Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 5365
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Miodobranie w zdroju

Sobota, 1 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 1 września 2007, 17:48
Autor: Angela
Jelenia Góra: Miodobranie w zdroju
Fot. Angela/ rylit
Międzynarodowe warsztaty pszczelarskie rozpoczęte.

Mimo pogody w kratkę Park Zdrojowy wypełnił się w sobotę wielbicielami pszczół oraz miodu. W stoiskach można było się dowiedzieć, jakie właściwości mają poszczególne jego rodzaje, skosztować każdego z nich i kupić zapasy na zimę.
– Najzdrowszy jak się okazuje jest miód lipowy i taki właśnie kupiliśmy – mówiła Marlena Idzik z Rawicza.

Średnio za miód trzeba było zapłacić 15 złotych. To niewiele w porównaniu do ceny miodów w sklepach. Poza miodem, na warsztatach można było popodziwiać również odzież dla pszczelarzy, nowoczesne wirówki do miodu oraz styropianowe ule, po które sięga już coraz więcej pszczelarzy.

- Już od dwudziestu lat wypierają tradycyjne ule drewniane – powiedział Dariusz Bury, sprzedawca. Przede wszystkim są one bardzo lekkie, łatwo w nich utrzymać czystość ponieważ nie ma tam żadnych zakamarków, które byłyby trudne do wyczyszczenia oraz posiadają właściwości izotermiczne, które powodują, że podczas zmiany temperatur na zewnątrz nie są one tak odczuwalne w środku.

Nie brakowało również figurek z naturalnego miodu pszczelego formowanego w najróżniejsze postaci i kształty.
– Zajmuję się tym już od dawna – powiedział Zdzisław Kowalski, pszczelarz z Cieplic. Jest to dość żmudna praca, trzeba się nadłubać. Po wyjęciu z formy trzeba to wszystko jeszcze obrobić.

Pośród miodowych prezentacji pojawili się również twórcy ręcznie wykonanych porcelanowych figurek czy też naczyń, a także obrazków wykonywanych z wstążeczek.
– Każdy z obrazków wykonany jest szydełkiem na lnie – mówi z Ewa Kokoszka z Wałbrzycha. Pasmanteryjne wstążeczki układa się w odpowiedni sposób i wychodzą różnego typu obrazki. Jestem niepełnosprawna i dzięki temu zapominam o chorobie.

W niedzielę warsztatów pszczelarskich ciąg dalszy. W programie msza święta celebrowana przez księdza biskupa Stefana Regmunta w Kościele Matki Bożej w Cieplicach przy ulicy PCK 23, następnie kiermasze, koncert orkiestry dętej, koncerty zespołów folklorystycznych z Polski, Czech i Ukrainy, degustacja miodów i spotkanie w pasiece. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group