Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 2803
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Miasto oddało tereny, żeby powiększyć KPN

Środa, 7 listopada 2012, 7:29
Aktualizacja: 9:31
Autor: UM
Jeszcze w tym tygodniu zbierze się Rada Naukowa Karkonoskiego Parku Narodowego. W programie jest m.in. informacja o postępie prac, zmierzających do powiększania parku. W ten sposób nastąpi połączenie dotychczasowej enklawy, jaką była Góra Chojnik z resztą KPN–u. – Park zwiększy się o 340 hektarów, (niewiele, w stosunku do całej powierzchni), ale w Ministerstwie Środowiska ta decyzja Rady Miejskiej jest wysoko oceniana, bo to bodaj jedyny ostatnio przypadek w Polsce, gdy samorząd powiększa, a nie zabiega o pomniejszenie obszaru chronionego – informuje rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze Cezary Wiklik

Według UM, relacje Miasta z dyrekcją KPN układają się wzorcowo. - Z jednej bowiem strony Miasto i jego najszerzej pojęte władze rozumieją potrzeby i parku, i najogólniej – ochrony przyrody, ale z drugiej strony otrzymujemy od KPN bardzo wiele, począwszy od drobiazgów, skończywszy na naprawdę wielkich sprawach - twierdzi prezydent Marcin Zawiła.

Te „drobiazgi”, to m.in. ufundowanie swego czasu drzewek za makulaturę. Jeleniogórzanie mogli za kilka kilogramów makulatury otrzymać sadzonki roślin, drzew i krzewów, wyhodowane w KPN. Skorzystało z tej szansy kilkadziesiąt osób, które przywiozły zużyte wyroby z papieru, a otrzymały do swoich ogródków sadzonki sosny, jarzębiny, świerka, i in. Park wystąpił m.in. z inicjatywą, że każda zainteresowana wędrówką po KPN grupa uczniów otrzyma nieodpłatnie przewodnika, z którym będzie mogła zwiedzać najbardziej interesujące miejsca.

A sprawy większe, to m.in. podpisanie listu intencyjnego o przekazaniu obiektu b. pałacu Schaffgotschów w Sobieszowie na centrum edukacyjne KPN. Park przejmie obiekt wraz z towarzyszącymi zabudowaniami i stworzy w nim jedną z większych atrakcji turystycznych Karkonoszy - multimedialne centrum.

Już zakończyły się prace nad budową sztucznego torfowiska i motylarnią dla rozmaitych gatunków motyli, występujących w Karkonoszach. Trwają prace nad ogrodem roślin karkonoskich. Dla turystyki w rejonie Jagniątkowa oraz Sobieszowa będą to silne magnesy, przyciągające przyjezdnych i mieszkańców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (111)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1198
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group