Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 3789
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Młodzi z MOS–u nadawali na falach alfabetem morsa

Wtorek, 23 października 2012, 7:14
Aktualizacja: Środa, 24 października 2012, 7:57
Autor: ZT (757)
Jelenia Góra: Młodzi z MOS–u  nadawali na falach alfabetem morsa
Fot. ZT (757)
Na zaproszenie wychowawcy Piotra Kiżuka i zastępcy dyrektora Doroty Sobejko do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Jeleniej Górze przybył Paweł Włodarczyk (SP5STS) oraz Ryszard Labus (SQ9MDD) z radio reaktywacją – programem lekcji, oraz zajęć związanych z krótkofalarstwem. Instruktorów radio reaktywacji wsparli krótkofalowcy z okolic Jeleniej Góry, m.in.: Ryszard (SQ6OU), Zdzisław Bieńkowski (SP6LB), Arek (SQ6LX), Kazimierz (SQ6FHW) i Janek (SQ6HHQ) .

Po rozstawieniu masztów, anten i sprzętu rozpoczęła się lekcja fizyki w czasie której Paweł (SP5STS) tłumaczył, czym jest zjawisko elektromagnetyzmu oraz fal radiowych. Po części teoretycznej dzieci z zainteresowaniem i wypiekami na twarzy uczestniczyły w wykonywanych doświadczeniach związanych z elektromagnetyzmem.

Po krótkiej przerwie młodzież z MOS mogła spróbować swoich sił w pracy z radiem, na początku były to mini-zawody nasłuchowe w czasie których należało wypisać jak najwięcej znaków stacji, które podają wywołanie w pasmach krótkofalowych. Następną konkurencją było odczytywani krótkich wyrazów podawanych w alfabecie morsa.

Najwięcej emocji wśród wychowanków MOS wzbudziła możliwość nadawania na pasmach krótkofalarskich, oczywiście samo nadawanie poprzedziła poważna rozmowa o tym, jak należy się zachowywać w eterze. Dzieci pracowały spod klubowego znaku SP5PRF/6 pod czujnym okiem instruktorów nawiązując wiele ciekawych łączności z krótkofalowcami z całej Polski.

Dzień 19 października upłynął w młodzieżowym ośrodku socjoterapii pod znakiem dużych emocji, dzieci dostały dużą pigułkę wiedzy z fizyki, a także mogły zobaczyć jak w sposób atrakcyjny można spędzić swój czas. Kilkoro z wychowanków zgłosiło chęć wzięcia udziału w egzaminie państwowym na licencję krótkofalarską.

Reaktywacja jest ogólnopolskim darmowym programem lekcyjnym skierowanym do szkół podstawowych i gimnazjów, propagującym kulturę techniczną i krótkofalarstwo wśród dzieci i młodzieży w Polsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
430
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
10%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group