Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7477
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Memento uporządkowało zapomnianą nekropolię w Piechowicach

Piątek, 12 października 2012, 8:47
Aktualizacja: 12:29
Autor: red
Region: Memento uporządkowało zapomnianą nekropolię w Piechowicach
Fot. Organizator
Fundacja Ochrony Zabytków i Miejsc Pamięci Memento inauguruje swoją działalność. W niedzielę (14 października) o godz. 14.00 na zapomniany cmentarz w Piechowicach (przy Uroczysku) zaprasza na tę uroczystość wszystkich zainteresowanych. Członkowie fundacji wraz ze strażakami, przyjaciółmi i przy wsparciu samorządów Piechowic i Szklarskiej Poręby oraz Nadleśnictwa Szklarska Poręba wcześniej uporządkowali to miejsce. Kontynuacja prac na cmentarzu – w sobotę (13 października) od godz. 10. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcą w tym pomóc.

W porządkowaniu przedwojennej nekropolii brali udział strażacy ochotnicy z Piechowic i Śremu, członkowie Stowarzyszenia Michałowice, radny Bogdan Widak, a także przyjaciele fundacji. Akcję wsparł Urzędu Miasta Piechowice, Urząd Miasta Szklarska Poręba a także Nadleśnictwo Szklarska Poręba. Podczas wykonywanych tam prac odkryto, że pochowano tu malarza z Michałowic Hugo Dittricha.

Na cmentarzu przy obecnym Uroczysku chowane były osoby zmarłe na gruźlicę z okolicznych miejscowości, m.in. Michałowic, Jagniątkowa i Piechowic. Zwłoki były palone w krematorium w Jeleniej Górze, a urny przewożone na ten cmentarzyk. Podczas prac porządkowych natrafiono najpierw na mogiłę żony malarza, a potem także na jego grób. Hugo Dittrich (1880-1943) mieszkał w Michałowicach i spod jego pędzla wyszły przepiękne widoki tej okolicy. Do tej pory nie wiedziano, co się z nim stało, nie było znane miejsce jego pochówku... Tajemnica została odkryta za sprawą Fundacji Memento.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group