Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 8977
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Międzynarodowa przygoda na szynach

Sobota, 5 lipca 2008, 17:07
Aktualizacja: Niedziela, 6 lipca 2008, 7:35
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Międzynarodowa przygoda na szynach
Fot. TEJO
Punktualnie o godz. 14. 15 dyżurna ruchu dała sygnał do odjazdu dla szynobusu z Jeleniej Góry do Trutnova. Wcześniej pierwszy w historii pociąg na tym odcinku wyjechał z jeleniogórskiego dworca rano. Zaczęła się nowa era w historii transgranicznej komunikacji kolejowej.

– Międzynarodowy pociąg osobowy z Jeleniej Góry do Trutnova przez Kamienną Górę i Lubawkę stoi na torze drugim przy peronie drugim – takiej zapowiedzi na dworcu w stolicy Karkonoszy jeszcze nie było. Ostatni międzynarodowy pociąg odjechał stąd ponad 10 lat temu do Frankfurtu nad Menem. Od soboty do końca wakacji i tylko weekendy oraz 15 sierpnia (święto Wniebowzięcia NMP) szynobus będzie jeździł do Trutnova.

Tłoku na jeleniogórskim peronie nie było. W szynobusie zaledwie kilkanaście osób. Wśród nich Magda z bratem Arturem. – Jedziemy do Kamiennej Góry raczej turystycznie, bo od kiedy mam prawo jazdy z pociągu korzystam rzadziej – usłyszeliśmy. Zdaniem naszych rozmówców uruchomienie pociągu to strzał w dziesiątkę. – Są piękne krajobrazy, jest zdrowiej i bezpieczniej – przekonują pasażerowie.

Maszynista Krzysztof Kruszyński, który poprowadzi pociąg, nie ma tremy. – Taka jazda jak zawsze. Tyle że do Czech. Jeszcze tam nie byłem. Ale do Lubawki to już jeździłem kilka lat temu – opowiada. Przed nim tory, a na szynobusie tabliczka: TRUTNOV Hl. N. (dla niewtajemniczonych: hlavni nadrazi, czyli dworzec główny).

Pięć minut do odjazdu pociągu. Nadbiegają kolejni pasażerowie. – Rano też było sporo osób, ale najwięcej wsiadło do pociągu Czechów w Trutnovie. Jechali do Kamiennej Góry. Część do Jeleniej Góry – mówi nam na konduktor. Kolejarze są pewni, że nowa oferta przyjmie się w rozkładzie, tylko trzeba ją dobrze nagłośnić.I lepiej zorganizować przejazd, bo pociąg w odwrotnym kierunku spóźnił się około 20 minut. Przeliczono się z możliwościami polskiego torowiska, po których szybobus nie może jechać szybciej niż 30 km. na godz. A kolejarze założyli, że będzie sunął co najmniej pięćdziesiątką.

Wreszcie tuż przed 14. 15 ręka pani dyżurnej z lizakiem wędruje w górę. Sygnał do odjazdu. Szynobus wolno rusza, aby coraz częściej przecierać szlaki do przyjaciół Czechów. Chwila dość nostalgiczna i przyjemna. Przypominam sobie, kiedy z tego samego peronu 8 lat temu odjeżdżał ostatni pociąg do Karpacza. Też wtedy tu byłem. Wtedy atmosfera była zgoła inna: wręcz żałobna. Dziś jest znacznie weselej. Coś się zmienia na szynach. Na lepsze.

Rozkład jazdy pociągów
Lwówek Śląski 6.29 – Jelenia Góra 7.25 – Trutnov 9.15
Trutnov 9.31 – Jelenia Góra 11.15 odjazd z Jeleniej Góry o 14.14 – Trutnov 16.15
Trutnov 17.51 – Jelenia Góra 19.48 – Lwówek Śląski 20.49
Trutnov 12.05 – Lubawka 12.44 odjazd z Lubawki 12.53 – Trutnov 13.45

Bilet z Lwówka Śląskiego do Lubawki kosztuje 7,5 złotego. Po przekroczeniu granicy trzeba jeszcze wykupić bilet u czeskiego konduktora na odcinek Lubawka-Trutnov.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
332
Tak, to odpowiedzialna praca
16%
Dostają trochę za dużo
22%
Dostają o wiele za dużo
32%
To oburzające ile zarabiają
30%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group