Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 5490
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Męka Pańska z motylkiem. U św. Judy Tadeusza

Wtorek, 19 kwietnia 2011, 20:53
Aktualizacja: 21:09
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Męka Pańska z motylkiem. U św. Judy Tadeusza
Fot. TEJO
Wprawdzie zdobią ściany świątyni od kilku miesięcy, jednak dopiero od kilku dni nabrały mocy sacrum. Mowa o obrazach ilustrujących czternaście stacji Drogi Krzyżowej pędzla Andrzeja Boja Wojtowicza w kościele pw. św. Judy Tadeusza na Osiedlu Czarne.

Dziś odbyła się tzw. inauguracja Drogi Krzyżowej. Zgromadzonych na skromnej uroczystości przywitał proboszcz parafii św. Judy Tadeusza ks. Jerzy Gniatczyk. Czternaście prostokątnych pionowych obrazów przedstawiających poszczególne epizody z ostatniej drogi wiedzionego na ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa, ujmuje przede wszystkim wyrazistością ujęcia tematu.

Bywa, że – w przeciwieństwie do innych przedstawień Via Crucis – na obrazie jest tylko jeden, najważniejszy bohater danej stacji. – Ta Droga Krzyżowa w zasadzie kończy urządzenie wnętrza tej świątyni – powiedział Andrzej Boj Wojtowicz, który jest także autorem polichromii na ołtarzu kościoła św. Judy Tadeusza. Wszystkie dzieła powstały z użyciem farb temperowych - wg techniki stosowanej przed wiekami z żółtiem jaja jako komponentem.

Artysta specjalnie nie analizował swoich dzieł. Powiedział jednak, że jednym z symbolicznych elementów jest motylek, na czternastej stacji przedstawiającej Całun z odciskiem ciała Ukrzyżowanego. – Z początku chciano go stamtąd „zgonić”, ale przekonano się, że jest on namalowany. A ten motylek to symbol Zmartwychwstania – zaznaczył Andrzej Boj Wojtowicz.

Uroczystość inauguracyjną zwieńczył koncert Kwartetu Contrapunctus z Filharmonii Dolnośląskiej, który wykonał refleksyjną muzykę w sakralnych klimatach.

Technika tempery, najbliższa artyście, zaprezentowana zostanie jutro o godz. 18 w Antykwariacie Galerii Pod Arkadami w Rynku w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group