Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 18582
Zalogowanych: 122
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Mieszkania w... dawnych koszarach

Piątek, 10 maja 2019, 8:12
Aktualizacja: Niedziela, 12 maja 2019, 9:31
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Mieszkania w... dawnych koszarach
Fot. UM Szklarska Poręba
Wczoraj (09.05) został oddany do użytku przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego „TBS” z Kamiennej Góry budynek wielorodzinny w Szklarskiej Porębie. W tym obiekcie jeszcze kilkanaście lat temu stacjonowała jednostka Straży Granicznej.

Adaptacja na cele mieszkalne prawie 190 – letniego budynku nie była łatwa, ponieważ częściowo jest on zbudowany ze skały granitowej. Zbudowano go na cele szpitalne w 1835 r., które pełnił do roku 1945. Po wojnie przejęło go wojsko na kwaterę 81. Batalionu WOP. Po likwidacji tej formacji, od 1991 do 2009 roku stacjonowała w obiekcie Straż Graniczna. Potem budynek opustoszał.

Dzięki współpracy Towarzystwa Budownictwa Społecznego „TBS” w Kamiennej Górze i Gminy Szklarska Poręba zrodziła się koncepcja wykorzystania budynku na cele mieszkalne. Nieruchomość przejęła gmina i 21 listopada 2014 roku jako aport przekazała TBS-owi. Prace koncepcyjne i projektowe zakończyły się w 2017 i rozpoczęła się przebudowa.

W budynku znajdują się 44 lokale mieszkalne, 4 garaże. Jest parking. Mieszkania wykończone są w standardzie pod klucz – ściany są pomalowane na biało, na podłodze położone są panele, w łazience położone są kafle ścienne i podłogowe oraz zamontowane wyposażenie sanitarne. Innowacją w budynku jest zastosowanie ogrzewania sufitowego (maty kapilarne), dla którego ciepło pochodzić będzie z pomp ciepła. To ekologiczne rozwiązanie nie wymaga montażu grzejników, dając dodatkowe możliwości dla aranżacji pomieszczeń. Dodatkowo w budynku zastosowane są: fotowoltaika i odzysk ciepła z mieszkań (rekuperacja).

Twoja reakcja na artykuł?

40
82%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
6%
Nudzi
1
2%
Smuci
1
2%
Złości
4
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy Twoje dziecko chodzi w szkole na lekcje religii?

Oddanych
głosów
660
Tak
38%
Nie
56%
Raz tak, raz nie - to zależy jak bardziej pasuje danego dnia
6%
 
Głos ulicy
Za Polskę oczywiście walczyłbym
 
Warto wiedzieć
Zjechał na nartach z Mount Everestu
Rozmowy Jelonki
Julia przed swoim najważniejszym do tej pory startem w szachowej karierze – Olimpiadzie w Kazachstanie
 
Ciekawe miejsca
Sołtysia Góra zaprasza po remoncie
 
Aktualności
Targi zwierząt egzotycznych w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Mieszkańcy Siedlęcina są dumni – mają swoją Miss
 
Kryminał
Oszuści "na wnuczka" zatrzymani przez policję
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group