Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 4008
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Miliony na zabytki

Niedziela, 28 marca 2010, 8:42
Aktualizacja: Poniedziałek, 29 marca 2010, 7:38
Autor: Angela
REGION JELENIOGÓRSKI: Miliony na zabytki
Fot. TEJO
Rozbiórka murów poewangelickiego kościoła w Miłkowie , remont kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce, prace konserwatorskie w kilku świątyniach subregionu jeleniogórskiego, a także rewitalizacja pawilonu w Bukowcu – to jedne z najważniejszych zadań do realizacji dzięki środkom przyznanym przez sejmik dolnośląski i ministerstwo kultury.

Siedemdziesiąt dolnośląskich zabytków otrzymało dofinansowanie z Sejmiku Dolnośląskiego kwotą ponad 5 mln zł. Najwięcej pieniędzy przyznano tych obiektom, które wymagały zabezpieczenia przed dalszą degradacją. 1 mln 900 tys. zł na zabytki przyznał również minister kultury.

– Dużo z tych zabytków znajduje się w okolicach Jeleniej Góry i byłym województwie jeleniogórskim. W pierwszej kolejności dofinansowaliśmy ponad 70 zabytków, które trzeba było zabezpieczyć przed dalszą degradacją. Sporo pieniędzy przeznaczyliśmy też na mury, okna i dachy zabytkowych budynków.
Jednym z dofinansowanych zabytków jest Kościół Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze – mówi Jerzy Łużniak, wicemarszałek dolnośląski.

Pozyskano dofinansowanie 35 tys. zł na wymianę okien i oraz 40 tys. zł na remont ołtarza w nawie bocznej. Kwotą 100 tys. zł została dofinansowana Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce. Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój, powiedział jednak, że przyznane pieniądze w tym przypadku nie wystarczą.

– Potrzeba większych dotacji wiąże się z tym kontrowersyjnym dla wielu konserwatorów sklepieniem gdzie są freski. Tam pojawia się też problem z fundamentem z 1681 roku. Jest on w bardzo kiepskim stanie, dlatego 100 tys. zł nie wystarczy. W przyszłym roku będzie potrzebna jeszcze kwota około 60 – 70 tys. zł na zakończenie całościowe. Wówczas na najbliższe 20 – 30 lat będzie można zamknąć temat remontu kaplicy na Śnieżce – mówi Jerzy Pokój.

20 tys. zł przyznano też Parafii Rzymsko – Katolickiej w Jeżowie Sudeckim na prace konserwatorskie przy późno-manierystycznym ołtarzu głównym oraz balustradzie empory organowej, gdzie usunięte zostaną przemalowania i zabrudzenia, wykonana będzie impregnacja oraz dezynfekcja drewna, oraz konserwacja polichromii i inne.

Z 90 tys. zł dofinansowania Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Piotra i Pawła Apostołów w Jeleniej Górze przeprowadzi remont budynku kościoła w Komarnie. 40 tys. zł otrzymała Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej we Wrocławiu na rekonstrukcję pawilonu ogrodowego zwanego Opactwem w parku pałacowym w Bukowcu. Gmina Podgórzyn otrzymała 40 tys. zł na zabezpieczenie ruin kościoła poewangelickiego w Miłkowie.
Te mury zostaną rozebrane, wyremontowana będzie wieża i do niej scalony będzie kawałek kaplicy, która jest potrzebna na cmentarzu – mówi Jerzy Pokój.

Dofinansowania nie otrzymał natomiast Zamek Chojnik w Sobieszowie. Powód? Jak to określił Jerzy Łużniak: brak siły przebicia. – Mam nadzieję, że uda nam się to w przyszłych latach – mówił wicemarszałek Łużniak.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego natomiast przyznało Kościołowi Erazma i Pankracego na konserwację okien dodatkowo 100 tys. zł, Kościołowi w Małej Kamienicy na konserwację późnogotyckich malowideł ściennych z prezbiterium przyznał za 100 tys. zł. 400 tys. zł przyznano na remont dachu, elewacji, okien i drzwi w kościele Wojcieszycach, 150 tys. zł dofinansowania otrzymał kościół w Grudzy, 300 tys. zł kościół w Lubomierzu, 200 tys. zł kościół pw.św. Jadwigi Śląskiej w Gryfowie Śląskim i 700 tys. zł średniowieczny zamek piastowski Lenno we Wleniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
503
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group