Czwartek, 22 lutego
Imieniny: Marty, Magłorzaty, Piotra
Czytających: 9545
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mechanik jak nowy

Czwartek, 30 stycznia 2020, 7:04
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 lutego 2020, 10:48
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Mechanik jak nowy
Fot. Przemek Kaczałko
W Zespole Szkół Technicznych "Mechanik" podsumowano okres termomodernizacji budynku i remontu dziedzińca placówki przy ul. Obrońców Pokoju w Jeleniej Górze. Był to czas na podziękowania dla zaangażowanych w odnowienie wizerunku szkoły, a także dla przedsiębiorców i partnerów.

Uroczyste podsumowanie ważnego etapu w życiu szkoły poprowadzili dyrektor Piotr Iwaniec i wicedyrektor Piotr Wilk, którzy po powitaniu gości przedstawili zarys historyczny placówki i samego budynku, który ma 232-letnią historię.

W XVIII w. znajdowały się tu magazyny gospodarczo-przemysłowe, które w 1788 roku zostały przebudowane przez sławnego niemieckiego architekta i budowniczego Carla Gottharda Langhasa. Początkowo znajdowała się tu rafineria cukru oraz mieszkania dla przybyłych z Hambruga pracowników. To właśnie tu po raz pierwszy na świecie chemik Franz Achard wyprodukował cukier z buraka cukrowego, a nie jak dotychczas z trzciny cukrowej - mówili dyrektorzy, wspominając również, że w 1800 roku rafinerię odwiedził przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych - John Quincy Adams. Z kolei w 1858 roku powstały w tym miejscu koszary wojskowe, a po II wojnie światowej schronisko Państwowego Urzędu Repatriacyjnego. Do celów edukacyjnych budynek przekazano w 1949 roku.

W trakcie uroczystości wręczono "Złote Tryby Mechanika" oraz "Oscary" dla osób i przedstawicieli instytucji, które były zaangażowane w rozwój placówki, w tym przede wszystkim jej termomodernizację i remont dziedzińca. Statuetki otrzymali: Jerzy Łużniak, Konrad Sikora, Marcin Serwiński, Jacek Mędrak, Jarosław Kujda, Maciej Wierzba, Barbara Olszewska, Barbara Graczyk, Marta Koleśnikowicz, Alicja Raczek i Paweł Domagała.

Dzisiejsze wydarzenie jest symboliczne. Od 2017 roku rośnie liczba partnerów, przedsiębiorców, którzy współpracują z nami, mówiliśmy o pracowaniach, które zostały otwarte, działaniach na rzecz uczniów. Możemy powiedzieć, że dzięki zdjęciu rusztowań z obiektu Mechanika mamy odsłoniętą nowiutką elewację i mogliśmy zaprosić wszystkich partnerów, przedsiębiorców, przyjaciół i organ prowadzący szkołę - powiedział Piotr Iwaniec, dyrektor ZST Mechanik, który w planach na przyszłość wymienia m.in. płatne praktyki w kraju i za granicą dla uczniów, rozbudowę zaplecza, szkolenia branżowe dla nauczycieli w Polsce i za granicą i wiele innych działań.
Cały czas widzę zmiany na plus - to pomaga nam pochłaniać wiedzę przekazywaną przez doskonale wyszkoloną kadrę nauczycieli. Gdybym miał drugi raz wybierać szkołę - na pewno bym wybrał Mechanika - wyznał Michał Stelmach, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.
Rodzice chcieliby przekazać swoje dzieci, aby tu się uczyły, ale jak widzieli taki obdrapany budynek, to trochę to odstraszało i zniechęcało. Myślę, że teraz jeszcze chętniej będą wybierali tę szkołę, tym bardziej, że są tu bardzo dobre kierunki i atmosfera. Dzięki współpracy z przedsiębiorcami młodzi ludzie będą mogli kontynuować pracę po praktykach - to korzyści dla przedsiębiorców i uczniów - podkreślił Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Twoja reakcja na artykuł?

19
73%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
8%
Złości
3
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1280
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Piłka nożna
Karkonosze – Moto–Jelcz w obiektywie
 
112
Zderzenie Toyoty i Renault
 
Aktualności
Trwa remont mostu nad polderem
 
Aktualności
Czytelnik: grota solna nie dla dzieci?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group