Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6324
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miliony turystów w górach, a wraz z nimi tony śmieci

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 7:56
Aktualizacja: 22:08
Autor: Paweł Guszała
Fot. Użyczone: Dami/KPN
Nasze góry przeżywają turystyczny bum. W zeszłym roku Karkonoski Park Narodowy odwiedziło ponad 2,5 miliona osób z polski i zagranicy, frekwencja rośnie także na szlakach w Górach Izerskich. Wszystko na to wskazuje, że ten rok pod tym względem będzie jeszcze lepszy. Wraz z turystami w górach przybywa śmieci, szlaki i leśne dukty są coraz bardziej zanieczyszczone. Leśnicy i pracownicy parku biją na alarm.

Pusta butelka napoju z pewnością waży mniej niż pełna, a mimo to dla wielu osób to zbyt duży balast i bez większych skrupułów wyrzucają ją gdzie popadnie. Niektórzy wiedząc, że tak nie powinno się robić upychają odpady w leśne zakamarki, szczeliny bądź przysypują ściółką. W końcu co z oczu to z serca, a w tym przypadku raczej z sumienia.

Część turystów za taki stan rzeczy obwinia władze parku bądź nadleśnictw. - Pytają nas ludzie – mówi Zyta Bałazy Nadleśniczy Nadleśnictwa Szklarska Poręba – dlaczego nie ma większej liczby koszy na śmieci lub w ogóle, że ich nie ma. Turysta powinien mieć taki nawyk: to co ze sobą wnosi „na górę”, zabiera ze sobą „na dół”. Bo jak my leśnicy czy pracownicy parku mamy sprzątać takie punkty, do których nie dojeżdża samochód?

Dla leśników temat ten jest bardzo drażliwy. Nadleśnictwo Szklarska Poręba rocznie na sprzątanie wydaje ponad 50 tysięcy złotych, a i tak niewiele to daje. - Te pieniądze, które wydajemy na porządkowanie lasów wolelibyśmy przeznaczyć na lepsze zagospodarowanie, ochronę przyrody czy ochronę cietrzewia. Tak więc apeluję do wszystkich nie zaśmiecajcie gór! - apelują.

Dyskusja na ten temat została wywołana również przy okazji konferencji zapowiadającej Letni Bieg Piastów. Jeden z dziennikarzy zadał pytanie organizatorom, czy i w jaki sposób podejmują walkę z biegaczami, aby Ci nie zaśmiecali Gór Izerskich.

Niestety, ale zawsze po letnim oraz zimowym Biegu Piastów na trasach leżą tysiące odpadów: kubeczków, papierków po batonikach energetycznych czy różnego rodzaju żelach. - Przypominamy biegaczom, że regulamin zawodów zobowiązuje ich do utrzymywania czystości - tłumaczy Kaja Sznajdrowicz, dyrektor Biegu Piastów. - W tym roku zorganizowaliśmy akcję sprzątania Polany Jakuszyckiej i tras izerskich. Ten kierunek będziemy chcieli dalej rozwijać.

Władze Stowarzyszenia Bieg Piastów zdają sobie sprawę z tego, że to może nie wystarczyć, dlatego w walce z zaśmiecającymi chcą pójść krok dalej. - Przygotowujemy pewną nowość na zimowy Bieg Piastów. Wprowadzimy zapis do regulaminu, że osoby, które śmiecą na trasach będą dostawać kary czasowe – kończy Kaja Sznajdrowicz.

Korzystając z uroków Karkonoskiego Parku Narodowego czy któregoś z nadleśnictw pamiętajmy, że czyste środowisko to nasze wspólne dobro. Niszcząc go, bądź zaśmiecając robimy szkodę przede wszystkim sobie samym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~ 14-08-2017 8:02
BYDŁO nie ludzie a szczególnie paniusie z bachorami od małego uczą ich gdzie się zostawia śmiecie ,gdzie popadnie
~maniek1234 14-08-2017 8:11
Polacy tak są nauczeni żeby rzucać gdzie popadnie.Założyć kamery i straż miejska niech wali mandaty.chociaż do tego się nadają.:-)
~ 14-08-2017 8:13
Najgorsze co może być to drące mordy Dżessiki i Brajanki i mamusie nie panujące nad swoimi bachorami
~Widzę. 14-08-2017 8:52
Co się dziwić jak do teatru wdziewa się dres ,byle jakie obuwie nie "wyłancza" się komórki,do kościoła w mini ,niejednokrotnie jeszcze zionący wódą .I wpis ,,nie obrażać bydła !
~Amon 14-08-2017 9:35
Żeby nie oglądać Dżesik i Brajanów chodzę w góry gdy jest zimno albo pada deszcz. Mam wtedy góry tylko dla siebie, ew. dzielę się nimi z osobami które naprawdę mają do nich szacunek i wtedy miło kogoś takiego spotkać :))))
~~~ 14-08-2017 10:51
Dżesiki i Brajany za kilkanascie lat będą miały potomstwo, jakieś Leoncie czy Isaury . Dopiero będzie jazda !!!
~redek 14-08-2017 11:21
W Tatrach i wielu miejscach na zachodzie Europy nie ma w ogóle koszy na śmieci i nikt mimo to nie wywala nic przy szlaku. W Karkonoszach powinno się zlikwidować kosze na śmieci (pozostawić tylko przy schroniskach)
~ 14-08-2017 11:30
^^^^^^ CHAMSTWO nie szanuje gór bo tu tylko przyjechło, ciekawe czy w we własnym domu i obejściu też tak smiecą gdzie popadnie ??? ^^^^^^
~ 14-08-2017 11:34
Dżessiki i Brajanki ...ha ha Kota bym tak nie nazwał
~heretyk 14-08-2017 12:14
To proste,,był odpust ,śmiecili ale się wyspowiadali i śmiecą dalej.
~z innejbajki 14-08-2017 12:35
Ponieważ w dzisiejszych czasach od wielu już lat dzieci w szkołach kompletnie nie wiedzą co to jest LOP trzeba jak najszybciej zapełnić tę lukę. W latach przed demokracją do każdej szkoły, każdej klasy przychodzili działacze LOP minimum 1 raz w roku. Robili pogadanki o ochronie przyrody i wręczali zakładki /gatunki zwierząt-roślin chronionych, grzyby jadalne-niejadalne itp/. Przy każdej okazji mówili o Parkach Narodowych i o absolutnym wymogu zabierania ze sobą opakowań po wnoszonych produktach spożywczych i innych śmieci. W szkołach działały Koła LOP. Pogadanki bywały nawet kilka razy w roku - np przed zimą o zbieraniu kasztanów, żołędzi na zimę dla dzików, o dokarmianiu zwierząt gdy są duże śniegi. Wiosną były pogadanki /i zakładki, broszurki/ o chronionych wiosennych kwiatach i o roślin
~z innejbajki 14-08-2017 12:35
o chronionych wiosennych kwiatach i o roślinach trujących a także o zasadach rozpalania ognisk i bezwzględnym zakazie rozrzucania po lesie szklanych butelek czy słoików.Nie rodzimy się z wiedzą o szczegółach zasad kultury. O każdych zasadach kultury musimy w młodości od kogoś usłyszeć i być tego nauczonym. Więc albo tego typu akcje powrócą do szkół lub będą organizowane atrakcyjne i szeroko znane konkursy z zakresu zachowania się w parkach narodowych i dzięki temu znów młode pokolenie będzie wychowywane - albo utoniemy w górach śmieci na szlakach.
~turystka 14-08-2017 15:47
chodze po gorach spotykam pieszych rodzicow mlodych z dziecmi nigdy nie mowia dzien dobry nawet czesto ida z dziadkami i milcza wiec od kogo maja sie dzieciaki nauczyc dobrego zachowania nawet ida wycieczki szkolne z wychowawcami i milcza zamiast uczyc podstawowych zasad wychowawczych rosnie nam latorosl bez dobrych manier i grzeczności i tak bedzie do konca swiata bo w szkolach nieucza zachowania w domu nie daja przykladu rodzice wiec bedzie pokolenie mrukow i znieczulica oraz w smieciach u m r ą .i.t.d.!!!
~ 14-08-2017 16:37
myślą -zapłaciłem to niech sprzątają inni ,ech...
~ 14-08-2017 17:12
turystka i innejbajki - 10/10 , szkoła może co najwyżej przypominać , korygować . Kultury lub chamstwa - uczy rodzina ! I rodzice zwłaszcza !!!
adam57sochrau 14-08-2017 17:18
W Cieszynie szukasz kosza,niema, w czeskim Cieszynie co 30 m.!!! W naszych schroniskach bieda z nędza, w czeskich full wypas. O toaletach nie wspomnę. Polska,to trzeci świat. Wole nasze góry w deszczu ,mniej pseudo turystów. !
~do : adam57sochrau 14-08-2017 19:12
do : adam57sochrau , jesteś ... infantylny. Jak nie ma kosza , to co ??? A jak jest co 30 metrów a tobie się chipsy skończyły na 15 metrze , to co ??? Jak ktoś jest chamem i ćwokiem, to kosz co JEDEN METR i tak nic nie pomoże !
~... 14-08-2017 21:51
W Tyrolu nie ma żadnych koszy na śmieci przy szlakach a śmieci tam nie ma w ogóle. Zastanawiające dlaczego prawda? Niestety cywilizacyjnie polski "turysta" jest mocno zacofany, zwłaszcza ten co w górach znalazł się przez przypadek. Lalunie i lalusie człapiący do góry z butelkami można być pewnym, że opróżnione zostawią w lesie co by im się łapki nie przemęczyły. Jedyne wyjście to wysokie kary finansowe dla śmieciarzy. Niech chodzą strażnicy parku i wlepiają. Jak kilku jełopów zapłaci po 500 to się nagle zrobi czyściej. Innej metody nie ma.
~Pit 14-08-2017 23:57
Jeżeli ktoś nie nauczył się kultury osobistej i szacunku do przyrody za młodu to takiej osobie już nic nie pomorze...A hołoty niestety nie brak
~ 15-08-2017 7:52
Jedni mecza konie, wywozac dupe na Kasprowy, inni smieca. Polski turysta? nie. Zwykla menda.
~ 15-08-2017 21:51
To teraz konno można na Kasprowy a nie tylko do Morskiego Oka ??? Bo ja ostatnio na Kasprowym byłem tramwajem. " :) Tramwaje zlikwidowali ??? :)
~abc 15-08-2017 23:18
Bydło nie bydło . To może w ramach profilaktyki , oprócz informacji co wolno i nie wolno w KPN to takimi dużymi literami przy wejściach i obok tablic informacyjnych : " PROSIMY CIE TURYSTO , CO WNIOSŁEŚ ZNIEŚ ZE SZLAKU " , oczywiście nie muszę dodawać , sory nie dotyczy " moczu i innych " . Tylko , gdzie to turysta ma zostawić ? . Kiedyś były " mini" schrony na szlaku , nie ma ,durnych worów na kiju , nic nie ma , rozdeptane szlaki są . Tacy są teraz turyści , taka kultura i trzeba się dostosować .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group