Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 6091
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Młodzi z „Żeroma” walczą ze szkodliwą żelatyną

Środa, 26 listopada 2008, 8:19
Aktualizacja: 8:52
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Młodzi z „Żeroma” walczą ze szkodliwą żelatyną
Fot. Archiwum
Reprezentacja Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Żeromskiego – jako jedna z dwóch placówek z Dolnego Śląska – gościła w Warszawie podczas prezentacji dotyczących korupcji, wyborów i ochrony środowiska. Wszystko to w ramach projektu, organizowanego przez Centrum Edukacji Narodowej „ Młodzi Obywatele Działają”. Gościom gratulował sam Jurek Owsiak!

– Jedną z oryginalniejszych prezentacji, było stoisko przygotowane przez uczniów z Gimnazjum w ZSO nr 1 w Jeleniej Górze. Projekt pt „Agar vs. Żelatyna” miał za zadanie uświadomić konsumentom o pochodzenie i szkodliwości żelatyny, oraz zachęcić ich do zastąpienia jej różnymi substytutami, w tym tytułowym agarem – poinformowała Ewa Zdziennicka, nauczycielka z „Żeroma”. – Właśnie na nasz temat zwrócono uwagę witając wszystkich przybyłych do Warszawy, ponieważ znacznie różnił się od innych tzw. szkolnych tematów.

To właśnie pod kierunkiem E. Zdziennickiej pracowali młodzi ludzie przez dwa lata opracowywali projekt. W maju dowiedzieli się, że projekt został zakwalifikowany do prezentacji ogólnopolskiej. Dolny Śląsk reprezentowały w Warszawie tylko dwie szkoły: jeleniogórskie gimnazjum i szkoła z Międzylesia.

– Po wyczerpującej nocnej podróży dotarliśmy do Warszawy. Mały odpoczynek i w sobotę wczesnym rankiem czekała na nas oraz innych przybyłych redakcja Gazety Wyborczej. Każda z grup miała przydzielone stendy na których prezentowała swój projekt. Po godzinnym przygotowaniu byliśmy gotowi do prezentacji. Oglądających wstrząsnęły zdjęcia zwierząt brutalnie zabijanych w rzeźniach, często wyłącznie dla pozyskania kopyt, rogów i innych „resztek” z których produkuje się żelatynę – czytamy w relacji nadesłanej do Jelonki.

Znany paleontolog, profesor Jerzy Trammer, pogratulował pomysłu i odwagi. Swoje zainteresowanie i aprobatę wyraził również gość specjalny, Jurek Owsiak. – Przygotowaliśmy odwiedzającym nasze stoisko smaczne poczęstunki oczywiście wyprodukowane na bazie agaru – dodają młodzi ludzie. – W przyszłym roku mamy w planie kontynuować współprace z CEO i pojawić się w stolicy z kontynuacja tego projektu albo z nowym.

W skład reprezentacji weszli: Karolina Stolarczyk, Dominika Górska, Dorota Sadowska, Inez Jasińska, Wojtek Brancewicz, Tomek Stefaniak oraz ich opiekunka i nauczycielka Ewa Zdzienicka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group