Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 11662
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Miłośnicy gór zjechali do Karpacza

Środa, 26 listopada 2014, 8:48
Aktualizacja: 8:56
Autor: Mea
Karpacz: Miłośnicy gór zjechali do Karpacza
Fot. Wideograf
Karkonoskie Dni Lajtowe odbyły się w mieście pod Śnieżką już po raz piętnasty. Wiele osób wysłuchało relacji z wypraw znanych alpinistów, m.in.: Denisa Urubko, Jona Griffitha, Iwony Zadarnowskiej czy Alexandra Ruchkina.

Gospodarzami spotkań, które odbyły się w Hotelu Gołębiewski, byli Agnieszka Bielecka i Bogusław Magrel. W pierwszym dniu Denis Urubko pokazał film o wytyczeniu nowej drogi na północnej ścianie trzeciej góry świata Kangchenjundze. Jagoda Podkowska mówiła o sposobie odżywiania podczas długotrwałych pobytów na wysokości.

W kolejnym dniu aż dziewięć godzin trwały prelekcje o górach na wszystkich kontynentach. Członkowie Polskiego Klubu Alpejskiego prezentowali sprawozdania z wypraw klubowych między innymi w góry Boliwii, Peru, Kenii, czy też Nepalu. Pokazywali zdjęcia ze wspinaczki na norweskie ściany i na kaukaską Uszbę. „Pokazy Gwiazd” rozpoczęła Iwona Zadarnowska, która mówiła o swoich przeżyciach na Evereście. Zdobyła go bowiem w trudnych warunkach pogodowych. Danuta Piotrowska opowiedziała o swoim mężu Tadeuszu Piotrowskim, prezentując wiele czarno-białych zdjęć. Agnieszka Bielecka opowiadała o zdobywaniu pakistańskiego Broad Peak.

- Prezentacje klubowe bardzo mnie zaciekawiły, bo można było, choć na chwilę, przenieść się wraz z alpinistami na najwyższe szczyty górskie - mówiła Adriana Kurowska, p.o. kierownika Referatu Promocji Miasta Karpacz.

- Duże wrażenie wywarła na mnie wystawa fotografii Rafała Raczyńskiego. Można było kupić również wiele książek o górach np. „Bardzo długi film o miłości” Jacka Hugo-Badera – dodała.
Wiele osób czekało na prelekcję Alexandra Ruchkina, zdobywcy złotego czekana za nową drogę na Jannu, który przedstawił zdjęcia z ekstremalnych wspinaczek w towarzystwie takich sław, jak Valery Rozov czy Nikolay Totmianin. Warto dodać, że specjalnie na festiwal alpinista przybył po raz pierwszy do Polski. Spotkania w tym dniu zakończył Jon Griffith, który pobił rekord na drodze Cassina na Denali oraz w Karakorum, przebył też 10 dróg na północnej ścianie Grand Jorasess.

Podczas dni Lajtowych wręczono również nagrody. Ryszard Rzepczyński, wiceburmistrz Karpacza wręczył Statuetkę Primus inter Pares Krzysztofowi Wielickiemu, wybitnemu polskiemu himalaiście. Honorowe członkostwo w Polskim Klubie Alpejskim oraz tytuł instruktora otrzymał Gilberto Marlante, Włoch o polskich korzeniach, który jest przedstawicielem Muzeum Alpinizmu w Turynie, brał też udział w wyprawach w Himalaje oraz w góry Afryki.

Ostatni dzień imprezy rozpoczęto od mszy w intencji ludzi gór, którą celebrował ksiądz Jerzy Duda.
„Pokazy Gwiazd” otworzył pakistański himalaista Karim Hayat, który opowiadał o swoich wyprawach na ośmiotysięczniki, ale też podzielił się uwagami o próbach wejścia na niezdobyte do tej pory sześciotysięczne szczyty w rejonie doliny Hunza. Natomiast Marcin Kaczkan przeniósł uczestników spotkań pod K2 i opowiedział o wejściu żebrem Abruzzi na szczyt, bez wsparcia tlenowego. Głos zabrał też Krzysztof Wielicki, który już 40 lat spędził w górach. Wystąpienia uzupełniły projekcje filmów z Muzeum Alpinizmu w Turynie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
485
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group