Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 7887
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Między młotem a kowadłem – będą dwie galerie?

Wtorek, 7 października 2008, 11:03
Aktualizacja: Środa, 8 października 2008, 8:16
Autor: Mar
JELENIA GÓRA: Między młotem a kowadłem – będą dwie galerie?
Fot. TEJO
Jeleniogórscy radni, którzy dzisiaj o 8. rano zasiedli przy stole obrad, odrzucili projekt planu zagospodarowania przestrzennego śródmieście północ. Samorządowcy nie przyjęli projektu z wydzieleniem z niego obszaru przy ulicy Kilińskiego, na którym już niedługo rozpocznie się budowa Focus Parku.

Gdy na tablicy pojawiły się wyniki głosowania, za przyjęciem planu 8 radnych, przeciw 10 i 3 wstrzymujących się od głosu zapanowała chwilowa konsternacja w ekipie prezydenckiej. Przewodniczący rady, Hubert Papaj zarządził koniec obrad, przeciwko czemu zaprotestowali radni: Miłosz Sajnog i Józef Zabrzański, którzy chcieli kontynuowania obrad i głosowania nad planem zagospodarowania z którego nie wyłączono Focus Parku.

Jednak po krótkich konsultacjach przewodniczącego z radcą prawnym punkt zdjął z porządku obrad prezydent Jerzy Łużniak. Przewodniczący Papaj chciał jeszcze przeprowadzić głosowanie nad tym, czy radni godzą się na wycofanie tego punktu z porządku obrad, ale po krótkiej dyskusji zamknięto tę sesję.

Co to oznacza? Takie rozwiązanie umożliwia dalej staranie o pozwolenie na budowę firmie Rank-Müller. Natomiast przyjęcie zaproponowanego przez prezydenta rozwiązania, czyli uchwalenie planu zagospodarowania tego obszaru z wydzieleniem terenu przy Kilińskiego zablokowałoby postawienie Galerii Grodzkiej, projektowanej przez firmę Rank-Müller. Jednocześnie żadnych problemów z postawieniem galerii handlowej nie miałby Focus Park który ma już prawomocne pozwolenie na budowę.

Obydwie firmy chcą stawiać swoje obiekty w miejscach, gdzie plan nie przewiduje wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, do jakich zalicza się galerie handlowe. Jednak Focus Park przebrnął już przez procedurę, która mu to umożliwiła, natomiast Rank Müller nadal zabiega o pozwolenie na budowę i uchwalony plan zagospodarowania unieważniłby uzyskane wcześniej warunki zabudowy.

Najbardziej zadowoleni z takiego obrotu sprawy byli przedstawiciele firmy Rank-Müller, która może dalej zabiegać o pozwolenie na budowę. Jeśli zdoła to zrobić przed kolejną próbą uchwalenia planu zagospodarowania śródmieścia północ, będzie w takiej samej sytuacji jak budujący Focus Park. Cokolwiek uchwalą radni, galerie handlowe staną na Jasnej i na Kilińskiego.

Sesję trafnie podsumował radny Wiesław Tomera – Rzucamy kłody pod nogi inwestorowi, a czekamy aż przyjdą następni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group