Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 10255
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Międzynarodowo o turystyce w pandemii

Piątek, 2 października 2020, 6:15
Aktualizacja: 6:31
Autor: KARR/TS
Szklarska Poręba: Międzynarodowo o turystyce w pandemii
Fot. Użyczone/KARR
W Szklarskiej Porębie miała miejsce zorganizowana przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego i gminę Boxberg międzynarodowa konferencja turystyczna „Turystyka Pogranicza Karkonoszy, Gór Izerskich i Łużyc”, która skupiła blisko 200 uczestników z trzech państw: Polski, Niemiec i Czech.

Prezes Hubert Papaj wraz marszałkiem Cezarym Przybylskim na czele przywitali obecnych przedstawicieli wielu samorządów z Polski, Niemiec i Czech, osoby z Saksońskiego Ministerstwa Nauki, Kultury i Turystyki, Konsulatu Generalnego RFN, a przede wszystkim przedsiębiorców z branży turystycznej, przedstawicieli organizacji turystycznych, stowarzyszeń, uczelni wyższych i instytucji. Były to ponad 4 godziny spotkań z ekspertami branży turystycznej po obu stronach granicy, wykładów i paneli dyskusyjnych z zakresu aktualnej sytuacji ekonomicznej w branży turystycznej » promocji produktów turystyki kulturowej » marketingu imprez sportowych.

W programie uczestnicy mieli okazję przysłuchiwać się dyskusji specjalistów o świecie po koronawirusie i scenariuszach na przyszłość oraz obejrzeć prezentacje m.in. dotyczące społecznych i ekonomicznych skutków kryzysu epidemicznego dla branży turystycznej (prof. dr hab. Magdalena Kachniewska SGH), marketingu imprez sportowych (D. Maląg), promocji produktów turystyki kulturowej i dziedzictwa literackiego (dr J. Zaprucki) czy też przekonać się jak wygląda promocja regionu w wykonaniu naszych południowych sąsiadów z firmy Crystal Valley.

Podczas II. Forum Turystycznego poruszono ważny temat: znaczenia turystyki dla rozwoju regionu. Cezary Przybylski – marszałek województwa dolnośląskiego podkreślił jak ważną rolę pełni turystyka w dynamicznym rozwoju Dolnego Śląska, a także współpraca między regionami na pograniczu. W obecnej sytuacji głównym wątkiem były również skutki pandemii koronawirusa jakie odczuła branża turystyczna. Marszałek wskazał działania, które podjął samorząd w celu pomocy przedsiębiorcom, m.in. przeznaczając kilkadziesiąt milionów złotych na wsparcie dla turystyki oraz rozpoczynając kampanię promocyjną „Odkryj Dolny Śląsk”.

Dzięki uprzejmości dyrektora dr. Andrzeja Raja z Karkonoskiego Parku Narodowego oraz dyrektora dr. Przemysława Wiatera z Muzeum Karkonoskiego forum urozmaiciły dwie wystawy: „Przyroda Karkonoszy” wystawa fotografii Karkonoskiego Parku Narodowego oraz „Grafiki Karkonoszy” – Erich Fuchs – Muzeum Karkonoskie.

Dzięki takim spotkaniom, turystyka, która jest motorem napędowym gospodarki naszego regionu będzie się jeszcze dynamiczniej rozwijać. Jak mówił prezes KARR Hubert Papaj: „ Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego już dziś myśli, jak w pełni wykorzystać nową perspektywę finansową, tworząc nowe atrakcje i możliwości turystyczne”.

Co warte podkreślenia, pomimo wyjątkowego czasu i sytuacji związanej z pandemią, wydarzenie zgromadziło blisko 200 osób. Tak duże zainteresowanie forum podkreśla potrzebę dyskusji na temat rozwoju turystyki lokalnej jak i transgranicznej, współpracy między regionami, przedsiębiorcami oraz budowania szerokiej, często przekraczającej granice oferty turystycznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group