Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 5876
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Młodzież broni fontanny przy ulicy Wolności

Poniedziałek, 17 maja 2010, 13:57
Aktualizacja: Wtorek, 18 maja 2010, 20:52
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Młodzież broni fontanny przy ulicy Wolności
Fot. TEJO
– To kultowe miejsce Jeleniej Góry, gdzie mógłby powstać atrakcyjny skwer z wodotryskiem oraz urządzeniami do aktywnej rekreacji – mówią młodzi mieszkańcy miasta, którzy nie zgadzają się z planowaną likwidacja fontanny i zebrali 500 podpisów poparcia dla wniosku o remont tego zakątka.

Młodzież skupiła się w grupie „Sztuka Ulicy”, która – jako jedna z organizacji – znalazła swoje miejsce w Stowarzyszeniu Wspólne Miasto. Liderem SU jest Bartosz Rogalski. Dziś w siedzibie WM przedstawiciele organizacji, Monika Foitzik, Daniel Gał, Dominik Kobiałka, Daniel Grelach i Marcin Trybull, przedstawili listy z podpisami 500 osób z mieszkających w pobliżu ulic Wolności, Wojska Polskiego i pobliskich traktów. – W ten sposób wyrażono poparcie dla naszego pomysłu – mówią inicjatorzy akcji.

Dziś złożyli oni wniosek do prezydenta Jeleniej Góry Marka Obrębalskiego. W piśmie postulują o przeprowadzenie kapitalnego remontu skweru miejskiego z fontanną położonego u zbiegu al. Wojska Polskiego i ulicy Wolności. Wnioskujący argumentują, że całość popada w ruinę, a tymczasem w mieście brakuje miejsc rekreacji, zwłaszcza dla miłośników sportów ulicznych. Chcą, aby możliwość ich bezpiecznego uprawiania stworzono im właśnie na zapuszczonym skwerku, który już bywał wykorzystywany w tym celu nieformalnie.

– Wnosimy o odbudowanie fontanny i zagospodarowanie terenu nie tylko małą architekturą, lecz także na trwałe zamocowanymi urządzeniami do aktywnej rekreacji, które zapewnią nam bezpieczną jazdę na rowerach BMX, czy też uprawianie skateboardingu i skatingu – piszą młodzi mieszkańcy. Widzą jednak nie tylko swoje potrzeby. – To miejsce na trwałe zapisało się w pamięci jeleniogórzan jako zakątek, gdzie można odpocząć, spotkać się i porozmawiać – dodają.

Daniel Greloch podkreśla, że Jelenia Góra nie ma dobrego miejsca dla miłośników jazdy na desce czy na rolkach. – Skatepark, który działa przy stadionie, jest za mały, a poza tym czynny tylko okresowo. Kolejny znajduje się w Cieplicach. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu nie mają gdzie się „wyszaleć” – usłyszeliśmy. – Kiedyś Jelenia Góra była prężnym ośrodkiem, gdzie przyjeżdżali ludzie z innych regionów, aby móc pojeździć, choćby na placu Ratuszowym. Ale to się skończyło w momencie, kiedy Rynek wybrukowano kostką – mówi Daniel Greloch.

Zdaniem młodych ludzi popisy „skatowców” mogłyby być atrakcją dla oglądających i stanowić o kolorycie miejsca, w tym przypadku zapuszczonego skweru. Odkłamują także mit, który wielu każe widzieć w entuzjastach sportów ulicznych ludzi o złych intencjach. – Jesteśmy normalnymi mieszkańcami, którym leży na sercu dobro miasta – mówią. Podkreślają też, że wielokrotnie wzbudzali podziw swoimi umiejętnościami w jeździe na desce, czy na rolkach.

Sztuce Ulicy pomógł Robert Prystrom, lider Wspólnego Miasta. Opracowano wspólnie listy do podpisywania oraz sformułowano pismo do prezydenta Marka Obrębalskiego. Jak sfinansować pomysł młodzieży? – To proste – mówi Prystrom. – Wystarczy zebrać środki pieniężne w kwocie półtora miliona złotych należnej miastu kary odszkodowania za niezachowanie terminu wykonania inwestycji przez firmę Focus Park Jelenia Góra – wskazuje prezes Prystrom. Zdaniem wnioskujących termin zakończenia remontu powinien przypaść w czasie obchodów Września Jeleniogórskiego.

Przypomnijmy, że miasto pierwotnie chciało fontannę wyremontować. Kiedy okazało się, że nie będzie na ten cel pieniędzy, postanowiono ją wyburzyć, a w jej miejscu urządzić zieleniec. Ostatecznie i z tej koncepcji zrezygnowano. Wodotrysk, który był kiedyś chlubą miasta, dziś straszy i czeka na lepsze czasy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (61)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1076
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group