Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 10771
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Ministerialne wsparcie jednostek kultury

Piątek, 16 kwietnia 2021, 18:00
Aktualizacja: 18:00
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Ministerialne wsparcie jednostek kultury
Fot. Pixabay
Instytucje kultury z Jeleniej Góry i okolic otrzymały wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ponad pół miliona złotych trafi do Filharmonii Dolnośląskiej.

Największym beneficjentem w regionie będzie Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, która pozyskała dofinansowanie w łącznej kwocie 562 460 zł na cztery różne projekty. W ramach programu „Infrastruktura kultury” jeleniogórska filharmonia pozyskała z ministerstwa 220 000 zł na remont części elewacyjnej i dachów oraz zakup instrumentów muzycznych. 312 760 zł trafi do filharmonii z programu „Muzyka”, w którym złożono wnioski o dofinansowanie dwóch projektów - V edycji Karkonoskiego Festiwalu Operowego (193 000 zł) oraz „Wielkie dzieła – wybitni wykonawcy” (119 760 zł). Filharmonia Dolnośląska pozyska także 29 700 zł z programu „Muzyczny Ślad”, którego celem jest utrwalanie i wprowadzanie do obiegu wartościowych, niekomercyjnych nagrań utworów muzycznych, publikacji nutowych oraz naukowych i popularno-naukowych dotyczących muzyki oraz tańca. Wniosek, który uzyskał uznanie ministerstwa zakłada nagranie płyty audio z dziełami Ludomira Różyckiego.

Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze dzięki wnioskom złożonym w programie „Teatr” uzyskał 250 000 zł - na organizację XXXVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów ulicznych otrzyma 150 000 zł oraz na 48. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne kwotę 100 000 zł. Spore środki otrzyma także Miasto Piechowice, które w ramach programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju” pozyskało 220 000 zł na prace remontowo – konserwatorskie projektu „Zapomniana historia - obóz pracy w Piechowicach”.

Jeleniogórskie BWA uzyskało dofinansowanie na dwie inicjatywy – dwuletni projekt „Władysław Hasior. Stworzenie Świata” w ramach programu „Sztuki wizualne” (31 950 zł w każdym roku) oraz „Komiks polski na festiwalu w Angoulême” z programu „Promocja kultury polskiej za granicą” (33 000 zł).

Z kolei Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie z programu „Kultura dostępna” uzyskał 75 000 zł na dofinansowanie projektu „RozeGRAJ Szklarską ‐ CzaroDzieje”. Środki z programu „Kultura ludowa i tradycyjna” w wysokości 45 000 zł trafią do Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej na projekt „Dotyk tradycji”. Ministerialną dotacją w wysokości 40 000 zł z programu „Wspieranie działań muzealnych” dofinansowana została także planowana przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze wystawa „W cieniu Gór Olbrzymich – Średniowiecze”.

Środki ministerialne przekazano zarówno na cele infrastrukturalne w kulturze, jak i na konkretne wydarzenia i inicjatywy. Dofinansowano najciekawsze projekty kulturalne zgłoszone przez animatorów kultury w Kotlinie Jeleniogórskiej. Dotyczą one zarówno pojedynczych inicjatyw, ale też organizowanych od lat cyklicznych wydarzeń, takich jak Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych czy Karkonoski Festiwal Operowy. Liczę, że już niedługo instytucje kultury zostaną otwarte i wszyscy będziemy mogli uczestniczyć w spektaklach, koncertach i wystawach odbywających się w naszym regionie - skomentował Krzysztof Mróz, senator RP.

Twoja reakcja na artykuł?

13
76%
Cieszy
1
6%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
57
Tak
14%
Nie
86%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Piłka nożna
Karkonosze w ćwierćfinale [SKRÓT VIDEO]
 
Aktualności
Przedszkolaki poskakały
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group