Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 8738
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Mieszkaniec Podgórzyna na Spitsbergenie

Czwartek, 29 grudnia 2011, 8:44
Aktualizacja: 8:45
Autor: Accipiter
REGION: Mieszkaniec Podgórzyna na Spitsbergenie
Fot. Archiwum
W najbardziej dostępnym fragmencie Arktyki, atrakcyjnym dla polarników i naukowców – Spitsbergenie (Norwegia) aktualnie przebywa mieszkaniec Podgórzyna Zbigniew Sobierajski, jeden z uczestników 34. Wyprawy Polarnej Polskiej Akademii Nauk na Spitsbergen, miłośnik gór i przewodnik sudecki.

Jest pracownikiem wrocławskiej Akademii Rolniczej, zawodowo związany z Karkonoszami i tutejszym Leśnym Bankiem Genów w Kostrzycy. Zbigniew Sobierajski wyjechał z Podgórzyna i jako obserwator środowiskowy od 24 czerwca br. przebywa na Svalbardzie, w Polskiej Stacji Polarnej w fiordzie Hornsund.

- Na kilka tygodni przed rozpoczęciem wyprawy, spadła mi z półki książka. To była lektura Aliny i Czesława Centkiewiczów pt. „Okrutny biegun”. Wtedy przypomniałem sobie, że po raz pierwszy sięgnąłem po nią w szkole podstawowej, za sprawą naszej polonistki i jednocześnie wychowawczyni – opowiada Zbigniew Sobierajski. Chociaż wcześniej aktywnie uczestniczył w wielu wyprawach, na Spitsbergenie jest po raz pierwszy.

Spitsbergen jest największą wyspą Norwegii (39 tys. km kw.), należącą do archipelagu Sval bard na Morzu Arktycznym. Odkryta została w roku 1596 przez ekipę holenderskiego żeglarza i podróżnika Willema Barentsa. Na wyspie żyje ok. 3 tys. mieszkańców zajmujących się głównie rybołówstwem (dawniej wie¬lorybnictwem) i wydobyciem węgla.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group