• Wtorek, 15 października 2019
  • Godz. 23:42
  • Imieniny: Jadwigi, Teresy, Florentyny
  • Czytających: 7102
  • Zalogowanych: 9
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Młodzi jeleniogórscy muzycy koncertowo przez Lipsk

Wiadomości: Lipsk/Jelenia Góra
Piątek, 12 lipca 2013, 8:30
Aktualizacja: Sobota, 13 lipca 2013, 7:20
Autor: PSM
Fot. Tomasz Kujawa
Czterdziestu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Janiny Garści w Jeleniej Górze wraz z opiekunami już po raz czwarty szkoli się za granicą w ramach projektu unijnego Leonardo da Vinci „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo”, realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Pobyt w Lipsku jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej. W projekcie pt. „Odtwórczość w laboratorium dźwięku drogą do twórczości kompozytorskiej”, który realizujemy u naszych sąsiadów w Lipsku, biorą udział uczniowie klasy perkusji, skrzypiec, klarnetu i chórzyści. Partnerem i organizatorem stażu jest Dom Europejski/Europa Haus w Lipsku.

Zajęcia, odbywające się przy współpracy z nauczycielami i instytucjami muzycznymi w Lipsku, miały charakter indywidualny i grupowy. Uzupełnieniem dotychczasowych tradycyjnych form pracy uczniów szkoły muzycznej są zajęcia w Laboratorium Dźwięku Muzeum Instrumentów Muzycznych Uniwersytetu Lipskiego oraz największej w Lipsku Szkole Muzycznej im. Jana Sebastiana Bacha.

Oprócz zajęć stażowych, przebywający w Lipsku uczniowie mają w programie od 30 czerwca do 13 lipca pięć koncertów: m.in. dwa koncerty w Instytucie Polskim w Lipsku dla młodzieży niemieckiej biorącej udział w projekcie „Cześć! Jeden dzień po polsku”.

Polska młodzież zagrała na głównej scenie pawilonów targowych w Lipsku podczas Światowej, Młodzieżowej Olimpiady Zawodów WORLDSKILLS 2013 w głównej sali posiedzeń Rady Miasta w ratuszu, z okazji otwarcia Międzynarodowego Spotkania Młodzieży oraz w przepięknym ogrodzie w Rezydencji Seniorów w Lipsku. Warto dodać, że Państwowa Szkoła Muzyczna im. J. Garści jest jedynym reprezentantem Polski na ogólnoświatowych imprezach dla młodzieży w Lipsku.
Jak zwykle podczas realizowania projektów stażowych „Leonardo da Vinci” dzieci uczą się branżowego języka niemieckiego, poznają kulturę kraju partnerskiego i uczą się jak żyć po europejsku. - Słuchaliśmy koncertów uczniów i studentów szkół muzycznych w Lipsku, zwiedzaliśmy miejsca związane z historią muzyki „Śladami nut”, a w czasie wolnym od zajęć stażowych doświadczaliśmy innych atrakcji tego pięknego miasta. Między innymi odwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych na świecie ZOO, gdzie można zobaczyć roślinność z trzech kontynentów i powędrować łodzią w przeszłość przez historię Ziemi, słynne Targi Lipskie i trzecią w świecie pod względem akustyki salę koncertową – Gewandhaus – opowiadają uczestnicy.

Jeleniogórzanie zwiedzili też Pomnik Bitwy Narodów, wspięli się na wieżę ratusza, którą otwarto specjalnie dla nich w nagrodę za pięknie wykonany koncert oraz windą wjechali na 33 piętro Uniwersytetu Lipskiego, skąd podziwiali panoramę miasta.

- Podkreślić należy fakt, że spotykamy się w Lipsku z sympatią i życzliwością tutejszych mieszkańców. Przede wszystkim pracowników Domu Europejskiego i Instytutu Polskiego, ale także w hotelu Fuchsbau, w tramwaju, w sklepie, na ulicy czy w miejscach, gdzie koncertujemy. Przełamanych zostało wiele stereotypów – opowiada Jolanta Czarnecka-Małek, koordynator projektu.

- Jeleniogórska młodzież dostarczyła słuchaczom nie tylko wrażeń muzycznych, ale też estetycznych. Wyposażona przez pedagogów PSM I st. im. J. Garści w umiejętności muzyczne i estradowe, a przez swoich rodziców w eleganckie stroje wspaniale prezentowała się na lipskich scenach – podkreśla. I dodaje: Przesyłamy pozdrowienia ze słonecznego Lipska dla wszystkich Czytelników portalu Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Teresa 12-07-2013 9:57
Gratulacje dla organizatorów tej praktyki. Rozwijanie talentów młodzieży i prezentacja na tle szkół niemieckich podnosi poziom szkolenia muzyków.
~to sem jo 12-07-2013 10:04
to przez tuska Ci mlodzi polacy musza szukac pracy w kraju naszego najwiekszego wroga
~grażka 12-07-2013 14:49
Super! Brawa dla Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Janiny Garści w Jeleniej Górze za rozwijanie talentów wśród uczniów!!! Przyjemne z pożytecznym - przecież są już wakacje :-)
~baltom 12-07-2013 20:16
Gratulacje! Super sprawa! I gdzie Ci krytycy, którzy nie tak dawno chcieli likwidacji nauczania j. niemieckiego w szkołach? Zaraz może napiszecie, że język muzyki jest uniwersalny, co? Ha ha. Ćwiczcie dzieci pilnie, uczcie się angielskiego, ale o niemieckim też nie zapominajcie :-)
~Gość Nr 5 12-07-2013 21:07
Gdzie żyją jeszcze tacy nauczyciele - ... , którym się chce pracować w wakacje 24 godziny na dobę? Nie lepiej wyjechać na wczasy i leżeć kołami do góry? Na pewno nikt z rodziców wam nie podziękuje! Dajcie mi adres tej szkoły.
Piipi Jelonkowa 12-07-2013 21:25
..do - [~To sem jo ] ..widzisz ? .. muzyka jest fajna,bo .. nie uzywa slow,a przyjazne jej nutki .. buduja trwaly mostek do wszystkich serduszek !
~ 12-07-2013 21:48
Dzieci oprócz muzykowania (Warsztaty , koncerty) maja mnóstwo atrakcji...nauczyciele również !!! teraz wracajcie szczęśliwie !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group