Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8951
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Mistyczne wyzwanie dla Zdrojowego Teatru Animacji

Czwartek, 3 września 2009, 15:46
Aktualizacja: 20:36
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Mistyczne wyzwanie dla Zdrojowego Teatru Animacji
Fot. TEJO
W Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa trwają ostatnie przygotowania przed sobotnią premierą widowiska, jakiego w Jeleniej Górze jeszcze nie było. To „De Regeneratione Powtórne Narodziny” – misterium oratorium Petra Nosalka (reżyseria i scenariusz) i Pavla Helebranda (muzyka).

Próby do tego niecodziennego spektaklu – którego bohaterem jest znany XVII-wieczny mistyk Jakub Boehme, szewc z Goerlitz, potępiony przez Kościół za głoszenie poglądów uważanych w tamtych czasach za herezje, ale jakże bliskich szczeremu i prawdziwemu pojmowaniu wiary i chrześcijaństwa – trwały w Kościele Łaski już od wczesnego lata. Efekt finalny widzowie zobaczą podczas zapowiadanej na sobotę, 5 września o godz. 20 premiery.

W przedstawieniu grają aktorzy Zdrojowego Teatru Animacji (Sylwester Kuper w roli tytułowej a także Dorota Fluder, Radosław Biniek, Jacek Maksimowicz, Sławomir Mozolewski, Lidia Lisowicz, Dorota Bąblińska-Korczycka, Katarzyna Morawska i Bogna von Woedtke niemal w podwójnej roli Sophii czyli Bożej Mądrości oraz wokalistyki i flecistki), występuje Wrocławski Chór Akademicki oraz muzycy Filharmonii Dolnośląskiej a także organista świątyni. Swój sceniczny debiut zaliczają najmłodsi odtwórcy ról dzieci Jakuba Boehme: Kasia Skóra, Damian Olczak, Michał Baranowski i Krzysztof Patronik. Na scenie pojawiają się też techniczni pracownicy ZTA.

Przedstawienie już teraz zapowiada się jako wielkie wydarzenie artystyczne. Po fredrowskim „Liście” na dworze Czarne to druga z rzędu sztuka, której scenerię stanowi nie sala teatru, ale naturalne wnętrza. W tym przypadku to Kościół Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Premierę wpisano do kalendarza XII edycji Festiwalu Silesia Sonans.

Podczas dzisiejszej próby, pierwszej w której aktorzy (jeszcze nie wszyscy) wystąpili w kostiumach, wziął także udział chór. Przebieg spektaklu analizowali jego twórcy. Czeski tandem: reżyser i autor scenariusza Peter Nosalek i Pavel Helebrand, kompozytor, który na potrzeby spektaklu skomponował fenomenalną muzykę.

Aktorzy nie ukrywają, że premiera jest jednym z najpoważniejszych wyzwań dla Zdrojowego Teatru Animacji, kojarzonego raczej z teatrem lekkim, łatwym i przyjemnym.
Najmniejszą tremę mają dzieci. – Nie boję się wcale. Po prostu gram – powiedział nam z rozbrajającą szczerością Krzysztof Patronik występujący w roli Jakuba, syna bohatera przedstawienia.

Jego przygotowanie wymagało też sporo zabiegów technicznych. Na środku Świątyni Łaski ustawiono podest, częściowo przeszklony, z cytatami z Biblii.
W sztuce pojawiają się wizualizacje. Sama bliskość sacrum i piękno zdobień świątyni są na tyle mocnymi akcentami tła, że scenografia, której autorami są Czesi: Pavel Hubicka i Tomas Volkmer, jest odpowiednio skromna.

Treści i przesłania sztuki nie będziemy Państwu zdradzać licząc na Waszą obecność w sobotę, 5 września o godz. 20 w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Warto, bowiem wiele wskazuje na to, że póki co będzie to jedyne wykonanie „De Regenaratione Powtórne Narodziny”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1011
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group