Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 5581
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Mieszkańcy zdecydują o nazwie ulic w Zachełmiu

Sobota, 18 listopada 2017, 7:39
Aktualizacja: Niedziela, 19 listopada 2017, 6:10
Autor: WAC
Region: Mieszkańcy zdecydują o nazwie ulic w Zachełmiu
Fot. Użyczone
Do mieszkańców Zachełmia trafi ankieta, w której mają się oni wypowiedzieć, czy zgadzają się na nadanie nazw ulicom w ich wsi.

Pomysł nadania nazw drogom wiejskim w Zachełmiu, był już rozważany kilka lat temu i wynika z wielkiego chaosu panującego w numeracji poszczególnych budynków w tej miejscowości. Przed wojną domy, których było wtedy niewiele były numerowane według kolejności wybudowania. Niestety w czasach PRL w tym względzie zapanowała swoista wolna amerykanka, co sprawiło, że obecnie kolejność zabudowań jest kompletnie przypadkowa. Przykładowo dom numer 45 znajduje się tuż przy wjeździe do miejscowości, zaś numer 46 kilka kilometrów dalej. Stwarza to olbrzymi problem zarówno służbom ratowniczym, kurierom jak i osobom spoza wsi.

- Zdarza się, że turyści prowadzeni nawigacją, która w naszej miejscowości głupieje, zamiast do hotelu trafiają na prywatną posesję – mówi sołtys Zachełmia Robert Balcerek. - Bywają dni, że jeden z sąsiadów w weekendy musi „przeganiać” z własnego podwórka kilkanaście pojazdów. Nawet karetki pogotowia często, aby dojechać do chorego, muszą być nawigowane przez kogoś jego rodziny.
Mimo tak ewidentnej wydawałoby się potrzeby uporządkowania tego numeracyjnego bałaganu część mieszkańców, przyzwyczajonych do dotychczasowej numeracji neguje sens nadania nazw ulicom. Dali oni wyraz swojemu sprzeciwowi podczas zebrań wiejskich poświęconych tej sprawie.

- Mimo że jesteśmy zdecydowanie przekonani o potrzebie wprowadzenia nazw ulic w Zachełmiu, to aby uspokoić nastroje i dać możliwość wypowiedzi społeczności lokalnej, zdecydowaliśmy kwestię tą rozstrzygnąć za pomocą ankiety – mówi zastępca wójta Podgórzyna Tomasz Szewczyk. - Na czas potrzebny na jej przeprowadzenie wstrzymaliśmy też procedowanie projektu uchwały w tej sprawie, który miał się znaleźć na najbliższej sesji Rady Gminy - dodaje.

Propozycje poszczególnych nazw zawarte w tym dokumencie powstały po konsultacjach społecznych. W większości nawiązują one do regionu i przyrody. Są to miedzy innymi nazwy: Leśna, Zamkowa, Nad Potokiem, Pod Chojnikiem, Spacerowa, Borowikowa, Krokusowa, Świerkowa oraz Zacisze. Jedyną osobą, która jest wymieniana jako ewentualny patron ulicy jest legendarny polski himalaista Jerzy Kukuczka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
357
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group