Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 10940
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Młodzi z Czech i Polski integrują się w naszym regionie

Środa, 27 maja 2015, 8:33
Aktualizacja: Czwartek, 28 maja 2015, 7:09
Autor: Org
Jelenia Góra: Młodzi z Czech i Polski integrują się w naszym regionie
Fot. Organiator
„Eat your prejudices” – tak nazywa się międzynarodowy polsko–czeski projekt w ramach którego grupa czeskich uczniów wraz z nauczycielami gościć będzie w Jeleniej Górze aż do 31 maja. Gospodarzem jest Zespół Szkół Przyrodniczo–Usługowych i Bursy Szkolnej w Jeleniej Górze. Ze strony czeskiej w projekt zaangażowana jest Střední škola gastronomie a služeb z Liberca.

Wymiana szkolna, w której uczestniczą uczniowie partnerskiej szkoły z Liberca jest częścią 2-letniego projektu finansowanego ze środków Programu COMENIUS. W trakcie swojej wizyty czeska młodzież będzie nie tylko uczestniczyła w zajęciach szkolnych ze swoimi rówieśnikami z Polski, ale również będzie poznawała polską kulturę, język oraz historię w interaktywny sposób.

Podczas minionego weekendu Polacy i Czesi wspólnie odwiedzili malowniczą wieś Dobków, gdzie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, podczas których poznawali tajniki tradycyjnego wypieku chleba i różnych słodkości. Druga część dnia upłynęła w pracowni ceramicznej Galerii pod Aniołem gdzie młodzież własnoręcznie wyrabiała użytkowe i dekoracyjne przedmioty z gliny oraz mogła poznać historię regionu i dobkowskie Eko-Muzeum.

Niedziela również była pracowita - po poranku spędzonym na grach i zabawach integracyjnych czescy i polscy uczniowie wspólnie odkrywali historię Jeleniej Góry. Podczas gry miejskiej mieli okazję nie tylko poznać zabytki miasta ale też porozmawiać z mieszkańcami Jeleniej Góry aby dowiedzieć się co myślą o swoich południowych sąsiadach. Zdaniem Martyny - polskiej uczestniczek projektu - „Nie ma lepszego sposobu na pokonywanie stereotypów jak spędzanie czasu z osobami innych narodowości – dzięki temu łatwiej jest znaleźć rzeczy które nas łączą a do tego można fajnie się bawić”.

Podczas nadchodzącego tygodnia czescy uczniowie będą uczęszczać na zajęcia lekcyjne razem ze swoimi polskimi rówieśnikami oraz przygotowywać się do piątkowego wydarzenia jakim będzie DZIEŃ KULTURY POLSKO­CZESKIEJ w Naszej Szkole. podczas którego będzie możliwość zapoznania się z tradycyjną czeską kuchnią oraz spróbowania czeskich specjałów.

Wydarzenie odbędzie się 29 maja w Zespole Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej przy ul Leśnej 5. Początek imprezy nastąpi o godzinie 10:00, natomiast jej zakończenie przewidziane jest na 14:30. W programie przewidziane są:
– warsztaty z przygotowywania knedlików prowadzone przez rodowitych Czechów,
– degustacje potraw,
– konkurs wiedzy na tematy polsko-czeskie z atrakcyjnymi nagrodami,
– pokaz barmański,
– występ zespołu „W TYM SĘK”,
– oraz wiele innych, ciekawych atrakcji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group