Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 7909
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Miejskie inwestycje. Nie wszędzie z górki

Poniedziałek, 5 września 2011, 7:39
Aktualizacja: Wtorek, 6 września 2011, 7:42
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Miejskie inwestycje. Nie wszędzie z górki
Termy Cieplickie Dolnośląskie Centrum Rekreacji w budowie. Widok z ulicy Wolności.
Fot. RED
Samorząd ma dla mieszkańców kilka dobrych informacji dotyczących prowadzonych w mieście inwestycji, ale zdarzają się też trudniejsze sprawy, tyczące budowy term cieplickich i galerii handlowej Focus Park.

- Bez problemów realizujemy harmonogram budowy obwodnicy, bez kłopotów posuwają się prace przy zamienia „Pałacyku” na Zabobrzu na obiekt przy ul. Piłsudskiego, co umożliwi nam wejście na budowę i zabezpieczenie tego budynku, a przede wszystkim – skuteczne wystąpienie z wnioskiem o jego termomodernizację – czytamy w komunikacie jeleniogórskiego magistratu.

– Nie ma taż opóźnień przy odbudowie zespołu klasztornego w Cieplicach. Porozumieliśmy się z właścicielami terenu, będziemy mogli wyburzyć przypadkowe, obskurne przybudówki, a nawet niepotrzebny nikomu komin. Odsłonimy elewację klasztoru, będzie możliwość stworzenia tam efektownego bulwaru – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Toczą się trudne rozmowy z głównym wykonawcą Term Cieplickich. Jako że główne problemy rodziły się tam na styku „główny wykonawca – podwykonawcy”. Samorząd postawił twarde warunki. Polegały one m.in. na zagrożeniu wycofania się z kontraktu, jeśli główny wykonawca nie zgodzi się na regulację należności z podwykonawcami bezpośrednio przez miasto. – Ale ta sprawa jest już rozwiązana, mamy aneks do budowy, nie sądzę, by pojawiły się jakieś kolejne perturbacje – przewiduje M. Zawiła.

Najtrudniejsza jest sprawa budowy galerii Focus Mall między ul. Kilińskiego i 1 Maja. Wprawdzie głosy, że firma, która w czerwcu ubiegłego roku zorganizowała efektowny show z przesypywaniem piasku przez władze miasta, co rozumiała jak przystąpienie do budowy, już upadła, nie znajdują tymczasem potwierdzenia, niemniej badamy stan prawny jej egzystencji – podaje UM.
– Wystąpiliśmy z roszczeniem, by firma jednoznacznie określiła swoje zamiary co do tej budowy i odniosła się do harmonogramów, a także, by oficjalnie poinformowała o swoim aktualnym statusie. Oczekujemy na odpowiedź.

Z analizy oficjalnego harmonogramu prac nie wynika tymczasem przekroczenie żadnego terminu kontraktu. Ale też trudno wierzyć, że nie będzie – w najlepszym razie – opóźnień, skoro termin remontu przejścia Kamienne Schodki i zakończenia budowy parkingu na 50 aut jest wyznaczony na koniec października br. Kolejne dwa terminy są bardziej odległe – do jesieni przyszłego roku firma ma uporządkować sieć komunikacji w tym rejonie (zbudować most na Młynówce i przebudować przejazdy ulicami Kilińskiego i Osiedle Robotnicze, a do końca marca 2013 – zakończyć pracę i oddać ten obiekt.

Interesy Miasta – w przypadku, gdyby „czarne” scenariusze miały się okazać prawdziwe – są zabezpieczone m.in. zapisami tyczącymi kar umownych, obciążeniem hipoteki, itp. Zależy nam jednak nie na windykacji pieniędzy, a na powstanie tego obiektu, stąd ta sprawa jest monitorowana na bieżąco i usiłujemy wymusić działania zgodne z zapisami kontraktu – zapewnia prezydent Marcin Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group