Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5985
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miasto może być piękniejsze

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 27 lutego 2009, 9:26
Aktualizacja: 9:26
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Jest szansa, że perła architektury secesyjnej w Jeleniej Górze, czyli zabudowa ulicy Zamenhofa, przynajmniej częściowo odzyska dawny blask. Wszystko dzięki programowi dotacji, na które wnioski przyjmowane są jeszcze do końca marca.

– Jest to aktywny program wsparcia dla gospodarzy obiektów wpisanych do rejestru zabytków, który cieszy się dużym zainteresowaniem – mówi Janusz Nagórny z wydziału kultury magistratu. – Pierwszy nabór prowadziliśmy do września ubiegłego roku. Teraz przyjmowane są wnioski uzupełniające. Dzięki temu będzie możliwość uzyskania dofinansowania dla brakujących zadań – usłyszeliśmy.

Zainteresowanie programem jest niewspółmierne do możliwości budżetu, dlatego nie wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie. Ale nie można tracić nadziei. Wsparcie dzięki programowi to często jedyna możliwość udźwignięcia poważnych kosztów renowacji i remontu zabytków.

Jak mówi Janusz Nagórny, do programu zgłosiła się także wspólnota lokatorów z ulicy Zamenhofa. – To jeden z najpiękniejszych i zarazem najbardziej zaniedbanych zakątków stolicy Karkonoszy. Dlatego cieszy to, że mieszkańcom zależy na jego wyglądzie i gotowi są ponieść nawet częściowe koszty prac – usłyszeliśmy.

Do tej pory dzięki programowi udało się odnowić, między innymi, boczny ołtarz i organy w kościele św. Erazma i Pankracego, ambonę w świątyni w Sobieszowie oraz przeprowadzić prace dokumentacyjne na zamku Chojnik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

rymcycymcy 27-02-2009 9:35
Może wspólnota z Zamenhofa powinna założyć jakąś wspólnotę religijną ...to by im przynajmniej organy wyremontowali ! ;)
~ 27-02-2009 9:49
NO TAK .JUŻ MAMY ODNOWIONĄ WOJSKA POLSKIEGO-BYŁY TAKI ZAPOWIEDZI. KTOŚ KTO PRACUJE NAD TAKIMI PLANAMI WYKAZUJE SIĘ MOŻE RÓBMY STOPNIOWO A NIE WSZYSTKO NARAZ BO POGUBIMY SIĘ W PLANACH I NIC NIE BĘDZIE ZROBIONE TAK JAK TO JEST OBECNIE ZNOWU KTOŚ BIJE PIANĘ !!!!
~nakatomi 27-02-2009 10:07
to z takiego"programu"idzie na ORGANY i AMBONE...........super program
~iris 27-02-2009 12:42
Nie będzie piękniejsza dopóki na ulicach nie będzie porządku. Zaczęła się odwilż, a wraz z nią okazało się, że chodniki są zasrane (przepraszam za słowa, ale muszę ich użyć). Nie tylko chodniki, także trawniki. Wszędzie psie gówna. Z tym koniecznie w pierwszej kolejności należy sobie w naszym mieście poradzić. Ponieważ sprawa ma już dziesięcioletnie zaniedbanie może uruchomić naszych posłów, niech doprowadzą do podjęcia ustawy o reaktywacji ORMO albo jakiejś innej społecznej organizacji policyjnej do wsparcia Policji i Straży Miejskiej w przeprowadzeniu akcji "Psia kupa". A może funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej zacząć rozliczać z ilości działań wobec właścicieli psów dopuszczających do zapaskudzania miejsc publicznych oraz do roznoszenia pasożytów i chorób. Doszło do tego, że skuteczność władz miasta i poziom ich troski o sprawy miasta należy oceniać poprzez ilość psich gówien.
piipi 27-02-2009 13:47
..do - ( .Rymcycymcy..)...znowu zapomniales !.Ksiad jest od ..organow. (..wiadomo *mezyzna).
Patol 27-02-2009 14:46
~ago od kosmosu 27-02-2009 18:24
Rymcycymcy, czy Tobie aby na pewno chodziło o organy z piszczałkami?
piipi 27-02-2009 18:44
..Organy rowniez sluza do scigania !.Widzialam..kolejke przed WC.
diablica 27-02-2009 18:59
rymcycymcy... przejdź się na Zamenhofa a później komentuj:)) to będzie bardziej korzystne dla Ciebie i komentarzy tutaj:) ulica jest naprawdę piękna! iris ma rację... głośno było o tym wszystkim, a ludzie i tak wychodzą z psami które i tak srają gdzie chcą!
~Eris 27-02-2009 19:28
Popieram wypowiedz~Iris w każdym zdaniu komentarza. Do akcji"Psia kupa" dodam jeszcze powołanie przez radnych "Instytucji Hycla"-choćby na pewien okres. Po wyznaczonym okresie działania tej instytucji - określimy jej skuteczność. Nie myślę tu o urażeniu uczuć właścicieli psów oraz grupy przyjaciół zwierząt.Prawdziwy miłłośnik, dba o swojego pupila.Jakie rozwiązania w stosunku do właścicieli psów zanieczyszczających odchodami ulice naszego miasta posiada Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami?. Również oczekujemy wypowiedzi na ten temat p.A.Ragiel,która została radną na fali społecznej opieki nad zwierzętami.Umiłowanie zwierząt to sprawa emocji,natomiast dbanie o czystość miejśc spacerowych psów to sprawa rozumu ich właścicieli.
~erg 27-02-2009 20:13
Do : iris - w 100% popieram. Dzisiaj idąc przez Zabobrze musiałem uważać,żeby nie wdepnąć. Jak zobaczę pańcię ze srająym pieskiem - włożę jej to gówienko do kiieszeni,albo zrobię jej maseczkę na buźkę :)). Dlaczego straż miejska z równie wielką determinacją,z jaką zakłada klamry na koła,nie zajmie się właścicielami psów,którzy bezczelnie na deptak przy Bankowej wyprowadzają nawet po 2 psy ? GDZIE JEST SANEPID??? A może władzom miasta te gówna nie przeszkadzają,bo rzadko chodzą pieszo? A radni też ślepi i głusi na ten problem? No to won z Rady!
~ago od kosmosu 27-02-2009 21:33
popieram wypowiedź Iris, Diablicy, Eris i Erg (z tym, że nie wkładałabym nikomu do kieszeni tej pozostałości po psie)
~ago od kosmosu 27-02-2009 22:15
Dobrze byłoby, gdyby udało się odnowić te budynki na Zamenhofa, przechodziłam tam niedawno z koleżanką i obie jednakowo ubolewałyśmy nad tym, co pozostało z niegdyś pięknych elewacji.
~gh 28-02-2009 1:00
Hycel ma być, a zwierzatko wziete czy kupione od hycla czy schroniska dla zwierząt ma byc wytrzebione/wykastrowane. Bierzesz 1 sztukę i masz 1 sztukę a nie nagle całe stadko i na śmietnik.
~dziadek1 28-02-2009 7:52
Co tam ul. Zamenhofa. Wczoraj wyszedłem z wnuczkiem w wózku na spacer, na Zabobrzu. Sił mam jeszcze sporo i z rozgrzewki byłem zadowolony, tylko, ze wózek nie wytrzymuje przepychania przez kaszę śniegową. Część chodników odśnieżona, a częśc nie. W niektórych miejscach jest konieczość wychodzenia na jezdnię, a kierowcy obok śmigają. No i te psie odchody. Dziwię się właścicielom, że wychodza ze swymi pupilami na tak bardzo zanieczyszczone chodniki. Pomimo, że starałem się je wymijać, pod podeszwą zanisłem to paskudztwo aż na 4 piętro. Żona dostała szału. Córka zwróciła uwagę na zgięcie rurki uchwytu do popychania wózka. Co tam dla mnie znaczy ul. Zamenhofa, skoro na Zabobrzu jest paskudnie. Proszę podpowiedzieć, czy w takich przypadkach jak uszkodzenie wózka i zanieczyszczenie mieszkania mogę dochodzć od miasta odszkodowania, bo i mo...lnie ucierpiałem również. Jeszcze jedno. Po drodze spotkałem kilka pań z wózkami. Jest jeszcze jeden problem: Jak zapewnić dzieciom świeże powietrze i brak hałasu podczas przebywania na spacerach? Prosze zobaczyć na fotografię ul. Zamenhofa, tak też chdniki nie odsieżone i pewnie pałno na nich psich kup.
diablica 28-02-2009 12:39
dziadek1 - nieodśnieżone, bo tak miasto właśnie dba o boczne ulice Jeleniej! ta ulica wygląda tak co roku jak spadnie śnieg i to nie jest żadna nowość! Ciebie interesuje Zabobrze, bo tam mieszkasz, ale miasto nie może patrzeć tylko na to, na co Ty chcesz. Teraz na Zamenhofa chodniki są czarne, bo właściciele prywatnych posesji je odśnieżają! Jak weźmiesz łopatę to przed swoim blokiem też będziesz miał odśnieżone! I z jakiej racji chcesz się upominać o odszkodowanie za to, że wlazleś w gówno? może zamiast tego wystarczyłoby w okulary zainwestować??
~dziadek1 1-03-2009 13:42
Masz diablico nieco słuszności, choć jesteś z piekła rodem. Proponujesz nic innego jak wyręczanie tych osób, które biorą pieniądze za to aby na ulicach było czysto. Znaczna część chodników należy do miasta, a nie do właścicieli budynków. Cóż z tego, że zaopatrzyłbym się w łopatę do śniegu i zasuwał ją całymi dniami i tak nie oczyściłbym chodników na trasie wózka z dzieckiem. Ponadto już dawno wyleczyłem się z dawnej choroby społecznikowskiej. Dziś zobaczyłem, ze Aura wykonała sporo dobrej pracy. Śniegu mniej ale psich odchodów więcej. Trudno nawet poruszać się salonem.
diablica 1-03-2009 23:09
Oczywiście masz rację z tymi co biorą pieniądze i nie odśnieżają... ale to normalne niestety u nas. I smutne. Kup przybywa ale zapewniam Cię, że na chodnikach na Zamenhofa raczej ich nie znajdziesz... co innego podwórza dookoła:) Oby ta aura była skuteczniejsza niż nasze mpgk...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group