Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 13691
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Medycy wrócili z Tanzanii

Niedziela, 5 grudnia 2021, 7:01
Autor: WAC
Powiat: Medycy wrócili z Tanzanii
Fot. Tomasz Stasiak
Zakończyła się kilkunastodniowa misja humanitarna medyków oraz ratowników medycznych z Jeleniej Góry i okolic, którzy pojechali z pomocą do szpitala i przedszkola prowadzonego przez siostry Elżbietanki w Maganzo w Tanzanii.

Grupa medyków wolontariuszy składała się z 5 osób - dwóch lekarzy radiologów - Krzysztofa Fujaka i Katarzyny Chmielewskiej, elektroradiologa - Tomasza Stasiaka, ratownika medycznego Jarosława Przybylskiego (DIVEMED Jelenia Góra) oraz Aleksandry Szoć z Warszawy, która wspiera ich w tłumaczeniach.

Medycy zawieźli do Afryki sprzęt medyczny oraz środki ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci dotkniętych albinizmem. Pieniądze na zakup udało się zgromadzić dzięki zbiórce publicznej. Poza szpitalem siostry prowadzą w Maganzo przedszkole oraz świetlicę, gdzie dożywiają najmłodszych. Dzieci w przedszkolu uczą się języka angielskiego, matematyki oraz dostają śniadanie. Trzy razy w tygodniu w godzinach popołudniowych otrzymują ciepły posiłek, bardzo często jest to jedyne pożywienie w ciągu dnia.

Każdy dzień podczas misji humanitarnej w Afryce wyglądał bardzo podobnie. Medycy rozpoczynali go o godzinie ósmej rano szkoleniami dla trzech różnych grup: pielęgniarek i pielęgniarzy - szkolenia z pierwszej pomocy i kwalifikacji przy przyjęciu pacjentów na izbie przyjęć, techników elektroradiologii – szkolenia z ochrony radiologicznej, wykonywania zdjęć RTG, obsługi sprzętu RTG oraz lekarzy – szkolenia w zakresie wykonywania badań USG oraz interpretacji zdjęć RTG. Dzień szkoleniowy kończył się około godziny 16.00.

Ponadto wolontariusze z Polski między innymi zamontowali w przedszkolu konstrukcję, na której zawiesili huśtawki oraz liny do wspinaczki. Wykonali ponadto tablice sensoryczne dla dzieci. Te wszystkie elementy znalazły swoje miejsce w pobliżu budowanej kliniki Matki i Dziecka przy szpitalu sióstr Elżbietanek w Maganzo. Kolejnym zadaniem na popołudnia było przerobienie karetki do transportu chorych. Swój czas przeznaczyli również na korektę konfiguracji ustawień aparatu RTG i kalibrację detektora, montaż aparatu RTG do zdjęć wewnątrzustnych oraz naprawę unitu stomatologicznego.

Pobyt w Maganzo to również finał kilku akcji, które miały początek w Polsce: zbiórki kremów dla dzieci albinosów i butów dla przedszkolaków, zakupu pulsoksymetrów dla wcześniaków oraz zbiórki na dożywianie najbiedniejszych dzieci z regionu Maganzo – Bukombe w Tanzanii.

Bardzo dziękuję wszystkim ofiarodawcom, za przekazywane dary oraz środki finansowe - mówi elektroradiog Tomasz Stasiak. Było Was łącznie ponad dwieście osób. - To dzięki Waszej pomocy udało się zrealizować wszystkie projekty. Każdy z biorących udział w misji Maganzo w pokrywał wszystkie koszty (wszystkie bilety, obowiązkowe szczepienia, testy COVID, opłaty parkingowe) z własnych środków. Nie byliśmy delegowani z miejsc pracy, więc jechaliśmy w ramach własnych urlopów. Cały wyjazd opierał się na realizacji wewnętrznej potrzeby pomocy drugiej osobie. Po naszym wyjeździe docierały do mnie jeszcze paczki z butami dla dzieci, które w grudniu planuję wysłać do Tanzanii. Koszt paczki 20 kg to kwota 475 zł, jeżeli ktoś chciałby pokryć chociaż w części koszt wysyłki zapraszam do kontaktu poprzez mój profil na Facebooku. Tam też można znaleźć relacje z naszej misji w Maganzo.

Twoja reakcja na artykuł?

18
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
792
Tak
10%
Nie
60%
Zamierzam sobie zrobić
2%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Gigantyczny korek
 
112
Z drogi śledzie, ciężarówka jedzie
 
Wiadomości z miasta
Lodowisko lada dzień
 
112
Autobus w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group