel, średnio o około 25 procent. Już teraz tona kosztuje około 700 złotych. Jeszcze droższy jest koks. Nieuchronne są także podwyżki cen za ciepło systemowe, które dodatkowo zdrożeje za dwa lata, kiedy to w Polsce zaczną obowiązywać unijne opłaty za prawa do emisji dwutlenku węgla. Tak czy inaczej odbiorcy zapłacą więcej, a dostarczenie ciepła miejską siecią jest wygodniejsze od codziennego rozpalania w piecu i dodatkowych opłat za gaz do podgrzania wody w junkersie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group