• Czwartek, 14 listopada 2019
  • Godz. 15:53
  • Imieniny: Emila, Judyty, Serafina, Wawrzyńca
  • Czytających: 6461
  • Zalogowanych: 14
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Mieszkańcy Wojska Polskiego nie chcą tirów pod oknami. Zapowiadają protesty

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 17 września 2012, 7:03
Aktualizacja: Wtorek, 18 września 2012, 7:46
Autor: red
Fot. Jakub Thauer
– Ciężkie samochody zmieniają nam życie w piekło. Kiedy przejeżdżają, trzęsą się ściany, przez hałas nie można otworzyć okien, jak długo jeszcze mamy z tym żyć? – pytają mieszkańcy al. Wojska Polskiego w Jeleniej Górze i domagają się zakazu wjazdu aut powyżej 3,5 tony na swoją ulicę.

Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców i Sympatyków Alei Wojska Polskiego w Jeleniej Górze napisali w tej sprawie pismo do prezydenta miasta Marcina Zawiły. - Domagamy się zamknięcia ruchu dla pojazdów powyżej 3,5 tony na całej długości ulicy - czytamy w nim. W uzasadnieniu mieszkańcy argumentują, że po godz. 18.00, kiedy zmniejsza się ruch, samochody ciężarowe i autobusy jeżdżą tu bardzo szybko. Dlatego ludzie nie mogą swobodnie wypoczywać w swoich domach, w nocy budzą ich wstrząsy i hałas.

- Wbudowana jest już i oddana do użytku obwodnica. Dzięki niej ciężkie samochody mogą omijać centrum miasta - piszą członkowie stowarzyszenia. Zapowiadają, że jeśli ich prośba nie zostanie spełniona, to gotowi są blokować jedno z przejść pieszych o godz. 15.00 w ciągu swojego traktu.

- Jesteśmy już zdeterminowani tą sytuacją - mówił nam prezes stowarzyszenia Jędrzej Hałatek.
- Trudno to wytrzymać. Jak przejeżdżają ciężarówki, to jest straszny huk, a czasem to nawet cały dom się trzęsie. Nie mówiąc już o tym, że te auta niszczą drogę - podkreślał pan Antoni, mieszkaniec tej ulicy. - Ludzie już przez zaciśnięte zęby żartują, że przez wstrząsy kanały w telewizorach same się zmieniają - słyszeliśmy także.

Stowarzyszenie Mieszkańców i Sympatyków Alei Wojska Polskiego ,,SAWPJG" w Jeleniej Górze sporządziło tzw. listę poparcia, skierowaną do mieszkańców z pytaniem, czy są za ograniczeniem ruchu ciężkiego na tej ulicy. - Będziemy zbierać osobiście podpisy, a także wysyłać pytanie drogą elektroniczną do mieszkańców Jeleniej Góry. Zebrane podpisy zaniesiemy prezydentowi miasta - informuje prezes Jędrzej Hałatek.

- Postulat wnoszony przez Stowarzyszenie jest mało realny ze względu na obowiązujące przepisy prawa. W dodatku w piśmie jest sporo nieścisłości, w rodzaju „wybudowana i oddana jest obwodnica miasta”, bowiem oddany został warunkowo do użytku zaledwie I etap obwodnicy południowej - informuje rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze Cezary Wiklik. - Nieprawdą jest też, że „samochody ciężarowe i autobusy mogą omijać dzięki temu centrum miasta”, bo duże obiekty handlowe są zlokalizowane właśnie blisko centrum i obecnie żadna sieć handlowa nie realizuje dostaw samochodami o nośności do 3,5 tony. Pomijam tu fakt, że autobusy liniowe, dojeżdżając do dworca PKS muszą przejeżdżać przez centrum - argumentuje.

- Ważniejsze są jednak inne ograniczenia. Ulica Wojska Polskiego biegnie dziś w ciągu drogi wojewódzkiej, podobnie, jak łączące się z nią choćby ulice: Matejki i Sudecka na kilku odcinkach. Oznacza to możliwość jazdy pojazdów o nośności 8 ton/oś. Nie można w świetle prawa ograniczać ciągłości ruchu na takich drogach - wyjaśnia Cezary Wiklik.

- Trudno też uznać, że można „wyciąć” fragment miasta i zbudować enklawę wolną od ciężkiego transportu, szczególnie w sytuacji, kiedy nie ma drogi alternatywnej. Zresztą, nawet jeśli status dróg w tych ulicach będzie określony jako „powiatowy”, to i tak przepisy dopuszczają ruch pojazdów o ciężarze „nie mniejszym niż 6 ton/oś”, co w praktyce oznacza zwielokrotnienie tego ciężaru poprzez liczbę osi. Ulica Wojska Polskiego spełnia także inne parametry drogi krajowej (szerokość, rodzaj nawierzchni) i nie występują przesłanki, by jakimiś narzędziami prawnymi, dostępnymi przez samorząd wdrażać ograniczenia ruchu na tym trakcie - podkreśla rzecznik.

I dodaje: Uciążliwości, wynikające z rosnącego ruchu pojazdów są dostrzegane, stąd wynikła m.in. decyzja o budowie wspomnianego, I etapu obwodnicy południowej, którego oddanie wyraźnie zmniejszyło nasilenie ruchu kołowego (nie tylko ciężkiego) na odcinku ulicy Wojska Polskiego do Wincentego Pola i do Sudeckiej. W ramach możliwości planistycznych i finansowych będą w przyszłości realizowane kolejne prace drogowe, trudno jest jednak przyjąć, że jakiekolwiek protesty mieszkańców pozwolą na przyspieszenie realizacji tych procedur.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (58) Dodaj komentarz

~mimimimi 17-09-2012 8:39
jak ktoś tu zawsze pisze... : "to Wszystko wina Tuska" ^_^
~s. 17-09-2012 8:56
Nierealne.
~ 17-09-2012 8:59
trochę ich poniosło... do 3,5 tony na jednej z głównych ulic miasta? śmiech na sali...
~gui 17-09-2012 9:07
Wnosze zeby wyburzyc ul. Wojska Polskiego zrobic szeroka droge a mieszkancow wysiedlic do karpacza
~ 17-09-2012 9:20
obudzili sie
~JELENI_OGÓR 17-09-2012 9:21
jak nie zorganizujecie przeciw tym tirom jakiejś partyzantki to raczej nic z tego, no drodzy Polacy po prostu trzeba działać a nie tylko się skarżyć ta kapitalistyczna propaganda że "nienawiść agresja i nietolerancja są złe" już was aż tak bardzo wykastrowała z wszelkich odróchów obronnych ???
~Mieszkaniec 17-09-2012 9:31
Mieszkam tam dość długo i jakoś szczególnego natężenia ruchu tirów tam nie widzę a powiem nawet, że ta liczba przejeżdżających ciężarówek się zmniejszyła więc nie wiem skąd to marudzenie. Jak ten zakaz przejdzie to będzie to jeden z większych absurdów w tym mieście. Wtedy można tylko zachęcić mieszkańców Zabobrza, żeby wprowadzić takie ograniczenie na al. Jana Pawła II ;P
~xd 17-09-2012 9:50
obudzili się po 50 latach,jak chcą ciszy to na wieś niech się wyprowadzą bo na woj pol z tirami czy bez i tak będzie duży ruch i chałas choćby od autobusów.
~Miś 17-09-2012 9:53
Ile tirów przejedzie przez cały dzień?Może kilkanaście,może nawet kilka,a ile przejedzie autobusów MZK ponad setka?Ale co tam one są takie leciutkie ich waga na pewno nie powoduje żadnych turbulencji:)
~Długoletnia 17-09-2012 9:54
Mieszkaniec mieszka chyba gdzie indziej. Jas mieszkam na Wojska Polskiego 45 lat, ostatnio na samym skrzyżowaniu i mam pewność, że w chwili obecnej jeździ więcej samochodów ciężarowych niż przed otwarciem obwodnicy, więć niech "Mieszkaniec" nie robi propagandy (chyvba, że głuchy). jak do tego ruchu dołożyć karetki, policję i straż pożarną, to Wojska Polskiego jest najgłośniejszą ulicą w Jeleniej Górze. Daj Boże zimę, to pozamykamy okna i będzie trochę ciszej.
~lord duki 17-09-2012 9:57
popieram protest i tez się będę
~pomocy 17-09-2012 10:00
zamknac dla ruchu cale miasto
~Miś 17-09-2012 10:01
Ile tirów przejedzie przez cały dzień?Może kilkanaście,może nawet kilka,a ile przejedzie autobusów MZK ponad setka?Ale co tam one są takie leciutkie ich waga na pewno nie powoduje żadnych turbulencji:)
rymcycymcy 17-09-2012 10:12
Niektórym mieszkańcom przez te wstrząsy same zmieniąją się kanały w TV ! :) ...?? ! ...niewykluczone też, że siada im pamięć operacyjna i łapią lagi ! :)
~Rico 17-09-2012 10:21
A co z dostawami mięsa ,mleka ,serów ,napojów i setki innych art. spożywczych dostarczanych w rejon centrum miasta?.A co z dostawami materiałów budowlanych np na rewitalizację samej ulicy Wojska Polskiego i centrum? Z tego co mi wiadomo to najmniejsze samochody dostawcze np. z hurtowni budowlanych to 25 ton dopuszczalnego ciężaru całkowitego tzw.solówki , o 40 tonowych z naczepami nie wspomnę.A na koniec to trzeba wybudować jeszcze obwodnice miasta dla tranzytu a na to podejrzewam przez najbliższą dekadę nie będzie pieniędzy.
~WSM 17-09-2012 10:37
to niech jeżdżą mniejsze np 7.5 tony a jak ktoś chce sobie robić hurtownie budowlaną w centrum miasta to niech za to płaci za korki za rozpieprzone drogi itd
~ 17-09-2012 10:51
DOLNOŚLĄZAK. W 1946 roku - przy Al.Wojska Polskiego - straszny hałas czyniły dorożki. W szczególności podkute konie cwałujące po kocich łbach. Pod koniec lat 50-tych wymieniono kocie łby na granitową kostkę. W latach 60-tych wprowadzono autobusową komunikację miejską. Obok autobusów traktem jeździły Warszawy m-20, Stary, Carrosy oraz zaprzęgi konne mieszkańców wsi. Huk otwieranych drzwi autobusu oraz smród spalin sięgnął zenitu. Uroku dopełniały karetki pogotowia, które wyjeżdżały ze swojej bazy. Ewakuowałem się na Zabobrze. Była cisza. Do czasu, gdy "wredna komuna" wybudowała - pod moimi oknami - przedszkole. Urok prysł, gdy oddano do użytku szpital. Już od 6 rano karetki oznajmiają, że wiozą człeka, dotkniętego tragedią.
~ 17-09-2012 10:54
a na Matejki myślicie że jest inaczej to samo ale też tak myślę jest to nie realne
~ja 17-09-2012 10:55
Zapraszamy na ul.Powstancow Wielkopolskich .Ty dopiero trzesa sie sciany a budynki pekaja .Mieszkamy na samym zakrecie z ul. Lipowa .Kiedys jezdzily konie a teraz masakra jestiobwodnica a Tiry jezdza po naszej waskiej ulicy .Moze ktos sie zainteresuje i sprawdzi stan techniczny budynku ..
~ 17-09-2012 10:59
cd. tyle co se pogadamy to nasze a zmian i tak nie będzie
~ 17-09-2012 11:09
POPIERAM na Matejki jest ten sam problem
~*chipo 17-09-2012 11:16
Panie Wiklik, czyż to nie Pan i Pana koledzy z UM zapewniali nas tu, że budowa obwodnicy południowej jest koniecznością, by zmniejszyć ruch tranzytowy do Karpacza. No i co? bzdura. Od początku planowania tej inwestycji było wiadome, że oddanie do użytku obwodnicy południowej (nawet w całości) nie odciąży centrum miasta w żaden odczuwalny dla mieszkańców sposób. Przestańcie też ściemniać nam jeleniogórzanom, że dokończenie obwodnicy do Trasy Czeskiej cokolwiek zmieni. Bo gdyby była faktyczna potrzeba takiej obwodnicy, w takiej lokalizacji, zakorkowane byłyby tranzytem Wojska Polskiego, Wolności, Lubańska. Tak nie jest. W większości ruch, który jest tam generowany jest ruchem lokalnym i nie ma prawie żadnego związku z tranzytem. Zróbcie za to, bezkolizyjną krzyżówkę przy Castoramie.
~AA 17-09-2012 12:25
Najgorsze są te próżne skaczące po jezdni nocą. Czy Hotel Gołębiewski nie powinien pokryć kosztów zniszczeń jezdni po tylu przewozach materiałów budowlanych? Pewnie nic się nie da zrobić. Spokój to teraz najwieksze dobro!!!!!
~ 17-09-2012 12:26
Trzeba się do tych samochodów przyzwyczaić bo będzie ich coraz więcej ,idzie jesień,zima więc jeleniogórska ciepłownia ECO potrzebuje opału. Do niedawna opał był transportowany na bocznice kolejowe wagonami ,jednak teraz tylko do dworca głównego ,tam odbywa się przeładunek na samochody i dalej przez całe miasto na ciepłownie .Kto wydał na ten bezsens zgodę ?
~` 17-09-2012 13:04
Ten kto na tym ciągnie kaskę, wtedy bezsens staje się bardzo sensowny szczegółnie w meksyku ( tfu polsce )
~ja 17-09-2012 13:24
Na ile oddany I odcinek obwodnicy odciążył miasto można zobaczyć jadąc tamtędy. Czesto jeżdżę tą trasą i widzę najwyżej 3- 4 samochody jadące w obu kierunkach, czasami żadnego (odcinek Sudecka- W.Pola). Zdumiewa mnie też drugi most konczący się drogą do hurtowni. A ileż samochodów mija drogowskaz na Wrocław i zawraca obok hurtowni. Po prostu ani I ani II etap nie jest obwodnicą. To tylko alternatywna trasa dla JPawła II, bo też biegnie przez miasto - między dwoma osiedlami domków jednorodzinnych, w tunelu pod trzecim osiedlem, estakadą nad ul. Wolności. Obwodnice miasta to ma np. Zielona Góra, można rzeczywiście minąć ją nie wjeżdżając w teren zadudowany.
~czytelnik15 17-09-2012 15:25
a może by tak zaorać J.G. - chcecie rozwoju regionu bez wyrzeczeń !!! nieładnie
~ 17-09-2012 15:31
jest 15:30 i co protest trwa?
~z Matejki 17-09-2012 16:16
TIRY NA TORY !!!
~3d 17-09-2012 16:23
po prostu szukaja winnych odpadania tynku ze scian. wlasnosciowki sie sypia bo miasto nie da na remonty elewacji i trzeba to jakos ratowac szukajac na sile winowajcy. tiry jezdzily i beda jezdzic a pisemka to mozna od razu wyrzucic bo kilka blokad i tak nic nie da :)
~mam pomysła 17-09-2012 16:59
Sprawa jest prosta jak drut w transformatorze! Trzeba ogłosić przetarg (najlepiej jak wygra najtańsza "rodzima" firma - pieniądze zostaną na miejscu) na badania intensywności ruchu pojazdów na Al.W.Polskiego,Al.Solidarności, przy okazji kilkunastu innych ulic i będzie oczywistą "oczywistością" KTO tu ma rację! Proste?
~123 17-09-2012 17:05
protest protestem a miasto i tak zrobi swoje,tu trzeba rakiet i bombardowania
~KRECIK 17-09-2012 17:37
pytanie do pana wiklika która sieć supermarketów zaopatruje się w gruz i ziemie z wykopów bo takich ciezarówek masa tu jeździ.........
~Otymista 17-09-2012 17:51
Czytam te opinie i mam wrażenie ,że najwięcej wypowiada się mądrali którzy nie mieszkają przy tej ulicy. Ja mieszkam 40 lat i bardzo mi to dokucza .Apeluję jeszcze do szefów drogówki i straży miejskiej aby ich ludzie, choć kilka razy w miesiącu sprawdzili prędkość przemykających przez W.P. samochodów osobowych i ciężarowych.Na pewno mandatami podreperują kasę miejską. Może wtedy wystarczy na dokończenie obwodnicy ?.
~...piotr 17-09-2012 18:17
zapraszam malkontentów z Wojska Polskiego na Kiepury 1 lub 2 wieżowce przy obwodnicy skończycie wtedy swoje marudzenie że macie hałas w domu jak wam za głośno to do puszczy Kampinowskiej się przeprowadźcie
~do 17:51 17-09-2012 18:22
Skoro się nie wyprowadziłeś przez te 40 lat to chyba nie bardzo ci dokucza,z tirami czy bez to młyn będzie na tej ulicy zawsze bo to jedna z najruchliwszych ulic w mieścinie.Tak czy siak chałasować będą autobusy,śmieciarki,motocykle,wiejskie tuningi itp. amen
~Jel... 17-09-2012 19:21
więcej autobusów przejeżdża i też mieszkania się trzęsą a więc i autobusy stop..... Tira mało uświadczysz więc skąd ten problem?
~ 17-09-2012 19:52
Na Wojska Polskiego to wogóle tragedia mieszkać. Żulia złodzieje i mocz na klatkach schodowych.
~ludek m 17-09-2012 20:05
Wszyscy z tonem roszczeniowym, a moze zaczniecie dbać o swoje lepianki - czynsz się płaci, o okolice się dba bo inaczej wygląda jak dziś !!! zaorać i posadzić las !
~wyborca1 17-09-2012 20:42
Zawiła to - może zapalić fajeczkę
~MIŚ 17-09-2012 21:11
Do misia,,, nie opowiadaj głupot pomyśl zanim coś napiszesz.... Tak czy siak można Wojska Polskiego obniżyć do 3,5 tony zaś ciężarówki z kierować od Karpacza na obwodnice do W. Pola Grabarów, Zabobrze dwupasmówką na Zgorzelec i Szklarską.... Oczywiście nie dotyczyło by to komunikacji miejskiej.. Tak czy siak powrót tramwajów jest jak najbardziej korzystny dla Jeleniej Góry ale co najważniejsze dla Karkonoszy niestety powstał Karkonoski Park Narodowy który o tyłek rozbić bo po co tworzyć ten park skoro my wszyscy swoimi autami smrodzimy tak że te wszystkie smrody z kotliny idą do parku. Dlatego więc komunikacja miejska,, elektryczna powinna być u nas w pierwszej kolejności uwzględniona. I Dotyczy się to miast przyległych do gór.
~agata 17-09-2012 21:26
a mieszkańcy pionierskiej i widok , nie chcą tirów jeżdżących do tesco, ale kogo to obchodzi, nikt znaków nie pilnuje :(((((((((
~ 17-09-2012 21:31
najpierw zróbcie elewacje swych obskurnych kamienic
~do Dolnośląz 17-09-2012 21:37
Jeszcze zapomniałeś ,że kiedyś po Alei W.P krążyły same jelenie z Jeleniej Góry i też strasznie hałasowały bo uderzały rogami ( szablami) o drzewa lub drugiego rogaczza
~A Viki z D 17-09-2012 21:46
Szanowna Vikusio z DDR Jak uważasz z tymi TIR-ami U Was pewnie nie do pomyślenia aby wasze poniemieckie kamienice rozpadły się od tych wstrętnych tirów. Tam zapewne ORDUNG i basta
rymcycymcy 17-09-2012 21:47
Tam trzęsie niemiłosiernie ! :) ...jednemu to się sam zmienił kanał w telewizorze, a drugiemu podobno ...spuściła woda w kiblu ! :) ...bez wiedzy właściciela ! :)
~szodzik 17-09-2012 22:19
i stop rowerom... ostatnio koleś tak przepedałował że zahaczył pedałem o chodnik...aż iskry poszły.... masakra jakaś :D
~do 21.49 17-09-2012 22:32
Wyjdz na balkon poodychaj głęboko popatrz w księżyc ( jeżeli go widzisz jeszcze z suteryny z W.Polskiego). Napij się zimnej zdrowej wody przeżegnaj się jak tyko porafisz i idż grzecznie spać. Rączki na kordełke.;Jutro będzie lepiej , będziesz miał nowy całkiem nowy dzień. A jutro nam napisz ile TIR-ów naliczyłeś na Al. W. Polskiego itp
~avo 17-09-2012 23:17
---do Dolnoslązak---- Moze ,kiedys i do Ciebie Czleku popędzi karetka na SYGNALE , zeby uratowac zycie Tobie lub Twojemu bliskiemu . Zaduzo, medrkujesz !
~avo 17-09-2012 23:30
Mili mieszkancy , wszystko chcecie miec jaknajblizej swojego domu ; sklepy,, autobusy ,kawiarnie , kina ,szkoly ,przedszkola , koscioly ,przychodnie i jeszcze tysiac innych obiektow i wszystko to zaopatrzone !!!!!!!!!!!!! Jak to zrobic?????????? HALAS ???? Za miasto!!!!!!
~Do Jakuba 17-09-2012 23:41
Redaktor Jakub zrobił Foto nr.2 przypuszczam w niedzielę. Taki błogi spokój i cisza na tym trakcie .Tylko 1 zestaw ( TIR ) A obok sielanka ( jak na wsi)
~ 18-09-2012 7:03
Troszke mnie dziwi ze na zdjeciach brakuje akurat TIRa, a mowa jest wlasnie o tak nazwanych autach. Mala ciezarowka-Renault, czy wywrotka z przyczepa... wg redaktorow to TIRy. TIR- organizacja transportu m.narodowego do stref pozaunijnych- Tranzit Internantionale Roiters. Ludziska, czy to ciezarowka? Przynajmniej redakcja niech nie zapuszcza polszczyzny i nazewnictwa. Problem tkwi poprostu w ciezarowkach duzej ladownosci. Przyklad- "CZEKAM NA PKS" -Czy przedsiebiorstwo przyjedzie na przystanek? Zachowajmy polskie nazewnictwo! To z Polski jeszcze w nas zostalo.
~szofer 18-09-2012 7:36
Przecież jest taka AKCJA ;TIRy na TORY.
~cyklistka 18-09-2012 15:07
Tiry na tory. Słyszałam o ściżkach rowerowych na W.P I co znimi
~do rymcy 18-09-2012 22:56
Masz rację .Na al. Woj Pol trzeba położyć świeży asfalt z prawdziwego zdarzenia. Jak będzie gładko jak ... u noworodka to obrazy i kryształy nie będą mieszkańcom spadać z półek
~wyborca 1 19-10-2012 17:54
Zawiła to może .... zapalić fajeczkę !!
~PREZIO 6-08-2014 0:48
OJ Będzie się działo na Al. Wojska Polskiego. Będzie ulica nie do poznania. Oj nie poznacie własnej ulicy. Idą wybory i wszystko mogę wam obiecać. Nawet zamknięcie ruchu jak w Karpaczu ( i tunel dla TIR-ów też ) Pozdrawia WASZ Prezydent !!
~PREZIO 6-08-2014 1:18
OJ Będzie się działo na Al. Wojska Polskiego. Będzie ulica nie do poznania. Oj nie poznacie własnej ulicy. Idą wybory i wszystko mogę wam obiecać. Nawet zamknięcie ruchu jak w Karpaczu ( i tunel dla TIR-ów też ) Pozdrawia WASZ Prezydent !!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group