• Środa, 23 października 2019
  • Godz. 19:48
  • Imieniny: Marleny, Seweryna, Teodora, Igi
  • Czytających: 7275
  • Zalogowanych: 12
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Mniej autobusów latem. Kursy w zawieszeniu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 30 czerwca 2011, 7:54
Aktualizacja: Piątek, 1 lipca 2011, 7:46
Autor: RED
Fot. RED
– Z 62 autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, które wyjeżdżają codziennie na ulice Jeleniej Góry w okresie wakacji zmniejszamy tę liczbę do 58 – mówi Marek Woźniak, prezes miejskiego przewoźnika. Chodzi głównie o autobusy szkolne

– Mniejsza liczba pojazdów podyktowana jest wyłącznie likwidacją kursów organizowanych dla potrzeb przewozu uczniów do szkół w okresie nauki – wyjaśnił Hubert Papaj, zastępca prezydenta miasta.

– To naturalne, że w okresie wakacji i urlopów zmniejsza się liczba pasażerów w ogóle, jednak cały system komunikacji jest na tyle zbilansowany, że nie zakładamy likwidacji innych kursów, a zawieszone na okres do sierpnia są tylko takie, które przewożą uczniów m.in. z Jagniątkowa do Sobieszowa, z Czarnego do centrum miasta, czy z Dziwiszowa na Zabobrze, itp. – czytamy w komunikacie jeleniogórskiego magistratu.

Nie wiadomo więc na razie, czy i kiedy wejdzie w życie „odchudzanie” rozkładów jazdy, które – zgodnie z sugestiami sprzed kilku miesięcy – są skonstruowane tak, że autobusy „jeżdżą stadami” i wożą powietrze. Ustaleniu rzeczywistego obłożenia miejskich autobusów miało służyć marcowe badanie „potoku” pasażerów. Już wówczas mówiono o konieczności likwidacji czy też połączenia niektórych linii, zwłaszcza tych, które nie mają powodzenia wśród pasażerów.

Przypomnijmy jeszcze, że na wtorkowej sesji rada przyjęła uchwałę dotyczącą podwyżek cen biletów. Po jej wejściu w życie zamiast 2,24 zł za bilet normalny pasażerowie zapłacą 2,60 zł; zamiast 1,18 zł za bilet ulgowy – 1,30 zł, podrożeją również bilety miesięczne i imienne sieciowe – z 63,20 zł na 90 zł, co daje kolejno 16 proc., 10 proc., i 42 proc. podwyżkę. Ceny biletów jednorazowych na dwie strefy pozostaną takie same, jak do tej pory, za bilety zakupione w autobusie nie będą pobierane żadne dodatkowe opłaty; zmianie nie ulegną również żadne z dotychczasowych ulg.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~truskawkowa. 30-06-2011 8:11
Dlaczego.? Boże, powiedz mi dlaczego "redaktorzy" jelonki robią takie rażące błędy... ulgowy bilet kosztował 1.27 a nie 1.18. Boże czuwaj nad nimi.
~xyz 30-06-2011 8:29
Może zacznijmy od tego, że tabor MZK Jelenia Góra jest w większości przestarzały, ale to ujdzie w tłoku. Gorzej z tym, że za bilet normalny bilet zapłacimy 2,60 zł. Dla przykładu podam, że w Wałbrzychu normalny bilet kosztuje 2,40 zł, a u kierowcy 2,70 zł. Tylko również nie będę porównywać taboru MZK Jelenia Góra z MPK Wałbrzych, ponieważ nasz tabor się chowa. W Wałbrzychu umieją tak zagospodarować pieniądze na tabor, że praktycznie nie ma tam starszych autobusów niż Jelcze. Nie dość, że jesteśmy jednym z najbiedniejszych regionów to jeszcze podwyższają ceny biletów. Zgroza się dzieje w Jeleniej Górze.
~? 30-06-2011 8:37
Jest coś takiego jak ulga ustawowa i ulga lokalna i stąd różnica w cenach biletów.
~ 30-06-2011 8:43
Dzięki podwyżce cen biletów miesięcznych zrezygnowaliśmy z rodziną z usług mzk (przynajmniej do zimy)... teraz już wychodzi drożej niż autem. Pozostaje jeszcze pytanie, co z opłatą u kierowcy? Inne mista już przegrały batalie o nieuzasadnioną wyższą opłatę pobieraną w autobusie.
~jeżozwierz1 30-06-2011 8:49
Czy można zwiększyć gabaryty "6" wyjeżdżającej z pętli na Kiepury o 14.59 w stronę Cieplic . Teraz sezon urlopowy, ale może tak od września ?. I jeszcze żeby kierowcy nie palili papierosów na postojach. No i żeby do końca zlikwidować nalepione reklamy i umyć okna w autobusach, a niektóre szyby wymienić. Można też czasem umyć posadzki w pojazdach, a w tych autobusach, gdzie działa klimatyzacja (?) czasem ją włączyć w czas upałów. Woń rozkładającego się ludzkiego potu powala. No chyba, że pasażerowie są nadwrażliwi, to niech uchylają okna. O! i jeszcze pomyśleć o jednym popołudniowym kursie "18" w ciągu dnia na nowy cmentarz w Cieplicach. Dziękuję.
~beee 30-06-2011 8:54
wprowadzanie ludzi w błąd poprzez podawanie błędnych informacji to gorsze niż nie podawanie ich wcale. Może to byłoby lepiej?
~ala 30-06-2011 9:33
Może by wprowadzic więcej kursów nocnych w weekend w wakacje?
~sqandal 30-06-2011 9:49
naród nażarty to i leniwy , chcą się wozić jak jakie paniska a piechotką w wakacje. Troche calorii spalić a nie wieszac psy na nic niewinnym MZk
~papapa j 30-06-2011 10:22
Zawiła ta ekonomia, ceny w górę, ilość usług w dół -> to się musi skończyć wywróceniem spółki. Ale nic to, byleby handel szedł, jak śpiewano przed wojną :)
ebee 30-06-2011 10:33
Do papaja. Spółka sie nie wywróci, bo nie ma konkurencji. Miasto jest szczelnie zamknięte dla konkurencyjnych podmiotow. To swojego rodzaju prasol ochronny dla MZK. Ale gminy zaczynają sie już buntować przeciwko polityce tego molocha, ktory co rok każe sobie wiecej płacić i ogranicza liczbę kursów. Pierwsza była Gmina Stara Kamienica. Podziekowała MZK i teraz jeździ tam Krycha. Kursów jest kilkanaście razy więcej, a bilety tańsze. W jeleniej jest jeszcze układ: Radni + wieczny prezez MZK. Ale wszystko do czasu. Wolny rynek ma swoje prawa. Pozdrawiam, EBEE
~podróżnik 30-06-2011 12:01
Jakie numery autobusów zostaną zawieszone na wakacje?
~Dojeżozwierz 30-06-2011 12:18
"I jeszcze żeby kierowcy nie palili papierosów na postojach." a z toalety skorzystac czasem moga czy maja trzymac 8 godzin? oddychac tez przeciez nie musza... heh ludzie badzcie powazni postoj czyli przerwa jest dla kierowcy i moze ja wykorzystac jak chce... pees nie jestem kierowca mzk...
~ 30-06-2011 12:46
co ty pierdolisz xyz jakis stary tabor,stary to jestes ty bo jebie tu pleśnią od ciebie,w mzk tabor jest cały czas wymieniany ,a niedługo bedą jezdzic nowe solarisy
~Sir Galahad 30-06-2011 12:47
Znowu zaczyna się histeria pod tytułem "jeden z najbiedniejszych regionów" (zresztą teza fałszywa). Wielkim problemem Jeleniej Góry obok wszystkich innych są niestety traumatyczne i histeryczne narracje samych jeleniogórzan na Jelonka.com. Sami tworzą wizerunek odstraszający od tego miasta ludzi, inwestorów. To smutne.
~Sir Galahad 30-06-2011 12:51
Gmina Stara Kamienica poza bajkopisarstwem pod tytułem regionalny Port Lotniczy to ma fundamentalny problem z odśnieżeniem dróg na przykład. Busy zamiast dobrego transportu publicznego to jest na krótką metę rozwiązania. Sprawdzi się tam gdzie jest mały ruch. A co do cen biletów, to np. na innych trasach przecież nie jest taniej.
~son 30-06-2011 12:55
tak jest malo autobusow np;15 ciezko dojechac z drugiej zmiany po22giej
~REX 30-06-2011 13:18
W MZK to chyba pracują same BARANY i puszczają autobusy stadami.!!!!!!!
~ 30-06-2011 13:44
Bilety będą droższe niż np. we Wrocławiu... Śmiech na sali...
~a to SZELMA 30-06-2011 14:15
Ciekawi mnie dlaczego nikt nie wpadł na pomysł w radzie Miasta na ożywienie "strumienia podróżnych" np. poprzez wprowadzenie opłat minutowych za przejazd z opcja korzystania w tym czasie z kilku linii autobusowych np. przejazd 30minut 2,40 zł i mogę sie przesiąść z linii 1 na 7 z 7 na 12 itd.
~~~~~ 30-06-2011 14:57
To moze wiekrzyscie naklad autobusów z miasta po godz 23 z podwala bo jak narzie to tylko nocny jezdzi i to w calkiem innych rejonach
~ave 30-06-2011 15:06
ceny do gory i autobusow mniej paranoja z tym mzk
~Laki 30-06-2011 15:26
1,18 to chyba bilet studencki, bo ja kupując bilet ulgowy płacę 1,27 to ilę będę płacić?
~Placek 30-06-2011 15:51
"a to SZELMA" twoja propozycja może być bezsensowna dla zarządu MZK, ponieważ do dyspozycji u kierowcy masz bilet całodniowy. Po za tym, byłbym uradowany, gdyby MZK zamieniło stare autobusy linii 9, na nowsze, które stoją na zajezdni....
~złaaa 30-06-2011 16:46
To ciekawe czemu dzisiaj dwie jedynki po godzinie 13 wgl nie przyjechały.. paranoja chociaż mogli jakieś ogłoszenie dać a nie ludzie czekali i marzli na przystanku... najlepiej po fakcie wszystko na jelonce przeczytać.. bo nikt nie raczy poinformować bo po co...
~zzzzzzzzzzz 30-06-2011 18:28
MZK ma tabor przestarzały ale za to PKS Tour Jelenia Góra ma sprzęt jeden z najlepszych w kraju.
~asd 30-06-2011 19:57
Ale marudzicie;) Dzięki tej podwyżce wkrótce, bo już w 2021 roku wejdziemy w posiadanie nowego, znacznie bardziej komfortowego i ekologicznego taboru. Wiele wskazuje na to że w 2020 roku Wałbrzych pozbędzie się większości swojego wyeksploatowanego parku maszynowego;) Za ułamek wartości nowych maszyn, wejdziemy w posiadanie "nowych" pojazdów z 2011 roku.
~Ti 30-06-2011 22:19
Z 63,20 zł na 90 zł.. 42%!!! Przecież to normalna kradzież... Zrozumiałbym podwyżkę z 63,20 na 75.. ale te 90 zł to już porażka.
~Ja 1-07-2011 7:16
Dziękuję bardzo. Za tą cenę przesiadam się do samochodu. Co innego jakby podwyżki były do zaakceptowania ale tu właściwie nie wiadomo skąd ta cena. Gdyby jeszcze mieli w miarę nowy tabor a nie "nowe" many kupione ch*j wie skąd które ktoś przecież sprzedał z pewnego powodu- JUŻ swoje wyjeździły. No nic, teraz samochodem wyjdzie niewiele drożej a przynajmniej nie będę musiał czekać na wiecznie spóźnione "trójki".
~jeżozwierz1 1-07-2011 11:20
do 12.18: i żeby nie palili na postojach W AUTOBUSACH, bo pasażerowie nie muszą wdychać papierosowego smrodu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group