Piątek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 12907
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Miasto pod wzmożonym nadzorem

Wtorek, 22 października 2013, 8:03
Aktualizacja: Środa, 23 października 2013, 8:07
Autor: Angela
Jelenia Góra: Miasto pod wzmożonym nadzorem
Fot. Angela
O pięćdziesiąt nowych kamer i dwa centra obserwacji wzbogacono miejski monitoring w Jeleniej Górze. – Wybraliśmy połowę z miejsc wskazanych przez mieszkańców i służby – mówił podczas wczorajszej (21.10) konferencji w jeleniogórskiej straży miejskiej prezydent Jeleniej Góry. Komendant straży przekonywał, że tam, gdzie montowane są kamery, spada liczba zdarzeń. – W zeszłym roku na podstawie monitoringu interweniowaliśmy 2300 razy, w tym roku było 1600 interwencji – podkreślał.

System miejskiego monitoringu został rozbudowany o 45 kamer obrotowych i 5 stacjonarnych w ramach realizacji II etapu projektu „Działanie wspierające infrastrukturę turystyczną i kulturową”. Całe zadanie kosztowało 1 mln 254 tys. zł, z czego kwota dofinansowania to ok. 876 tys. zł czyli 70 procent, a wkład własny miasta to 375 tys. zł.

Miejsca, w których pojawiły się nowe kamery prezentował Tomasz Dumycz, naczelnik Wydziału Informatyki i Obsługi Technicznej w Jeleniej Górze.

Na Zabobrzu obszarami monitorowanymi będą: Noskowskiego – tereny rekreacyjne (kamera zamontowana na Noskowskiego 7), Różyckiego/Jana Pawła II, Różyckiego - okolice postoju TAXI/JSM (Różyckiego 10), Droga rowerowa – Konstytucji 3 Maja (Noskowskiego 12), Okolice Osiedlowego Domu Kultury (Trzcińskiego 12), Okolice szpitala ul.Ogińskiego, Szymanowskiego (SP8).

Największa liczba kamer została zamontowana w centrum miasta i obejmuje obszary: Drzymały/Świetojańska/Flisaków, W.Pola/Złotnicza/Drzymały, W.Polskiego/1Maja/Kochanowskiego, Złotnicza – stadion miejski, Powstańców Śląskich 35, Skrzyżowanie obwodnic, Grzybek - teren przed oraz wejście na górny taras, Os. Robotnicze/Rodzinna, Kanał Młynówka, Jasna/Grodzka, Kopernika/ Plac Kościelny, Konopnickiej – przesmyk, Konopnickiej/Solna, Szkolna/Bankowa, Sudecka/Piłsudskiego, Pocztowa/Boh.Getta, Wolności/ Skłodowskiej, tereny przyległe do Aresztu Śledczego, Matejki/ W. Polskiego, Matejki, Rondo Sobieskiego/ Trasa Czeska (ZREMB), K. Miarki /Transportowa, Transportowa /Zaułek /Zachodnia, Wolności/ Wyczółkowskiego, Wolności/ Żeromskiego, Morcinka/Wyczółkowskiego (SP nr 10), Morcinka/Głowackiego, Wolności okolice MPGK (budynek Teatru Animacji).

W Cieplicach „dodatkowe oczy” zamontowano przy ulicach: Lubańska, Jagiellońska, Langego, Marysieńki, Mieszka 1-go – Targowisko, pl. Kombatantów, Podgórzyńska, Cervi, Okolice SP3, Wita Stwosza i Oskara Langego.

Nie zapomniano też o Sobieszowie, gdzie kamery obejmą: Cieplicką, Dembowskiego (włącznie z placem zabaw) i Sądową.

Mimo zwiększenia liczby kamer obecnie do 130 sztuk, Miasto jak na razie nie planuje zatrudniać w straży dodatkowych pracowników do obserwacji i obsługi tego systemu.

- Idziemy w kierunku tworzenia nowych centrów monitoringu, które w ostatnim czasie powstały w Straży Granicznej oraz na Stadionie Miejskim przy ul. Złotniczej – mówił prezydent Marcin Zawiła, który zapytany o decyzję w sprawie sześciu wakatów w straży miejskiej odpowiedział: To nie jest moja dobra czy zła wola. Przeliczamy pieniądze i po tych wyliczeniach podejmę decyzję. Trzeba też pamiętać, że nic nie zastąpi obywatelskiego obowiązku. Jeśli widzimy na ulicy leżącego człowieka, powinniśmy mu pomóc i wezwać karetkę, świadkowie bójki czy dewastacji powinni dzwonić na policję. Niezależnie od liczby osób, wszystkiego na monitoringu zauważyć się nie da – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
72
Jest nowy
10%
1-5 lat
14%
5-10 lat
13%
10-20 lat
50%
pow. 20 lat
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group