Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 9602
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Międzypokoleniowe tańce w kręgu

Czwartek, 7 grudnia 2017, 8:07
Aktualizacja: 12:50
Autor: Przystań Twórcza
Jelenia Góra: Międzypokoleniowe tańce w kręgu
Fot. Użyczone/Przystań Twórcza
Rozpoczął się międzypokoleniowy projekt „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na Życie, realizowany przez Przystań Twórczą – Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze. Seniorzy z Klubu Seniora „Młodzi Duchem” wraz z dziećmi udali się w taneczną podróż do różnych krajów m.in. do Grecji. Kolejne taneczne spotkanie już w najbliższy piątek o godz. 13.00. Zapraszamy dzieci w wieku 6–13. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej).

Agata Szmigrodzka, instruktorka prowadząca spotkania rozpoczęła wspólny czas od zabaw integracyjnych przy tęczowej chuście: „Poznajmy swoje imiona”, „Wąż” i „Jeżyk”. Następnie uczestnicy poznali kroki do takich tańców, jak: „Kaczka Dziwaczka”, „Spotkanie”, „Jarzębina” i „Koło Sarkazyjskie”. Była to okazja do odtańczenia również tańca korowodowego, czyli w kręgu otwartym, w którym nasi tancerze tworzyli labirynt. Nie zabrakło tańców w parach, w podwójnym kole, a nawet zabawy w krzesełka, którą zaproponował jeden z małych uczestników projektu. Na koniec odbyły się ćwiczenia rytmiczne, oczywiście wszystko w formie zabawy. Tańce sprawiły wszystkim wiele radości i przyczyniły się do integracji grupy.

Podczas drugiego spotkania seniorów z dziećmi na Tańcach w Kręgu, uczestnicy wzięli udział w zabawie integracyjnej „Jestem księżniczką (księciem)” oraz poprzez podanie sobie pluszowego misia utrwalali swoje imiona. Tym razem instruktorka tańca Agata Szmigrodzka porwała dzieci wraz z członkami Klubu Seniora „Młodzi Duchem” w taneczną podróż do Wielkiej Brytanii, gdzie poznali szkocki taniec w setach (czwórkach) oraz do Łotwy, gdzie nauczyli się kroków do tańca wiązów – tańca życia i przemijania. Z ubiegłego spotkania przypomnieli sobie również oryginalne tańce w kręgu tj. Jarzębina, Koło sarkazyjskie oraz Mikonos (taniec byka). Tańczono w parach, w półkole, a na koniec nie zabrakło rytmicznych ćwiczeń w formie zabawy. Tańce zintegrowały grupę, a przy tym wszyscy wspaniale się bawili.

W trakcie trzeciego spotkania seniorzy wraz z dziećmi udali się w taneczną podróż do Irlandii i Wielkiej Brytanii. Instruktorka prowadząca spotkanie rozpoczęła wspólny czas od zabawy integracyjnej „4 pory roku”. Następnie uczestnicy poznali kroki do pięknych tańców: „Belgijka, czyli Marsz irlandzki oraz „Koło Sarkazyjskie”, które pochodzi ze Szkocji. Nie zabrakło ćwiczeń rytmicznych w energicznych rytmach „Makareny”.

Podczas kolejnego spotkania uczestnicy warsztatów Taniec w Kręgu przenieśli się do jaskini Almaden na terenie Hiszpanii, do starożytnego Egiptu oraz do kraju Azteków w Ameryce Środkowej, gdzie powstawały pierwsze malowidła związane z tańcem. Agata Szmigrodzka opowiedziała o historii tańca na podstawie dawnych fresków oraz poprowadziła zabawę integracyjną o dziewięciu muzach m.in. o Terpsychorze, opiekunce tańca. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, że już w starożytnych czasach taniec był metodą skutecznego wychowania młodych, kreowania ich duszy i ciała oraz wspomagania procesu myślowego. Na koniec nasi tancerze przeobrazili się w artystów, którzy kredą oraz węglem wyczarowali na arkuszach papieru własne tańczące muzy. Prace zostały wyeksponowane w przystaniowej galerii.

Kolejne taneczne spotkanie już w najbliższy piątek (8.12) o godz. 13.00. Zapraszamy dzieci w wieku 6-13. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej).

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie – został dofinansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Spotkania realizowane są przez Przystań Twórczą - Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze i dofinansowane przez Miasto Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group