Sobota, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 9208
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

PRZESIEKA: Mistrzowie turystyki i krajoznawstwa wyłonieni!

Wtorek, 17 maja 2011, 7:35
Aktualizacja: Środa, 18 maja 2011, 7:35
Autor: Angela
PRZESIEKA: Mistrzowie turystyki i krajoznawstwa wyłonieni!
Fot. Organizator
W Przesiece pod koniec minionego tygodnia przez trzy dni swoje umiejętności i wiedzę z zakresu turystyki i krajoznawstwa sprawdzały 22 drużyny ze szkół z całego województwa. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła SP nr 19 z Legnicy, z gimnazjum niepokonani okazali się uczestnicy z Bogatyni, a ze szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył jeleniogórski ZSO nr 1.

Eliminacje wojewódzkie odbyły się w Ośrodku wypoczynkowym „ Kaliniec” w Przesiece przy ul. Droga Liczyrzepy 1. Nie było łatwo. Zadania wymagały od uczestników zarówno umiejętności praktycznych, jak i teoretycznych. Na pierwszy dzień imprezy zaplanowano Turystyczne ABC czyli praktyczny sprawdzian umiejętności przydatnych turyście, takich jak rozstawianie namiotu, rzut do celu, rozpoznawanie roślin oraz zwierząt chronionych w Polsce, tor przeszkód i konkurencja niespodzianka. Drugą część stanowiły testy: krajoznawczy, wiedzy turystycznej i topograficznej, z przepisów ruchu drogowego czy z zakresu bezpieczeństwa, higieny wycieczkowania i ogólnych zasad udzielania. Całość zakończono ogniskiem.

W drugim dniu zawodnicy wyszli z przewodnikiem na wycieczkę w Karkonosze i wzięli udział w konkurencjach sprawnościowych m.in. z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Do pokonania mieli też kolarski tor przeszkód i turystyczny marsz na orientację polegający na zespołowym przejściu wyznaczonej trasy, odnalezieniu w wyznaczonej kolejności punktów kontrolnych i przybyciu na metę w określonym czasie. W niedzielę zwycięzcy odebrali wywalczone trofea, po czym wszyscy pożegnali się i rozjechali do swoich miejscowości.

Z Jeleniej Góry do XXXIX wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego zakwalifikowały się trzy jeleniogórskie szkoły. Poza zwycięskim Zespołem Szkół Ogólnokształcącym nr 1 w Jeleniej Górze, który w tym roku przełamał złą passę i pokonał wieloletniego rywala, ZSO i Z z Lwówka Śląskiego, do niełatwej walki stanęła jeleniogórska Szkoła Podstawowa nr 6 oraz Gimnazjum nr 1. Im jednak nie udało się zdobyć czołowych miejsc.

Drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych wywalczyła SP nr 2 z Lwówka Śląskiego, a tuż za nią uplasowali się uczniowie z Jedliny Zdroju. Dwie ostatnie drużyny o ostateczne miejsca walczyły „głowa w głowę” do ostatniej konkurencji.

Wśród gimnazjalistów drugie miejsce zdobyli uczniowie z Lwówka Śląskiego, którzy pokonali uczniów z Miłkowic. Zacięta walka była wśród szkół ponadgimnazjalnych, gdzie w tym roku wieloletni mistrzowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych z Lwówka Śląskiego, musieli oddać zwycięstwo jeleniogórskiemu „Żeromowi” i zadowolić się drugim miejscem. Trzecią lokatę wywalczyła natomiast drużyna z MKKT Bogatynia.

Organizatorem wojewódzkiego etapu już po raz czwarty z rzędu był Oddział PTTK „Ziemi Lwóweckiej” we Lwówku Śląskim. Nad bezpieczeństwem i całością czuwało kilkanaście osób na czele z Wojciechem Królem, Sławomirem Sobieskim i Pawłem Idzikiem.

- Z roku na rok poziom przygotowania uczestników do poszczególnych konkurencji jest coraz wyższy. Jest to dla wszystkich naprawdę wspaniała zabawa i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. My jako organizatorzy robimy to z pasji, a nie z przymusu, stąd taka atmosfera i charakter imprezy. W tym roku dopisała nam również pogoda. Już otrzymaliśmy propozycję organizacji przyszłorocznego etapu wojewódzkiego. Będziemy też organizatorami etapu krajowego turnieju. Wymaga to od nas ogromnej pracy, ale mamy z tego też nie mała satysfakcję – mówi Paweł Idzik z PTTK Lwówek Śląski.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Jacek Włodyga – Starosta Jeleniogórski oraz Anna Lato – Wójt Gminy Podgórzyn. Współorganizatorami imprezy byli Oddział PTSM „Ziemi Jeleniogórskiej” w Jeleniej Górze, Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim, Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze oraz Urząd Gminy Podgórzyn.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group