Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 5789
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Miasto zadłuża się na kolejne 24 miliony złotych!

Środa, 7 września 2016, 8:34
Aktualizacja: Czwartek, 8 września 2016, 14:29
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Miasto zadłuża się na kolejne 24 miliony złotych!
Fot. Przemek Kaczałko
Koalicja klubu prezydenta Jeleniej Góry (Razem Zmieniamy Jelenią Górę) i SLD nie ma wystarczającej większości, ale z pomocą przychodzi kilku radnych klubu PO. Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 6 września wystarczyło 10 głosów „za”, aby zadłużyć miasto na kolejne 24 miliony złotych.

Sesja, pierwsza po wakacyjnej przerwie, rozpoczęła się od ślubowania złożonego przez Józefa Sarzyńskiego, który zastąpił w Radzie Miejskiej Piotra Paczóskiego (SLD). Następnie, na wniosek przewodniczącego Komisji Statutowo-Organizacyjnej Wojciecha Chadżego, radni przegłosowali usunięcie z porządku obrad punktu dot. zmian w Statucie Miasta, a włączono wniosek nadania tytułu Honorowego Obywatela Jeleniej Góry, który otrzymał Józef Lipień (4-krotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich, srebrny medalista IO w Moskwie – zapasy). O sprawie szerzej poinformujemy w osobnym artykule.

W punktach dotyczących miejscowego planu zagospodarowania dla Przedmieścia Południowego oraz rejonu ulic Cieplickiej i Polnej, radni zdecydowaną większością poparli projekty. Ponadto do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Miasta Jeleniej Góry i Powiatu Jeleniogórskiego oddelegowano Konrada Sikorę (klub PO), a dyskusja rozgorzała dopiero przy punkcie dotyczącym emisji obligacji na kwotę 24,2 mln zł.

- Z tego 10,5 miliona idzie na wydatki bieżące - mówiąc kolokwialnie - na przejedzenie, a 13,7 na zrolowanie starego długu – powiedział Ireneusz Łojek z klubu PiS. - Te wszystkie środki w żaden sposób nie będą przekładały się na możliwości inwestycyjne miasta – dodał szef klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Skarbnik Miasta Janina Nadolska podkreślała, że obligacje były uwzględnione w Budżecie Miasta na rok 2016, który radni przegłosowali w grudniu. W głosowaniu radni klubu prezydenta RZJG głosowali „za” (Anna Bałkowska, Danuta Wójcik, Stanisław Dziedzic. W sesji nie wziął udziału Wojciech Łużniak), radni klubu SLD: Wojciech Chadży i Robert Obaz również poparli projekt (Józef Sarzyński postanowił nie głosować w tej sprawie, a Józef Kusiak był nieobecny), natomiast wsparcie, dzięki któremu „udało się” przegłosować kolejne zadłużenie przyszło z klubu PO. Projekt poparli: Krzysztof Kroczak, Anna Ragiel, Konrad Sikora, Alicja Szklarska i Bożena Wachowicz-Makieła. Od decyzji wstrzymał się Piotr Iwaniec, a przeciwko emisji obligacji na kwotę 24,2 miliona złotych byli: Dawid Jezierski, Ireneusz Łojek, Józef Rypiński, Rafał Szymański, Janina Ziętek (wszyscy klub PiS) oraz Leszek Wrotniewski (klub PO). Mimo uczestnictwa w sesji (oprócz J. Sarzyńskiego) głosu nie oddali Oliwer Kubicki (PiS) oraz Zbigniew Ładziński (klub SLD). Podsumowując: 10 radnych głosowało „za”, 1 wstrzymał się, 6 osób było przeciwko, a 3 osoby nie zagłosowały.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group