Niedziela, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 10239
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Miedzianka” na deskach Norwida już w grudniu

Piątek, 8 listopada 2013, 7:05
Aktualizacja: Sobota, 9 listopada 2013, 8:23
Autor: Mea
Jelenia Góra: „Miedzianka” na deskach Norwida już w grudniu
Fot. Mea
Długo oczekiwana premiera adaptacji scenicznej reportażu Filipa Springera ”Miedzianka. Historia znikania” odbędzie się 21 grudnia w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Wczoraj (7.11.) reżyser i aktorzy zdradzili kilka szczegółów tego spektaklu.

Adaptacją i dramaturgią „Miedzianki.” zajął się Tomasz Cymerman (PWST, Kraków), reżyserią Łukasz Fijał (PWST, Kraków), a scenografią Marek Brodowski. W Przedstawieniu zagrają: Agata Grobel (gościnnie), Elżbieta Kosecka, Małgorzata Osiej – Gadzina, Robert Dudzik, Kazimierz Krzaczkowski oraz Robert Mania. Warto podkreślić, że jest to spektakl dyplomowy Łukasza Fijała.

- Nasza adaptacja „Miedzianki.” zawiera sceny zarówno zaczerpnięte bezpośrednio z książki „Miedzianka. Historia znikania”, jak i dopisane przez Tomasza Cymermana. Pytamy o to, czy warto mówić o historii, a jeśli tak, to w jaki sposób. Miedzianka skupia bowiem w sobie historię nie tylko regionu, ale również całej Polski. Niezwykłe dzieje małego miasteczka z kopalnią uranu, na terenie którego działa NKWD zafascynowały mnie – mówił Łukasz Fijał.

- Scenariusz został zrealizowany na zamówienie teatru. Opowiadamy okres z życia mieszkańców Miedzianki od 1880 r. do 1975 r., czyli nie tak jak autor książki od XIII w. Skupiamy się jednak na dziejach przekazanych bezpośrednio przez mieszkańców jeszcze żyjących. Zawsze inspirowało mnie zjawisko znikania i po przeczytaniu książki byłem pod wielkim wrażeniem – podkreślał Tomasz Cymerman.

Aktorzy przygotowując się do swoich ról oglądali reportaże z nagranymi opowieściami byłych mieszkańców Miedzianki. W sobotę pojadą do Miedzianki, by poznać przestrzeń, w której osadzona jest adaptacja.

- Gram Adama, który jest dla mnie uniwersalną postacią. Mierzy się z ogromem problemów związanych nie tylko z Miedzianką, ale całym Dolnym Śląskiem. Próbuje odnaleźć swoją historię mieszkając w Jeleniej Górze. Chce poznać dzieje Miedzianki i niemal w sposób detektywistyczny odkrywa prawdę na jej temat i to, dlaczego musiała zniknąć opowiadał Robert Mania.

- Jestem przypominaczem, których jest kilku. Zajmujemy się przypominaniem historii Miedzianki i prowokujemy reportera Adama, by opisał dzieje mieszkańców. Wcielamy się więc w różne postacie prawdziwych mieszkańców tej miejscowości – mówiła Małgorzata Osiej – Gadzina

Fragment adaptacji:
Miedzianka
Po co przyjechałeś do Jeleniej?
Adam
Chciałem nakręcić dokument...
Miedzianka
Dla Duńskiej telewizji...
Adam
Niczego tam nie rozumieją. Traktują nas... Traktują nas, jakbyśmy byli... Gorsi... Nie wszyscy. Ale... Wiesz... Tam... Ciągle musisz udowadniać. Że jesteś... Sam nie wiem. Może rzeczywiście my niczego nie potrafimy? Potrafimy się kłócić. Piękny naród, ale społeczeństwo żadne. Czemu tak jest?
Miedzianka
Sam musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
887
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
112
Stłuczka w centrum
 
Kultura
Wykłady pani profesor i pana doktora
 
Kultura
Pokój zwierzeń w BWA
 
Aktualności
Festyn w Mysłakowicach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group