Wtorek, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 7206
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Młodzież ma za łatwy dostęp do alkoholu

Poniedziałek, 23 grudnia 2013, 7:23
Aktualizacja: 7:27
Autor: Mea
Region: Młodzież ma za łatwy dostęp do alkoholu
Fot. Archiwum Organizatora
– Wyniki naszej kontroli były zastraszające. Na 51 zwizytowanych placówek handlowych i gastronomicznych, aż w 30 bez problemu sprzedawano alkohol młodocianym nie legitymując ich – alarmuje Elżbieta Zakrzewska, dyrektorka w Centrum Usług Medycznych i Profilaktyki Zdrowotnej „Przedwiośnie”.

Tam bowiem odbyło się podsumowanie projektu „Sprzedawaj odpowiedzialnie”. Podczas konferencji omówiono temat picia alkoholu wśród dzieci i młodzieży, szkodliwości wczesnej inicjacji, uzależnienia oraz prawa sprzedaży alkoholu. W konferencji uczestniczyło kilkadziesiąt osób w tym przedstawiciele sklepów sprzedających wyroby alkoholowe m.in. z Jeleniej Góry. Organizatorem był Szpital Specjalistyczny MSW w Jeleniej Górze oraz Stowarzyszenie „Azymut Zdrowie”.

- Wybraliśmy osoby, które miały już 18 lat, ale wyglądają na młodsze i wysłaliśmy je do 51. sklepów oraz restauracji. W większości tych miejsc nie pytano ich o dowody osobiste – mówiła Elżbieta Zakrzewska.

Sprzedawcy lub kelnerzy w skontrolowanych sklepach i restauracjach tłumaczyli się różnie, np. że zna kupującego i wie ile ma lat, że zawsze pyta o dowód, lecz tym razem akurat nie zapytał, twierdzili, że piwo to nie alkohol. Kierownicy takich sklepów tłumaczyli się, że mają nowego pracownika, który nie zna jeszcze przepisów sprzedaży alkoholu, deklarowali przeszkolenie pracownika.

Uczestnicy projektu podkreślali konieczność prowadzenia wśród młodzieży profilaktycznej działalności informacyjnej o szkodliwości alkoholu oraz propagowania trzeźwego trybu życia. Podkreślali, że na drodze młodego człowieka do alkoholu zawsze stoi sprzedawca, który poprzez to co robi albo ułatwi, albo uniemożliwi zdobycie alkoholu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group