Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 8409
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Minister Zalewska: Jelenia Góra zyska na reformie

Wtorek, 20 grudnia 2016, 12:15
Aktualizacja: Środa, 21 grudnia 2016, 14:48
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Minister Zalewska: Jelenia Góra zyska na reformie
Fot. Przemek Kaczałko
Większa subwencja i wzrost zatrudnienia to efekty jakie zdaniem minister edukacji Anny Zalewskiej przyniesie Jeleniej Górze reforma oświaty. W poniedziałek (19.12) szefowa MEN spotkała się w stolicy Karkonoszy z dyrektorami szkół, nauczycielami i samorządowcami.

Ustawa Prawo oświatowe oraz ustawa Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe przebrnęły już proces legislacyjny przez Sejm i Senat, obecnie czekają na podpis Prezydenta RP i publikację w Dzienniku Ustaw. Zakłada ona m.in. powrót do ośmiu klas szkoły podstawowej.

- Jelenia Góra, to dzięki pani poseł Marzenie Machałek kolejne miejsce, gdzie jest minister, wojewoda i kurator, bo tak od kilku miesięcy wzmacniamy komunikację licząc pieniądze, pokazując jak brzmi Prawo Oświatowe – mówiła na wstępie konferencji prasowej Anna Zalewska. - Na przykładzie Jeleniej Góry, Legnicy i Bolesławca pokazaliśmy, że pojawią się dodatkowe pieniądze – zapewnia minister edukacji. Do 30 marca 2017 r. w każdej gminie ma się pojawić specuchwała pokazująca sieć szkół, a gminy i miasta będą miały 5 lat na zbudowanie tej sieci.

Czy szefowa MEN rozwiała wątpliwości uczestników? - W dalszym ciągu mam obawy wobec całego przedsięwzięcia, bo ono rewolucjonizuje cały system oświaty – powiedział zastępca prezydenta Jeleniej Góry po spotkaniu z minister Zalewską. - Przygotowujemy się, trwają przymiarki do nowej sieci szkół. Myślę, że w ciągu najbliższych dni będzie to już w tak dużym przybliżeniu, że będziemy mogli dyskutować z wszystkimi zainteresowanymi – dodał Piotr Paczóski.

- Oprócz tego, że porządkujemy sieć szkół i dajemy szansę na lepszą edukację młodym ludziom, to jeszcze naprawiamy Prawo oświatowe – mówiła Marzena Machałek. - Z głosów samorządowców wynika, że są już przygotowani – sieć szkół mają opracowaną – stwierdziła posłanka okręgu legnicko-jeleniogórskiego.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonywali, że z powodu reformy nauczyciele nie stracą pracy i jeśli jakieś samorządy będą chciały ją wykorzystać do zwolnień, to zapewnione są instrumenty, żeby do tego nie dopuścić (wymagana będzie pozytywna opinia kuratora).

- W ciągu ostatnich lat ponad 42 tysiące nauczycieli straciło pracę. My konsolidujemy finanse i szkoły, żeby szkoła stała się odpowiedzią na niż demograficzny – mówimy o jednozmianowości, mniejszych oddziałach, bezpieczeństwie, pedagogu w każdej szkole – to kompleksowy program – przekonywała Anna Zalewska. - Czasami samorządowcy próbują rozwiązać problemy, które narosły przez wiele lat. Próbuje się w związku z reformą zrzucić na reformę niektóre swoje zaniechania – dodała Marzena Machałek podkreślając, że „pieniędzy w budżecie Jeleniej Góry brakuje, ale nie ze względu na zbyt małą subwencję, tylko takim, a nie innym gospodarowaniem budżetem”.

System Informacji Oświatowej jest dostępny dla prezydenta Jeleniej Góry, bo to są informacje z jego Wydziału Edukacji. Mamy te same liczby i są one bezwzględne - one pokazują, że powstanie dodatkowy oddział, dodatkowe etaty i pan prezydent będzie miał dodatkowe pieniądze na waloryzację, jak również na sześciolatków, którzy uczą się w przedszkolu – podkreśliła minister edukacji. - Mówimy o tym, że mają być małe oddziały i nie ma dwóch zmian – wyjaśniała. - Znamy się doskonale z panem prezydentem, jeżeli będzie potrzebował pomocy, wykona telefon i wesprzemy go – dodała A. Zalewska.

Czytaj również

Komentarze (123)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
855
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group