Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 8119
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Miasto wypięknieje, jeśli Unia dołoży

Wtorek, 18 sierpnia 2009, 7:40
Aktualizacja: Środa, 19 sierpnia 2009, 7:49
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Miasto wypięknieje, jeśli Unia dołoży
Nowe oblicze ulicy Zamenhofa dzięki odnowionej przez wspólnotę lokatorów kamienicy po prawej stronie zdjęcia. Miasto nie planuje renowacji pozostałych secesyjnych kamienic przy wsparciu z UE.
Fot. TEJO
Trwają ostatnie prace nad wnioskami o dofinansowanie unijne do remontu nadgryzionych zębem czasu kamienic jeleniogórskich. Jeśli uda się pozyskać pieniądze, m.in. zmieni się wygląd kilkunastu budynków w mieście. Optymiści oceniają, że prace miałyby się rozpocząć w przyszłym roku, i będą realizowane co najmniej przez rok.

Jak mówi Jadwiga Osińska, naczelnik wydziału funduszy europejskich Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, jest jeszcze za wcześnie by mówić o szczegółach i kwotach wniosków na dofinansowanie remontów budynków z pieniędzy unijnych.

– Planujemy złożenie około 12 takich wniosków – mówi. – Część z nich przygotowują same wspólnoty mieszkaniowe. Obecnie jedna z nich już nam się wycofała z przyczyn finansowych, z pozostałymi „walczymy”. Ile tych wniosków ostatecznie zostanie złożone i na jaką kwotę będzie wiadomo po 7 września.

W ramach wniosków, które przygotowuje urząd miasta, miałyby zostać wyremontowane budynki przy ulicy Weigla, Powstańców Śląskich, Lwóweckiej i Drzymały. Jak mówi Jadwiga Osińska przy Weigla 26/28, 30/32 całkowity koszt remontu wyniesie około 700 tysięcy złotych, z czego miasto może liczyć na dofinansowanie w kwocie 365 tysięcy złotych, czyli około 60 procent inwestycji.

Remont budynków przy Drzymały 11/13 to 312 tysięcy zł, z czego dofinansowane miałoby być 166 tysięcy zł. Koszt remontu budynków 4a, 7, 23, 24 na Powstańców Śląskich to ponad milion złotych, z czego wnioskowana kwota dofinansowania to 580 tysięcy złotych. Przy Lwóweckiej natomiast w budynkach 19, 21, 29, 31, 33, 35 potrzebne jest ponad milion dwieście dwadzieścia złotych, kwota dofinansowania miałaby wynosić 702 tysiące złotych, gdzie ostateczna kwota będzie zależna od kursu euro, w którym przyznane zostaną pieniądze.

Jakie prace będą wykonane za te pieniądze? Zgodnie z zapisami we wnioskach przede wszystkim ocieplenia budynków, elewacja, naprawa dachów, remonty klatek, wymiana instalacji elektrycznej, itp.

Wszystko to będzie jednak możliwe, kiedy wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie. O tym dowiemy się jednak nie wcześniej niż za około trzy miesiące.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
760
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group