Czwartek, 6 października
Imieniny: Artura, Brunona
Czytających: 2505
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Miasto na niebiesko

Środa, 3 kwietnia 2019, 9:12
Aktualizacja: Piątek, 5 kwietnia 2019, 6:42
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Miasto na niebiesko
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (2.04) obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji społeczność związana ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno–Wychowawczym postanowiła wyjść z oświatowych murów i zaprezentować się mieszkańcom w centrum Jeleniej Góry. W trakcie marszu dominował niebieski kolor – symbolizujący autyzm.

Jak podkreślali organizatorzy, marsz ulicami miasta miał na celu zwiększenie świadomości mieszkańców.

Autyści są wśród nas, dają sobie świetnie radę. Możemy razem z nimi być i jestem dumny, że nasi uczniowie postrzegają to jako normalność - powiedział Romuald Szpot, dyrektor SOSW przyznając, że tak naprawdę problem mają pełnosprawni, którzy nie akceptują niepełnosprawnych, a nie na odwrót. - My nie mamy żadnego problemu z naszymi uczniami - są tacy, jacy są i za to ich kochamy. Jeżeli ktoś uważa, że człowiek z autyzmem jest kimś "innym", to jest w wielkim błędzie - dodał dyrektor placówki.

Autyści to często osoby o ogromnym potencjale intelektualnym i świetnie sobie radzą w różnych zawodach.

Trzeba ich zrozumieć i odpowiednio wykorzystać ich potencjał - podkreślił R. Szpot.

W spotkaniu na Placu Ratuszowym brali udział rodzice, nauczyciele, przedstawiciele władz miasta, uczniowie SOSW oraz przedszkolaki z Miejskiego Integracyjnego Przedszkola Nr 14.

Nie jest łatwo. Dziecko ma swoje specjalne potrzeby - należy dużo energii włożyć (rodzice, szkoła), żeby osiągnąć jakiś sukces - wyznała Karolina Janiszak, mama dziecka z autyzmem, która wzięła udział w marszu. - Trzeba oswajać społeczeństwo, dużo o tym mówić, czasem nawet z rodziną i przyjaciółmi. Takie dni jak Światowy Dzień Świadomości Autyzmu są bardzo ważne, bo jest potrzeba, aby było ich widać. Ludzi z autyzmem jest coraz więcej - mówiła K. Janiszak, która jest również nauczycielką w SOSW. - Moje dziecko zrobiło duże postępy - od takiego, które zupełnie nie mówiło, wycofało się - teraz kończy ósmą klasę z czerwonymi paskami. Będziemy aplikować do technikum informatycznego, bo mój syn ma zdolności matematyczne, a w autyzmie trzeba stawiać na mocne strony dzieci, aby się skupił na tym, co dobre - wyznała jedna z mam biorących udział w akcji podnoszącej świadomość.

Marsz z Placu Ratuszowego przewędrował przez ul. Konopnickiej, 1 Maja, Pocztową, Bohaterów Getta, Armii Krajowej, Piłsudskiego, Matejki, Zamenhofa i zakończył się przy jednej z trzech placówek SOSW w naszym mieście, przy ul. Grottgera.

Twoja reakcja na artykuł?

35
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group