Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 7987
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Miłośniczka Trzcińska z Medalem

Piątek, 5 września 2014, 7:46
Aktualizacja: 21:15
Autor: Manu
Region: Miłośniczka Trzcińska z Medalem
Fot. UG Janowice Wielkie
Helena Szczepańska, miłośniczka i znawczyni Trzcińska, w którym mieszka przez ponad trzy dekady, została laureatką Medalu za wieloletnie zasługi przyznawanego przez Kuratorium dla Partnerstwa Miasta i Powiatu Jelenia Góra (Kuratorium fuer die Partnerschaft Hirschberg Kreis und Stadt), zrzeszającego byłych mieszkańców Ziemi Jeleniogórskiej, obecnie mieszkających w okolicy Alfeld w Niemczech.

Helena Szczepańska pochodzi z Górnego Śląska. Jest społecznikiem, całym sercem i całym życiem. Od lat gromadzi materiały archiwalne dotyczące historii Trzcińska. W oparciu o kronikę niemiecką (obejmującą lata 1742–1899) opracowała dzieje kościoła w Trzcińsku do roku 2011. I bardzo chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi, m.in. z młodzieżą, która pisze swoje prace naukowe lub dziennikarzami.

Pod koniec lat 80. XX wieku przewodniczyła grupie osób, które aktywnie zaangażowały się w remont zdewastowanego wówczas kościoła. Od roku 1989 zaangażowała się w odremontowanie kościoła wraz z cmentarzem. W roku 1990 wspólnie rozpoczęły się prace remontowe, finansowane głównie ze składek tutejszej społeczności.

Za swoje społeczne zaangażowanie, na wniosek wojewódzkich władz konserwatorskich, została odznaczona Złotą Odznaką Ministerstwa Kultury. Za opiekę nad zabytkami otrzymała wyróżnienie od władz Kościoła, dawnych mieszkańców Niemiec i innych instytucji społecznych. Jest członkiem Stowarzyszenia Kultury i Sztuki Śląska z siedzibą w Łomnicy oraz miejscowego stowarzyszenia „Mieszkańcy Gminie”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group