• Piątek, 13 grudnia 2019
  • Godz. 3:05
  • Imieniny: Łucji, Otylii
  • Czytających: 3267
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Miłość z zagładą w tle

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 29 września 2015, 7:55
Aktualizacja: Środa, 30 września 2015, 8:23
Autor: Manu
Fot. Archiwum Teatru
W miniony poniedziałek (28.09) na Scenie Studyjnej jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida, w ramach jubileuszowych 45. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, Teatr Cinema z Michałowic zaprezentował spektakl “Rewia ognia” na podstawie scenariusza, w reżyserii i ze scenografią Zbigniewa Szumskiego.

“Rewia ognia” oparta na prozie Edmonda Jabèsa, żydowskiego poety i teozofa piszącego w języku francuskim, operuje głównie ruchem i narracją wizualną. Ukazuje miłość dwojga młodych ludzi w kontekście Holocaustu, który przedstawiony jest tu z punktu widzenia małej, prywatnej tragedii, a nie światowego nieszczęścia. Oddzieleni podczas wojny od siebie bohaterowie piszą wyimaginowane listy miłosne.

Za pomocą ruchów ciała i gestów, interakcji aktorów oraz animacji krzesłami i elementami garderoby powstał pełen dręczących pytań o relacje z przeszłością spektakl, który zupełnie niepatetycznie mówi o Holocauście. Jego ofiary stały się przedmiotami w rękach oprawców, odebrano im rzecz najważniejszą – ludzką godność.

Małgorzata Walas–Antoniello, Izabela Terek–Jopkiewicz, Anna Krych, Tadeusz Rybicki oraz tancerz izraelskiego pochodzenia Irad Mazliah znakomicie sprawdzają się w swoich rolach, grają z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem. Ich ruch idealnie koresponduje z surrealistycznymi projekcjami po bokach sceny.

Mocne napięcie i oniryczny klimat tego widowiska buduje już sama scenografia Zbigniewa Szumskiego, pomyślana tak, aby budować zagadkową, nieoczywistą przestrzeń. Wiele jest tutaj pułapek, z których ciężko się wydostać. Podobnie jak w słynnej powieści Lewisa Carolla, gdzie tytułowa bohaterka Alicja miota się po dziwacznej krainie, chociaż, niejednokrotnie szuka drogi wyjścia.

“Rewia ognia” jest kontynuacją pracy rozpoczętej w 2008 w Acco Theatre Center w ramach Polskiego Roku w Izraelu organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Premiera miała miejsce 27 października ub. r. w Warszawie podczas XXI Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji “Rozdroże 2014”, zorganizowanych przez Fundację Sztuka i Współczesność we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 29-09-2015 10:13
Piękny spektakl.
~michałł 29-09-2015 11:01
sprowdzić mułzumanów to milość będzie wyglądała tak To opowieść dwudziestoletniej Jazydki – Bazi (imię wymyślone na potrzeby tekstu). Została uwięziona po zdobyciu przez ISIS jednego z irackich miast. Przewieziona do Ar-Rakki, wraz z innymi dziesięcioma dziewczętami została sprzedana, jako seksualna niewolnica. Po pewnym czasie dowiedziała się, że są więzione przez Abu Abdullaha Al Amriki (dosł. Abu Abdullah Amerykanin). Mężczyzna miał rodzinę i dzieci USA. Miał ich odwiedzać kilka razy w roku. Amerykanin próbował przekonać dziewczynę do przyjęcia islamu. Uważał, że każdy powinien zostać muzułmaninem albo zginąć. Niewierząca dziewczyna była dla niego kobietą nieczystą, więc za każdym razem, kiedy ją gwałcił, najpierw modlił się ok. 30 minut. Po gwałcie brał prysznic i znów się modlił.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group