Piątek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 5069
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Misterium tempery: w świątyni i w Rynku

Wtorek, 19 kwietnia 2011, 7:37
Aktualizacja: 21:08
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Misterium tempery: w świątyni i w Rynku
Fot. TEJO
Dziś o godz. 18.30 będziemy świadkami odsłony nowego wymiaru malarstwa sakralnego. Mowa o obrazach poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej, które zostaną odsłonięte w Kościele pw. Judy Tadeusza na Czarnym w Jeleniej Górze. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert Contrapunctus Quartet.

To nie tylko okazja do spotkania ze sztuką, ale też przedświątecznych refleksji. – Ten projekt będzie także rodzajem naszego świadectwa artystycznego – mówi Andrzej Boj Wojtowicz, autor niepowtarzalnych obrazów ilustrujących Mękę Jezusa. Wprawdzie jego dzieła już od jakiegoś czasu zdobią wnętrze kościoła na Osiedlu Czarne, jednak ich uroczyste „odsłonięcie” nastąpi właśnie dziś.

Malarstwo na deskach, farbami wykonanymi przez samego artystę, wkomponowane w nowoczesną architekturę to niewątpliwie łącznik pomiędzy bardzo odległymi czasami mistrzów średniowiecza czy nawet starożytności (już wtedy malarstwo temperowe było znane) a teraźniejszością.

Taki właśnie jest kolejny projekt artysty malarza Andrzeja Boja Wojtowicza, znanego w Jeleniej Górze przede wszystkim z ostatniej, dużej realizacji pt "Spotkanie. Człowiek Człowiek” (wystawa w Biurze Wystaw Artystycznych) czy wcześniejszych portretów mieszkańców Borowic. Aktualnie to kolejna czwarta już Droga Krzyżowa, malowana techniką tempery (pierwsza została wykonana do Kaplicy Domu Pomocy Społecznej w Kowarach, druga dla nowego Kościoła w Zgorzelcu, trzecia do kościoła w Staniszowie).

Technika tempery, najbliższa artyście, zaprezentowana zostanie w najbliższą środę o godz. 18 w Antykwariacie Galerii Pod Arkadami, tam też będzie okazja nie tylko do obejrzenia i zakupienia unikatowych prac artystów z Borowic: Andrzeja Boja Wojtowicza i Ewy Jonas Wojtowicz

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group