Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 6285
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Młodzi chcą „pumptrack”, zbierają podpisy

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 21 października 2015, 7:46
Aktualizacja: Czwartek, 22 października 2015, 7:54
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. archiwum
Od kilku tygodni w sieci krąży petycja ws. nowej inicjatywy skierowanej do młodzieży, ale nie tylko. Chodzi o „pumptrack”, czyli tor z muldami i bandami, po którym można poruszać się zarówno rowerem, jak i deskorolką, czy rolkami. Inicjatywę wspiera już grupa radnych z Leszkiem Wrotniewskim na czele.

Jazda po torze polega na wykonywaniu intuicyjnych i skoordynowanych ruchów (góra–dół), dzięki którym poruszanie się po torze może odbywać się bez pedałowania. Jest to obiekt stanowiący idealne połączenie bezpiecznej zabawy, jazdy na rowerze i przebywania na świeżym powietrzu. Przeznaczony jest zarówno dla profesjonalistów, pasjonatów, jak i całych rodzin. Pomaga także w zacieraniu różnic pokoleniowych oraz budowaniu dobrych relacji. Sport ten wyrabia refleks, zmysł równowagi, pewność siebie, obycie ze sprzętem rowerowym oraz kondycję fizyczną. Jest jednocześnie bezpieczną zabawą na każdym poziomie zaawansowania. Dzięki odpowiedniemu profilowaniu trasy jest przejezdny na zróżnicowanych prędkościach, zarówno dla małych rowerków dziecięcych, jak i dużych rowerów górskich. Zwykle budowane są pod rowery, jednak od niedawna można spotkać ich mniejsze odmiany stworzone także dla sportów deskorolkowych – tłumaczą inicjatorzy akcji zbierania podpisów pod petycją.

Mini-tory uczą koordynacji ruchowej, która poprzez wykorzystanie muld i band pozwala napędzać rower lub deskorolkę. W Europie widok całych rodzin biorących udział w zawodach nie jest dziś zaskoczeniem. Podobnie pikniki organizowane przy okazji tego typu spotkań, stają się coraz bardziej popularne wśród lokalnych społeczności. Niemal każdy może jeździć po „pumptruck'u”. Początkujący będą powoli i spokojnie przejeżdżać tor, a wprawieni rowerzyści i deskorolkowcy będą rywalizować między sobą – dodają pomysłodawcy.

Autorzy petycji wśród argumentów przemawiających za realizacją inicjatywy wymieniają:
– Szybka i nieskomplikowana prawnie inwestycja,
– Obiekt bezpieczny dla użytkowników,
– Prosta konstrukcja niewymagająca częstej konserwacji,
– Innowacyjny element przestrzenny idealny do rodzinnej rekreacji w parkach miejskich i centrach sportowo-rekreacyjnych,
– Idealny sposób na urozmaicenie i wzbogacenie o aspekty rekreacyjne zarówno projektowanych jak i istniejących ścieżek rowerowych, 
– Ciekawy sposób zagospodarowania trudnych terenów zielonych,
– Sposób na rewitalizację zaniedbanych i rzadko odwiedzanych fragmentów parków czy skwerów miejskich, dawnych wysypisk śmieci, wyrobisk, składowisk piasku, terenów poprzemysłowych i jednocześnie szansa na wytworzenie w tych miejscach mini-ośrodków aktywności ruchowej,
– Możliwość wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu takich jak destrukt betonowy pozyskiwany z rozbiórek i mielona guma ze starych opon,
– Obiekt podnoszący atrakcyjność deweloperską lokalizacji i pobliskich budynków, co potwierdzają badania przeprowadzone w USA (Bikes Belong Foundation).

Petycję online można podpisać tutaj: http://www.petycjeonline.com/pumptrack_jelenia_gora
Inicjatorzy akcji chcą przede wszystkim zebrać jak najwięcej podpisów fizycznie – petycje dostępne są w pubie Belfast (Plac Ratuszowy) oraz w sklepie Skatesports (ul. Kopernika).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~Rafał Piotr Szymański 21-10-2015 8:53
Znakomity pomysł! Popieram w każdym calu.
~ 21-10-2015 8:58
fajna sprawa, kiedyś widziałem takie coś, chętnie bym pojeździł :)
~vvv 21-10-2015 9:19
Ja też popieram i jestem jak najbardziej za
rymcycymcy 21-10-2015 9:22
Jazda... polega na wykonywaniu intuicyjnych i skoordynowanych ruchów (góra–dół), dzięki którym nie trzeba p...łować ! :) ...mam to w domu ! ;)
~ 21-10-2015 10:06
rymcymcy jak zwykle zabawny jak żarty w familiadzie.
~Hojny, bo nie za swoje 21-10-2015 10:39
Kolejna przedwyborcza błazenada zamiejscowego przewodniczącego Wrotniewskiego i jego kolesi z klubu. Wygląda na to, obym się mylił, że te przedwyborcze tańce papajowców wokół młodzieży są albo związane z latoroślami przewodniczącego, albo z politycznym, przedwyborczym przekupstwem młodzieży. Inicjatywa zamiejscowego przewodniczącego ma wzruszyć do łez dorosłych wyborców. A po wyborach zobaczy sie jaką część ciała wyborcom pokazać. Obrzydzenie człowieka ogarnia. Do tej pory zamiejscowy Wrotniewski był zajęty wyniszczaniem prezydenta /ostatni przykład to potężny cios w finanse naszego miasta przez darowanie lokatorom mieszkań komunalnych za 1% wartośc! /. Dodajmy: także nowych. Hojny przewodniczący bo nie za swoje.
~ 21-10-2015 13:09
Wrotniewski na wrotki!
~jel 21-10-2015 15:05
namiastka takiego toru była na stadionie przy złotniczej, ale zlikwidowali
~ 21-10-2015 17:05
to niech sobie zapłacą i zbudują , a ja bym chciał że by za mnie kredyt mieszk spłacić jak pozbieram podpisy to się uda ?
~gfa 21-10-2015 18:39
kiedyś była konceeocja, żeby na zabobrzu coś takiego zrobić: https://www.youtube.com/watch?v=a06Cl33b7Wg
~ 21-10-2015 18:45
Ludzie, czy wyście oszaleli??? Jaki Wrotniewski czy inny tam Papaj??? Petycja na fejsie i w serwisie petycji internetowych, oprócz tego sami młodzi zbierają podpisy w tabelkach pod wydrukami. To kolejna z cyklu inicjatyw MŁODZIEŻOWYCH, zainicjowanych przez młodzież i ich rodziców, którzy też się podpisują. I bardzo kurde dobrze!!!!!!!!!!!
~Sri lanka 21-10-2015 19:21
Pomysł jak najbardziej proponuję odnowić tor na stadionie w cieplicach
~Domino 21-10-2015 20:37
Jeśli pumptrack to tylko asfaltowy. Doskonały przykład z Nowego Sącza: https://www.youtube.com/watch?v=DM3J9pkD5Pk
~Do 18.45 21-10-2015 20:40
Jeśli nie Wrotniewski i nie Papaj żerują na "pomyśle młodzieży" to dlaczego młodzież jeleniogórska energicznie nie zaprotestuje. Musicie pamiętać drodzy"młodzi", że polityczne hieny tylko czekają, by wykorzystać jako swoje cudze pomysły.
~Dolary 21-10-2015 22:29
Niech się miasto lepiej i Pan prezes Wrotniewski zainteresuje stanem skateparku. Zbudować zbudowali ale teraz dbać o to już nie ma komu. Standard... postawić i zapomnieć niech się już młodzi odwalą. Takich rzeczy trzeba doglądać i konserwować bo jak nikt tam nie będzie zaglądał bo skończy się tak jak z wszystkimi innymi skateparkami które były. Przyjdzie kontrola stwierdzi że niebezpieczne albo zrobi się dziura i całe do wywalenia. A wystarczy raz na jakiś czas coś dokręcić wymienić sklejke przemalować czymś do ochrony drewna .. tylko po co ...
~Marcin Kaźmieruk 21-10-2015 22:48
WYJAŚNIAJĄC!! To jest inicjatywa młodych, którą ja wraz z kilkoma znajomymi rozpoczęliśmy kiedy zostało wyrażone zainteresowanie, tą tematyką nie tylko przez Pana Wrotniewskiego ale także przede wszystkim Pana Iwańca jak i Pana Sikory czy też Pana Szymańskiego. Także nie jest to żadna polityczna, przedwyborcza rozgrywka tylko WALKA o tożsamość Jeleniej Góry i rozwój na rzecz młodzieży. Także hejterzy pozdrawiam Was i zapraszam do dialogu na wydarzeniu a także na priv, a zanim zaczniecie komentować negatywnie, zadajcie sobie pytanie: "Co ja zrobiłem na rzecz mieszkańców?" Chcemy tego przedsięwzięcia i osobiście zbieramy podpisy wszędzie gdzie się da, zapraszam do pomocy i współudziału w inicjatywie!! Warto przełożyć złość na coś pożytecznego. https://www.facebook.com/events/43007698053695
~ 21-10-2015 22:51
Ciekawe jak młodzi mieliby zrealizować swój pomysł bez wsparcia lokalnych władz, co? Przecież to właśnie władze trzeba do tego przekonać. Tak czy inaczej dobrze, że wzięli sprawy we własne ręce jak z tymi parkami do ćwiczeń. Może i pumptrack jakiś dzięki temu powstanie. Ale już są przecież tacy, którym się nic nie podoba. Jelenia Góra wszystko do d-py, co by nie powstalo:-o
~nec 21-10-2015 23:49
Zamknąć ...lepsze to niż kolejny orlik dla płatnych szkół piłkarskich. Wiecznie zajęte przez jakieś kluby robiące na tym siano. Pysk wszystkie domowe trole. Siedzieć i zrec. A jak się nie podoba to ticket na UK. 5 !
~Leszek Brzozowski 22-10-2015 0:11
To ja wymyśliłem to całe zamieszanie i nie jest to żadna przedwyborcza błazenada. Marudy od skateparków - sami możecie ruszyć dupska i cos takiego zorganizować, bo ma to realne szanse powodzenia. Marudźcie dalej - więcej osiągniecie. A niech wykorzystują sobie mój pomysł, niech go kradną i najlepiej sklonują! Pozdrawiam z tego miejsca wszystkich wiecznie marudzących złamasów, którzy narzekają na to, że Jelenia nie dla młodych, że nic sie nie dzieje. Nic się nie dzieje dlatego, ze jesteście tak zajęci marudzeniem, że nie macie czasu i siły podpisać papierka, żeby coś dziać się zaczęło. Pojedźcie wy wszyscy do warszawy i tam sobie marudźcie, jak cała reszta, tutaj nie zamierzamy marudzić, mamy moc, i mimo braku wsparcia ze strony społeczeństwa ruszymy to miasto - bo jest tego warte!
~ 22-10-2015 0:19
Jeśli kampanie wyborcze mają pomóc zbudowaniu toru - super. Wszyscy mocni w gębie poplują politycznym żarem, ale młodzież będzie miała tor. Trochę mniej hejtu, trochę więcej rozsądku i inicjatywy, ludzie.
~ 22-10-2015 0:21
Jeśli kampanie wyborcze mają pomóc zbudowaniu toru - super. Wszyscy mocni w gębie poplują politycznym żarem, ale młodzież będzie miała tor. Trochę mniej hejtu, trochę więcej rozsądku i inicjatywy, ludzie.
~F 22-10-2015 11:11
Mega inicjatywa
~Dejdi 22-10-2015 12:28
Super inicjatywa! Nawet jeżeli kampanie wyborcze mają w tym pomóc- zysk obustronny.
~Młodyznudzony 22-10-2015 13:04
Jeżeli wypali opcja z torem to może wreszcie przestanę grać w gry na kompie i obrastać w tłuszcz! Dodatkowy plus, dla młodych dzieciaków wreszcie miejsce do aktywnego spędzania czasu. Fajna miejscówka na naszym "polu golfowym" by była bl
~Jackob 22-10-2015 21:39
Namawiam do zalozenia np. klubu sportowego co pomoze rozwiac watpiliwosci co do wyborczej obiecanki. Kazdy skatepark w tym miescie zostaje pozostswione samo sobie. Wladze kiedy postawia taki obiekt kompletnie nie wiedza jak sie nim zajmowac a wkrotce zaczyna on stanowic tylko problem. Bez inicjatywy mlodych nic nie powstanie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group