Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 11657
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Młodziutka aktorka Zofia Wichłacz gościła w "Norwidzie"

Wtorek, 4 listopada 2014, 11:07
Aktualizacja: 11:13
Autor: Mea
Jelenia Góra: Młodziutka aktorka Zofia Wichłacz gościła w "Norwidzie"
Fot. Weronika Gromada
Spotkanie z Zofią Wichłacz, 19–letnią odtwórczynią roli Alicji "Biedronki" w filmie Jana Komasy "Miasto' 44 ", wyróżnioną nagrodą dla najlepszej aktorki na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni, odbyło się w jeleniogórskim II LO im. C.K. Norwida. Była to inicjatywa polonistki Haliny Lejczak w ramach działań "Pracowni Filmowej" i tak zwanych "Lekcji z Mistrzem" prowadzonych w szkole od ubiegłego roku.

- Zofia Wichłacz wspomniała o swoich pierwszych próbach aktorskich, podejmowanych w ognisku teatralnym państwa Machulskich, co później przerodziło się w pracę  na rzecz swojej grupy teatralnej. Wskazała na duże wsparcie rodziny. Na spotkanie w "Norwidzie" przyjechała ze swoją starszą  siostrą Joanną – relacjonowała Halina Lejczak.

Pytania zadawane podczas spotkania dotyczyły przede wszystkim roli w "Mieście'44". Uczniów interesowało, w jaki sposób aktorka radziła sobie ze stresem oraz z warsztatem. Zofia Wichłacz mówiła, że do pracy w filmie została zaangażowana w wieku 15 lat, zdjęcia zaczęto robić, gdy miała 18. Musiała pogodzić naukę w liceum i pracę na planie filmowym.

- "Miasto'44" to przygoda mojego życia. Musiałam czerpać z siebie i korzystać z możliwości obserwowania innych, doświadczonych aktorów. Przeczytałam i obejrzałam mnóstwo materiałów o Powstaniu Warszawskim – twierdziła. - Nie czuję się kompetentna, by poddać ocenie fakt wydania rozkazu o wszczęciu Powstania Warszawskiego, ale wiem, że ci młodzi ludzie nie mieli wyboru – dodała.

Zarzut dotyczący teledyskowego charakteru niektórych scen skomentowała: to wyrazem artystyczny stylu Jana Komasy, który zaznaczył się już w "Sali samobójców". Wspomniała o prowokacjach reżysera, który lubi wytrącać widza z poczucia bezpieczeństwa.

- Zofia Wichłacz dała się poznać jako osoba niezwykle naturalna, bezpośrednia i bezpretensjonalna. Swoją przyszłość wiąże z aktorstwem – podsumowała Halina Lejczak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group