Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 11679
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polana Jakuszycka: Międzynarodowa obsada na trasie Biegu Piastów

Wtorek, 26 lutego 2013, 1:05
Aktualizacja: 1:06
Autor: MDvR
Polana Jakuszycka: Międzynarodowa obsada na trasie Biegu Piastów
Fot. archiwum
Rekordowo zapowiada się tegoroczny 37. Bieg Piastów, rozgrywany 1–3 marca w Szklarskiej Porębie. Na starcie stanie ponad 5 tysięcy zawodników. Najwięcej z Polski, ale aż 1200 osób przyjedzie też zza granicy.

Wśród obcokrajowców tradycyjnie najwięcej jest Czechów (467) i Niemców (262). Udział w największym polskim narciarskim biegu masowym zapowiedzieli też Francuzi, Norwegowie, Szwedzi, Finowie, Rosjanie, Estończycy, Białorusini, Ukraińcy, Kanadyjczycy, Amerykanie i Japończycy. Lista sportowców zza granicy jest długa i obejmuje 33 kraje. Swój start zapowiedzieli zawodnicy z państw, które nie kojarzą się z narciarstwem biegowym: RPA, Belgia czy Holandia. Być może pojawią się też Australijczycy.

- To niewątpliwie wielki sukces Biegu Piastów, że z roku na rok startuje coraz więcej obcokrajowców – mówi Julian Gozdowski, twórca i wieloletni komandor zawodów. - Ale co mnie szczególnie cieszy, to coraz więcej Polaków, którzy przyjeżdżają do nas całymi rodzinami. Spotkać można już startujących dziadków z wnuczkami.

Wśród Polaków najliczniejsi są warszawiacy, których w tym roku będzie prawie 400. Liczną, bo niemal 300-osobową grupę stanowią wrocławianie. Na trasie Biegu Piastów w Szklarskiej Porębie odbędzie się pojedynek poznaniaków (110) i Krakusów (113). Najliczniejszą grupą zawodową są nauczyciele (298) i medycy (206).

- Biegających na nartach w Polsce z każdym rokiem jest coraz więcej i widzimy to nie tylko po statystykach Biegu Piastów, ale też na co dzień na trasach biegowych – mówi Grzegorz Sokoliński burmistrz Szklarskiej Poręby. - Dlatego Polana Jakuszycka wymaga modernizacji. Brakuje nie tylko parkingów, ale też toalet, szatni, gastronomii. Przygotowujemy się do rozbudowy infrastruktury, która będzie służyć sportowcom amatorom i zawodowcom przez cały rok. Mam nadzieję, że pierwsze pozytywne zmiany będzie widać już za 2-3 lata.

Bieg Piastów od kilku lat należy do światowej ligi biegów długodystansowych Worldloppet, zrzeszającej największe tego typu zawody na świecie. Od przyszłego roku zawody będą częścią FIS Marathon Cup, co kolejny raz podniesie organizacyjną poprzeczkę i spowoduje jeszcze większe zainteresowanie biegiem wśród zawodników na całym świecie.

(UM Szklarska Poręba)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
486
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group